Actele de identitate

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Actele de identitate

Post by heliga »

stau si ma gindesc caci eu dupa 3 zile plec din tara si daca ma inscriu in ziua de simbata mie frica ca nu voi putea sa trec granita fara sa-mi perfectionez pasaportul hmm fetolor are cineva asa caz ? :?:


Image
Image
User avatar
INNA 2012
Posts: 635
Joined: 05 Nov 2011, 00:00

Re: Actele de identitate

Post by INNA 2012 »

heliga wrote:si noi toata petrecerea o facem in2 zile sau mai bine zis 3 cu tot cu zeama :D ne vom cununa miercure la biserica Ciuflea si deacum simbata va fi nunta si credca la sala o sa ne inscriem ,dar acum stau si ma gindesc caci eu dupa 3 zile plec din tara si daca ma inscriu in ziua de simbata mie frica ca nu voi putea sa trec granita fara sa-mi perfectionez pasaportul hmm fetolor are cineva asa caz ? :?:
cam in asa situatie sunt si eu,de asta vreau sa optez numai pentru cununie,vedem ce voi reusi sa fac pina atunci,sper sa nu-mi puna nimeni piedici :(


catalina
Posts: 274
Joined: 27 Jul 2011, 23:00
Location: chisinau

Re: Actele de identitate

Post by catalina »

heliga wrote:si noi toata petrecerea o facem in2 zile sau mai bine zis 3 cu tot cu zeama :D ne vom cununa miercure la biserica Ciuflea si deacum simbata va fi nunta si credca la sala o sa ne inscriem ,dar acum stau si ma gindesc caci eu dupa 3 zile plec din tara si daca ma inscriu in ziua de simbata mie frica ca nu voi putea sa trec granita fara sa-mi perfectionez pasaportul hmm fetolor are cineva asa caz ? :?:
daca iai numele de familie dupa sot,e obligatoriu sa iti schimbi pasaportul,altfel nu te lasa granicerii sa treci vama.eu lucrez in domeniul turismului de 4 ani,si am vazut multe cazuri si multe lacrimi.vara asta un cuplu urma sa plece in Bulgaria,si erau recent casatoriti,si nu au trecut vama din acest motiv:(...ai grija cum faci cu actele!


doina30882000
Posts: 834
Joined: 15 Sep 2011, 23:00
Location: UK

Re: Actele de identitate

Post by doina30882000 »

Si eu voi avea aceeasi problema, oare???? eu fac inscrierea civila in vara si imediat vrem sa plecam in Anglia ...noi avem cetatenie dubla moldoveneasca si romana...si ne inscrim in MD, deci va trebui sa imi transcriu certificatul de casatorie (din Md in Ro)...dar daca ma duc asa...ce are? o sa am oare probleme? Catalina, stii ceva ?


Image
catalina
Posts: 274
Joined: 27 Jul 2011, 23:00
Location: chisinau

Re: Actele de identitate

Post by catalina »

doina30882000 wrote:Si eu voi avea aceeasi problema, oare???? eu fac inscrierea civila in vara si imediat vrem sa plecam in Anglia ...noi avem cetatenie dubla moldoveneasca si romana...si ne inscrim in MD, deci va trebui sa imi transcriu certificatul de casatorie (din Md in Ro)...dar daca ma duc asa...ce are? o sa am oare probleme? Catalina, stii ceva ?
ft mult conteaza ce mijloc de transport vei folosi,pt ca regulile se modifica mereu.Eu din pacate nu pot sa iti raspund cu exactitate,cel mai bine sa intrebi la aeroport,este asa departament ca"profiling" si iti vor da info despre acte.succese


O viitoare mireasa
Posts: 246
Joined: 13 Aug 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Actele de identitate

Post by O viitoare mireasa »

oho Alinka, dur...
sper ca a fost cu permisiunea ta


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Actele de identitate

Post by heliga »

hmm ma gindeam daca ceva fac intr-o zi pasaportul si buletinul,dar credeti sa se primesca sa ies di md cu pasaportul nostru si deacum la rom . sa arat pasaportul romanesc(am si de acela) nu cred acolo sa stie asa repede ca sunt casatorita si deja kind ajung aici imi perfectionez iar pasaportul rom. fetele care au pasaport rom. inka ceva kind iesiti din tara la md aratati pasaportul albastru sau ala rosu (rom) ca sa stiu daca pot face ceea ce am scris mai sus :?:


Image
Image
November
Posts: 100
Joined: 17 Oct 2011, 23:00

Re: Actele de identitate

Post by November »

heliga
Poti sa faci asa cumai scris la moldoveni arati pasaportu nostru, la romani a lor. Nu e neaparat sa spui ca sunteti casatoriti etc. Spui ca ai fost in vizita la parinti si gata asta daca mergi cu masina. Da cred ca si in aeroport poti la fel sa spui. Si poti si la Consulatele Moldovei si Romanei din tara in care vei trai sa iti faci toate actele. Ca cam la suma tot atit ai sa dai daca ai sa faci in MD. Dar nu uita ca sectia de pasapoarte in MD luni nu lucreaza :) asa ca daca vrei sa faci luni nu ai nici o sansa :)

O alta ideie ar fi sa nu iti schimbi numele dupa sot :)Poti sa ti-l schimbi mai tarziu sau cind vei avea copii :)


User avatar
svetik90
Posts: 462
Joined: 10 Jan 2011, 00:00

Re: Actele de identitate

Post by svetik90 »

mie sefa de la Osc ciocana mia zis ca buletinul si pasaportul pot sal schimb timp de o luna,nu am plecat nicaieri sa va zica daca a fost ceva sau nu,ei nu introduca deodata datele,si poti sa rogi sa ti le introduca mai tirziu in calculator :)


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Actele de identitate

Post by maryLand »

fetelor, eu nu am cetatenie ro, insa ce am patit cu buletinul nostru...

cu 3 zile inainte de inscrierea civila, datele se proceseaza in sistema...ma duc la banca pt a extrage o suma de bani, si hopa...imi spune ca buletinul nu este valabil...
asa ca nu intotdeauna e suficient sa nu spui de casatorie...
apropo, in MD din cite ni s-a spus actele nu sunt valabile deja cu 3 zile inainte, iar in decurs de o luna trebuie schimbate..
iak asa am patit eu.. Image


Image
Post Reply