Tortul miresei

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
tibberoon
Posts: 225
Joined: 02 Mar 2012, 13:49
Location: Chisinau
Contact:

Re: Tortul miresei

Post by tibberoon »

La noi pentru 161 de oameni va fi 8 kg de torta pe stativ in 4 nivele si inca 6 torte de 1 kg separat. In total vor fi 14 kg si 3 tipuri de torta.


http://tibberoon.wordpress.com/
Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Tortul miresei

Post by Sweety »

Ninela wrote:Merci, Viorela. Cineva imi spusese ca nu fac livrare si imi era interesant cum a facut Sweety. Viorela, trebuie sa alegi din modelel de torturi care le au ei?
viorela wrote:
Ninela wrote:Sweety, voua cei de la Franzeluta v-au facut livrare la sala? Ca cineva imi spuse ca ei nu livreaza nici macar prin Chisinau. Merci!
Salut,eu am fost la fabrica lor si am vrut sa comand torta (dar nu am comandat,caci trebuie sa aleg alt model) si ei mi-au spus ca livrarea in afara Chisinaului e 120 lei.
Sweety,sper ca nu te superi ca am intervenit si eu in discutie
Sigur că nu :)
Desigur au livrat torta la sală, ne-a costat, dacă nu mă înșel, la vreo 60-70 lei, fără probleme, totul a fost minunat. Noi am comandat 13 kg și la fel ne-au spus că nu fac doar o tortă, pentru că au avut cazul cînd au făcut pe placul clienților și ei le-au sunat și le-au zis să vină să-și ia ”turnul din Pisa” :lol: Așa că am făcut și noi comandă de o tortă de 9 kg și două a cîte 2 kg. A fost foarte bine!


viorela
Posts: 178
Joined: 22 Nov 2012, 20:31
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by viorela »

Sweety,dar cit v-a costat kg?


Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Tortul miresei

Post by Sweety »

viorela wrote:Sweety,dar cit v-a costat kg?
Am scris și mai devreme - circa 125 lei/kg. Nu-mi amintesc suma fixă, dar nu mai mult la sigur... :(


viorela
Posts: 178
Joined: 22 Nov 2012, 20:31
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by viorela »

Sweety wrote:
viorela wrote:Sweety,dar cit v-a costat kg?
Am scris și mai devreme - circa 125 lei/kg. Nu-mi amintesc suma fixă, dar nu mai mult la sigur... :(
Merci,eu sunt pierduta in timp si spatiu,uit de la mina pina la gura :( sorry


Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Tortul miresei

Post by Sweety »

(
Merci,eu sunt pierduta in timp si spatiu,uit de la mina pina la gura :( sorry[/quote][/quote]
E și normal, nu-ți face griji ;)


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Tortul miresei

Post by CristinaB »

Dragi miresuici! Fiti foarte atente atunci cind va alegeti prestatorii de servicii. Noi weekendul asta am avut un incident deloc placut cu FRANZELUTA, magazinul din centru .
Cumnata mea a facut comanda la ei, cu 3saptamini in urma de torta pentru cumatrie. Si-a ales modelul propus de ei din catalogul lor( deci nu lea cerut ceva ce nu au mai facut pina acum). A comandat torta in 3 nivele de 8kg, din frisca ,culorile rosu+verde.Cind sa dus in dimineata cumatriei, duminica, ei iau dat o torta de 8,8Kg din martipan, intrun singur nivel si roza . Nici nu au vrut sa cheme administratia ca sa explice situatia...Practic ei au hotarit pentru ea ce este mai bine....Respectiv si pretul sa marit de la 130 lei/kg la 170 lei/kg. Ei conteaza pe faptul ca in dimineata evenimentului nu mai ai de ales.... Au puso si a achitat diferenta de pret si iau dat torta pe o bucata de fanera/lemn, pe care au cerut sa achite suplimentar 65lei.
Deci inca o data FITI ATENTE....Cereti nr de contact, lasati nr. de contact...Luati o recipisa ,ceva document ca ati dat comanda si de ce ati dat comanda...Aici cumnatei nu iau dat nici o foita de confirmare, doar la ei in caiet au scris...


Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Tortul miresei

Post by Ninela »

Eu tot am vrut sa fac comanda la Franzeluta, dar 1. ei nu fac livrare (mie mi-au zis ca in general nu fac livrarea nici macar prin Chisinau) in afara orasului, 2. m-am certat cu ei ca ma trimiteau dintr-o parte in alta si ziceau ca "iaca ni-o vinit nireasa" :D Tare nu m-am stresat, dar oricum... Azi am facut comanda de torta de la Panilino, 12 kg. Am scris un fel de crontactulet in 3 exemplare cu toate doleantele mele, lasat avans, gaj pt suport, care era cit pe ce sa-l pierd daca ma duceam cu 10 min mai tirziu :D, au zis ca imi gasesc si figurina cu mire si mireasa care se uita ochi in ochi :) Deja dupa nunta va zic cum a fost tortul si deservirea pina la punctul destinatiei.


Image
Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Tortul miresei

Post by Sweety »

Ninela wrote:Eu tot am vrut sa fac comanda la Franzeluta, dar 1. ei nu fac livrare (mie mi-au zis ca in general nu fac livrarea nici macar prin Chisinau) in afara orasului, 2. m-am certat cu ei ca ma trimiteau dintr-o parte in alta si ziceau ca "iaca ni-o vinit nireasa" :D Tare nu m-am stresat, dar oricum... Azi am facut comanda de torta de la Panilino, 12 kg. Am scris un fel de crontactulet in 3 exemplare cu toate doleantele mele, lasat avans, gaj pt suport, care era cit pe ce sa-l pierd daca ma duceam cu 10 min mai tirziu :D, au zis ca imi gasesc si figurina cu mire si mireasa care se uita ochi in ochi :) Deja dupa nunta va zic cum a fost tortul si deservirea pina la punctul destinatiei.
Mde... Cu trimisul dintr-un loc în altul am avut și noi de-a face, de asta și am spus să vă duceți la FABRICA de la Botanica in sectia de producere sa faceti comanda, ca la magazinele de firma vinzatoarele sunt cam needucate si indiferente...
Noua ne-au dat si o recipisa cu toate detaliile si n-am avut deloc dubii si stresuri in aceasta privinta...


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Tortul miresei

Post by Ninela »

Eu acolo si am fost, ca din magazinele de prin centru ma trimiteau la botanica. Dar asta e, eu pierdut un client foarte fidel :D
Sweety wrote:
Ninela wrote:Eu tot am vrut sa fac comanda la Franzeluta, dar 1. ei nu fac livrare (mie mi-au zis ca in general nu fac livrarea nici macar prin Chisinau) in afara orasului, 2. m-am certat cu ei ca ma trimiteau dintr-o parte in alta si ziceau ca "iaca ni-o vinit nireasa" :D Tare nu m-am stresat, dar oricum... Azi am facut comanda de torta de la Panilino, 12 kg. Am scris un fel de crontactulet in 3 exemplare cu toate doleantele mele, lasat avans, gaj pt suport, care era cit pe ce sa-l pierd daca ma duceam cu 10 min mai tirziu :D, au zis ca imi gasesc si figurina cu mire si mireasa care se uita ochi in ochi :) Deja dupa nunta va zic cum a fost tortul si deservirea pina la punctul destinatiei.
Mde... Cu trimisul dintr-un loc în altul am avut și noi de-a face, de asta și am spus să vă duceți la FABRICA de la Botanica in sectia de producere sa faceti comanda, ca la magazinele de firma vinzatoarele sunt cam needucate si indiferente...
Noua ne-au dat si o recipisa cu toate detaliile si n-am avut deloc dubii si stresuri in aceasta privinta...


Image
Post Reply