Actele de identitate

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: Dupa nunta......

Post by bride »

Ninela wrote:Felicitari!!!
Te duci la oricare sediu al Secţiei evidenţă şi documentare a populaţiei cu urmatoarele acte:
1. Buletin de identitate actual
2. Certificat de nastere
3. Certificat de casatorie
4. Si 130 lei - pentru efectuarea documentului timp de 30 zile calnedaristice ;)
Succes!!!
bootterfly wrote:salutare fetelor.. Cine imi poate explica procesul de schimbare a numelui? de ce acte este nevooie si unde trebuie sa ma adresez? :oops:

Pe linga aceste documente mai ai nevoie de autobiografie ,explicatie, cazier juridic, poze 3*4 si o mapa de carton . Te duci la OSC cu toate documentele , completezi o cerere si achiti la banca suma.
Am trecut si eu prin asta :)


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Dupa nunta......

Post by Ninela »

Ce fel de autobiografie, explicatie, poze??? Eu anul trecut nu am avut nevoie de asa ceva. Actele nu se depun la OSC, ci la sectia evidenta si documentare a populatiei, cel putin asa era nul trecut prin septembrie.


Image
User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: Dupa nunta......

Post by bride »

Ninela wrote:Ce fel de autobiografie, explicatie, poze??? Eu anul trecut nu am avut nevoie de asa ceva. Actele nu se depun la OSC, ci la sectia evidenta si documentare a populatiei, cel putin asa era nul trecut prin septembrie.
Eu am schimbat anul asta in luna mai.Si m'au pus sa aduc toate aceste documente ;)


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: Dupa nunta......

Post by bride »

http://starecivila.gov.md/ro/pages/schi ... prenumelui aici este toata informatia necesara :)


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Dupa nunta......

Post by Ninela »

Hmm, si tie ti s-a eliberat buletin de identitate dupa toate aceste "prostii"???


Image
dorhyna
Posts: 125
Joined: 25 Oct 2012, 14:34

Re: Dupa nunta......

Post by dorhyna »

La mine mai interesant a fost cu actele. la inceput mi-am schimbat buletinul in martie, la 25 de ani, apoi dupa casatorie, in iunie 2013 si prin iulie am vrut sa imi pun viza de resedinta in chis si iar trebuia sa schimb buletinul, dar nu mi l-am facut a 3 oara am zis ca m rabda. Eu la schimbarea familiei am prezentat actele care le-am mentionat Ninela. si deasemenea am depus la sectia de buletine de pe Alexandru cel Bun colt cu Eminescu. Prima oara aud de OSC


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: Dupa nunta......

Post by bride »

fetelor cred ca noi vorbim de lucruri diferite.In septembrie anul trecut am facut nunta,insa nu am luat atunci numele de familie al sotului(trebuia sa plec la mare si nu reuseam cu documentatia). Apoi in ianuarie am implinit 25 ani si nu mi'am facut buletin nou ,pt ca vroiam sa'mi schimb numele.In luna mai(avind timp liber) am hotarit ,in sfirsit sa ma apuc de toata documentatia.Si am depus toate documentele sus mentionate la OSC. Si peste o luna mi'au dat certificat de casatorie nou si certificat de schimbare a numelui.
De asta si zic...nu m'ati inteles de ce "schimbare a numelui" am avut in vedere. ;)


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: Dupa nunta......

Post by bride »

deja booterfly va intelege ce situatie are ea.Simpla(ca la voi) sau complicata cum era la mine :D


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Dupa nunta......

Post by Ninela »

Aha, am inteles, credeam ca autoritatile noastre nu mai au ce face si inventeaza breduri pt a complica unele lucruri tare simple.


Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Dupa nunta......

Post by perla »

iata si eu ma gindesc ce sa fac... Sa-mi schimb iar numele in cel de fata? Deja cred ca e invechita ideia ca mama si copii sa aiba acelasi nume... oare iar o sa trebuiasca sa umblu pe drumuri pt documente? Sau se face usor lucrul asta?


Post Reply