Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Niagarcik
Posts: 122
Joined: 16 Jul 2012, 21:52

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Niagarcik »

maklerus wrote:Da, in privinta obiceiurilor, parintii mei tot deja i-au luat cadou fratelui mirelui si copiilor nanashilor, deja prosoape urmeaza, tot pt legat mama deja are rezerve dar mai are de cumparat si pt biserica la fel parintii. Desi soacra ma tot intreaba dar ce trebuie sa cumpere ea si ce trebuie sa faca, uneori ma enereveaza intrebarea, dap sunteti in vorsta trebuie sa stiti mai bine ca mine, si eu zic ca nimik mi-e rusine sa cer ceva.
Dar tu Olecika esti crutaia, eu nu cred sa fiu asa curajoasa! Dar daca te intreaba unde e ceea si ceea ce ti-am dat la despodobit....Scandal!
fix asa situatie la mine, ma intreaba "ce sa va cumpere mama...?" , a avut mai mult de un an la dispozitie si n-o gasit ce sa cumpere, ca nu stie ce-i trebuie la o femeie in gospodarie, si daca ma intreaba de ceva anumit ap deodata ma intreaba de unde putem sa cumparam ca sa ii dea cu reducere... kapets...de parca insoara baieti in fiecare an... pina la nunta precis :cry: o sa aiuresc...


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by maryLand »

Daaa, fetelor, sunteti atit de indraznete!!!!

Eu am facut la nunta lista de cadouri si am impartit pe la cei mai apropiati..oricum insa am avut in dar citeva cadouri de mai mare dragul :lol: ]

Sa indrazneasca cineva, sa mai intrebe de ce nu folosesc acel cadou...ca va fi potop ;) :twisted:


Image
Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Sweety »

Interesantă tema asta!)))))

La întrebarea părinților despre ce să ne cumpere, noi am zis că acum nu trebuie nimic pentru că oricum nu avem casa noastră încă (și așa ne-am umplut balconul cu cadouri)=D și ne vor face cadouri la casă nouă.

Dezbrăcatul miresei l-am făcut și noi mai modernizat - nașii ne-au legat cu o plapumă cu care ne învelim acum cu maaaaare drag, iar restul cadourilor ni le-au aranjat alături. Nici nu ne-am copt de căldură, nici n-am întîns aiurea timpul, nici de lucru n-am făcut nimănui (pe urmă mai strînge toate țoalele și împachetează-le la loc) și nici supărări sau vorbe n-au fost!

Desigur, fiecare cu obiceiurile lui...

Olecika, eu zic că sunteți bravo! Pentru ce să se prăfuiască cadourile de care nu e nevoie, dacă pe banii din vînzarea lor se poate cumpăra ceea ce chiar trebuie??? Și la întrebarea ”V-a plăcut cadoul nostru?” veți putea răspunde absolut sincer: ”DA!”:D

În ceea ce privește ce vrea și ce nu vrea mama și nu mai știu cine: noi am zis inițial că de toate pregătirile ne ocupăm noi pentru că nu vrem să le batem capul părinților pentru ceea ce putem face și singuri. Desigur despre fiecare decizie îi anunțam și ne uitam și la reacția lor că părerea lor oricum contează (Dumnezeu ne-a dat niște părinți minunați - și deștepți, și înțelegători). Așa că la nuntă ei au fost absolut odihniți și fără ”capuri umflate”. Unicul lucru care ne-a fost impus de la bun început - tata era categoric contra mesei mari și îi mulțumim nespus de mult pentru asta!;)


maklerus
Posts: 139
Joined: 23 May 2013, 14:08

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by maklerus »

Niagarcik wrote:
maklerus wrote:Da, in privinta obiceiurilor, parintii mei tot deja i-au luat cadou fratelui mirelui si copiilor nanashilor, deja prosoape urmeaza, tot pt legat mama deja are rezerve dar mai are de cumparat si pt biserica la fel parintii. Desi soacra ma tot intreaba dar ce trebuie sa cumpere ea si ce trebuie sa faca, uneori ma enereveaza intrebarea, dap sunteti in vorsta trebuie sa stiti mai bine ca mine, si eu zic ca nimik mi-e rusine sa cer ceva.
Dar tu Olecika esti crutaia, eu nu cred sa fiu asa curajoasa! Dar daca te intreaba unde e ceea si ceea ce ti-am dat la despodobit....Scandal!
fix asa situatie la mine, ma intreaba "ce sa va cumpere mama...?" , a avut mai mult de un an la dispozitie si n-o gasit ce sa cumpere, ca nu stie ce-i trebuie la o femeie in gospodarie, si daca ma intreaba de ceva anumit ap deodata ma intreaba de unde putem sa cumparam ca sa ii dea cu reducere... kapets...de parca insoara baieti in fiecare an... pina la nunta precis :cry: o sa aiuresc...
Cel mai interesant e faptul ca mamica imi tot cumpara set de cratite, seturi de albituri etc...ca acum avem nevoie de tot. Intrebarea ce va trebuie nu cred ca are sens doar incepem o viata in doi, deci incepem de la bun inceput si avem de nevoie de toate....dar vroiam sa zic ca poate asa-s mamele de baieti insa nici asta nu e o explicatie caci cind s-a insurat fratele mamica la fel a cumparat ca si mie acum, insa nora oricum nu e multumita, atunci dar poate suntem noi asa, NURORILE!!!;)))))


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Olecika »

Parintii cu cit sunt mai in virsta cu atit mai mult cred ca stiu ce e cel mai bine pentru copilul lor... In orice caz noi cu sotul am zis ca nu se merita sa ne certam sau sa facem mare scandal pentru neintelegerea cu cadourile.... Noi stim ce am facut si cum ne-am descurcat, ei tot sunt multumiti ca ne-au luat TOT DE CE AVEM NEVOIE !!! Principalul ca toata lumea e multumita :D


User avatar
tibberoon
Posts: 225
Joined: 02 Mar 2012, 13:49
Location: Chisinau
Contact:

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by tibberoon »

Fetelor cind va intimpina parintii la restaurant cu ce va indulcesc? Stiu ca au colac, sare , dar ceva dulce? Moderatorul ne-a spus ca se poate miere.
La voi cum a fost?


http://tibberoon.wordpress.com/
Niagarcik
Posts: 122
Joined: 16 Jul 2012, 21:52

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Niagarcik »

tibberoon wrote:Fetelor cind va intimpina parintii la restaurant cu ce va indulcesc? Stiu ca au colac, sare , dar ceva dulce? Moderatorul ne-a spus ca se poate miere.
La voi cum a fost?
Eu stiu ca e obiceiul cu dulceata din cirese albe...


Image
KORYNA
Posts: 91
Joined: 08 Dec 2012, 00:40

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by KORYNA »

Pe noi la sala ne vor intinpina dansatorii cu piine si sare caci noi ne vom duce la sala cu jumate de ora de a sosi invitatii , dupa care intimpinam nasii cu miere de albini si tot atunci ii le legam cu prosoape moldovenesti tesute de bunica mia , apoi cei lalti invitati tot cu miere de albini, dulciuri si ceva bauturi.


User avatar
Utilizator800
Posts: 46
Joined: 23 Jun 2012, 13:52

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Utilizator800 »

Dupa multe cautari online, nu am gasit prea usor care sunt traditiile autentice ale noastre, si care sunt cele imprumutate, dar iata ce am ales noi si ce am eliminat:

Am ales:
1. Imbracatul miresei de catre drusca (nu am planificat dar asa a iesit din graba :)
Aici am avut un playlist de muzica faina, trista si mai vesela:
Floarea Calota, cantec la gatitul miresei
Maria Biesu, Cantec de nunta
Maria Tanase, mi-o zis mama ca mi-o da
Ia-ti mireasa ziua buna, Mihai Constantinescu
2. Mirele cu alai ia nasii, apoi vin toti la mireasa. Restul mai asteapta impreuna, iar nasa intra sa termine gatitul miresei.
3. Gatitul miresei cu prinsul voalului de catre nasa, si tinutul oglinzii de catre drusca. Emotionant moment
4. Conocariile spuse de vornicel, la intrarea mirelui in casa miresei. Foarte frumos!
5. Dansul nostru (dar nu a fost primul dans, s-au mai facut hore pana atunci; poate doar primul dans lent :)
6. Colacul miresei, rupt de nasa deasupra capului miresei si impartit tuturor (nu am vrut sa facem jocul cu Cine conduce in familie, nu prea am inteles de unde este traditia...)
7. Colacii nasilor
8. Colacii cuscrilor
9. Despodobitul mirilor
10. Dansul drustei, cu voal

Nu am ales:
1. Cutitul in usa de catre fratele miresei (nu prea am inteles cum si nici fratele nu a vrut :)
2. Mireasa falsca care iese uneori in usa (nu aveam pe cine)
3. Aruncatul buchetului
4. Masa mare! (Am avut casuta toata nunta pe masa mirilor, nasul a anuntat oamenii sa vina sa ne spuna urarile lor oricand in timpul chefului si sa contribuie la casa de piatra. Toti au pus plicurile in casuta de pe masa noastra, si ne-au spus personal urarile! Iar restul nu trebuia sa ii asculte, si dansau sau mancau. Noi am avut placerea sa ii ascutam pe toti, fiecare invitat practic ne-a urat cate ceva, si ne-a pupat! A fost minunat, atatea urari dulci, unele atat de memorabile, cum este asta: "Va dorim sa va suparati intotdeauna pe rind!")

Ne-a scapat din vedere, si tare ne pare rau:
1. Iertaciunea de la parinti! Nu am facut asta acasa la mine, si apoi nu am mai reusit nici pe parcursul zilei sau nuntii. Dar as fi vrut un moment mai special, in care sa cerem binecuvintarea parintilor... Poate chiar la nunta! Nu imi pare un obicei care trebuie sa fie neaparat intim, cum discutau fetele aici pe forum. Plus, noua ne-a scapat sa facem un Toast al mirilor (au vorbit, parintii, nasii...) --de asta probabil si imi pare acum atat de necesara aceasta traditie mai veche, in caz ca nu ai un moment in care sa le multumesti parintilor la nunta!


dinamovistul
Posts: 3
Joined: 10 Sep 2013, 16:32

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by dinamovistul »

Salutare tuturor, sunt nou şi sunt băiat... :) nu prea am văzut de aceştia pe aici... Dar iaca contrar aşteptărilor o să mă ocup şi eu de organizarea nunţii mele, care o să fie peste vreun an...

Ţinînd cont că moştenirea culturală a strămoşilor noştri este una vastă, pe care puţini o mai ştiu de prin cărţi alţii şi mai puţini o mai trăiesc în anumite momente de viaţă, cred că este de datoria noastră să descoperim acest tezaur şi să îl fructificăm, chiar să îl dezvoltăm, dar să nu ieşim din matca valorică...

Mai jos vedeţi cam cum a început la mine pregătirea de nuntă, cînd am fost acasă la părinţii miresei şi am cerut-o de mireasă...



Post Reply