Numele de familie dupa nunta

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
Madalyn
Posts: 154
Joined: 24 Oct 2011, 23:00

Numele de familie dupa nunta

Post by Madalyn »

Stiu ca poti sa il iei pe al sotului, sa le pastrezi pe amindoua, sau sa il pastrezi doar pe al tau, la fel si sotul iti poate lua numele sau sa le ia el pe amandoua, sau sa ramina el cu al lui si eu cu al meu.

Mi-am dorit intotdeauna sa imi pastrez numele de falimilie, numele pe care il am de cind m-am nascut, numele parintilor mei, numele care apare pe toate diplomele mele, daca as insista cred ca sotul meu ar fi de acord, voi ce parere aveti in privinta pastrarii numelui?


silvunea
Posts: 110
Joined: 11 Sep 2011, 23:00

Re: Numele de familie

Post by silvunea »

Madalyn wrote:Stiu ca poti sa il iei pe al sotului, sa le pastrezi pe amindoua, sau sa il pastrezi doar pe al tau, la fel si sotul iti poate lua numele sau sa le ia el pe amandoua, sau sa ramina el cu al lui si eu cu al meu.

Mi-am dorit intotdeauna sa imi pastrez numele de falimilie, numele pe care il am de cind m-am nascut, numele parintilor mei, numele care apare pe toate diplomele mele, daca as insista cred ca sotul meu ar fi de acord, voi ce parere aveti in privinta pastrarii numelui?
Pentru o parte din baietii stiu ca este o mare mindrie cind sotia ii poarta numele!Eu tot as vrea tare sa pastrez numele meu si ziceam din totodeuana ca o sa fiu cu 2 nume !
Dar cine stie cum va fi!Chiar trebu sa pun tema in discutie :)


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Numele de familie

Post by heliga »

la mine cam e problema la moment sa-mi skimb familia,dar VS vrea neaparat sa am familia lui Image ,dar asa nu am probleme caci familia sotului e destul de frumoasa :D sora mea are 18 ani de kind e casatorita ,dar a ramas in familia ei asa ca daca sotul tau va fi de acord de ce nu daca asa de tare iti doresti sa ramii cu numele familiei tale ;)


Image
Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Numele de familie

Post by tancha_ru86 »

Madalyn wrote:Stiu ca poti sa il iei pe al sotului, sa le pastrezi pe amindoua, sau sa il pastrezi doar pe al tau, la fel si sotul iti poate lua numele sau sa le ia el pe amandoua, sau sa ramina el cu al lui si eu cu al meu.

Mi-am dorit intotdeauna sa imi pastrez numele de falimilie, numele pe care il am de cind m-am nascut, numele parintilor mei, numele care apare pe toate diplomele mele, daca as insista cred ca sotul meu ar fi de acord, voi ce parere aveti in privinta pastrarii numelui?

Eu tot mi-am dorit intodeauna sa-mi pastrez numele, si sa-l adaug si pe al sotului. el nu a avut nimic impotriva, dar mai in gluma mai in serios a zis ca copiii nostri vor purta doar numele de familie al lui si nu vor avea o suta de nume in certificatul de nastere. Pana la cununia civila l-am tinut in suspans ce nume de familie aleg si pana la urma am ramas cu numele lui ca sa evit diverse situatii neplacute care apar mai tarziu din cauza numelor de familie diferit. El s-a bucurat mult de alegerea mea, iar acum la un an de la cununia civila m-am obisnuit cu noul nume, el insa nu, cateodata ma striga tot cu numele de fata:D.
Uite o situatie comica: el era in anglia eu in romania si el s-a dus la banca sa-mi trimita bani.doamnele de acolo il cunosc deja dar nu stiau ca s-a casatorit. el a a completat formularul, a trimis banii si eu cand m-am dus sa-i receptionez, ii spun codul si numele, la care doamna de la ghiseu care deja ma cunostea bine la cati bani am primit prin intermediul lor imi zice razand ca probabil sotul a uitat ca eu m-am maritat. il sun pe sot, ii spun de situatie a inceput sa rada si s-a dus la banca sa corecteze numele meu. Doamna de acolo ii zica ca el trimitea bani pe numele meu de fata, dar sotul meu ii raspunde: am uitat ca a devenit sotia mea. S-au amuzat teribil..


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Numele de familie

Post by heliga »

:D :D


Image
Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Numele de familie

Post by tancha_ru86 »

Eu pot sa confirm ca schimbarea numelui de familie si certificatul de casatorie nu schimba cu nimic relatia pe care o avem. Suntem exact ca si inainte de cununia civila, de fapt gresesc - suntem si mai apropiati acum e chiar mai frumos.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Madalyn
Posts: 154
Joined: 24 Oct 2011, 23:00

Re: Numele de familie

Post by Madalyn »

Da, eu csunt aproape categoric pentru pastrarea numelui, mai ales ca scap de o multime de documente de schimbat, de la actele de pe apartament pina la permisul pentru masina si toate actele rominesti ca de curind am obtinut si cetatenie...singurul factor ce ma pune pe ginduri este ca ai mei copii vor avea nume diferit de al meu :( in rest chiar imi place combinatia in care suntem acum el, iubitul meu cu o personalitate diferita purtind numele de familie cu care s-a nascut si eu cu ale mele caracteristici....


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Numele de familie

Post by heliga »

la mine e aceeasi problema incepind cu actele moldovenesti si terminind cu actele grecesti inclusiv si romanesti .voi avea nevoie de mult timp si bani ca iar sa le schimb.offf nici nu stiu.plus la asta eu indaata dupa nunta ma intorc in Grecia cum sa reushesc eu sa-mi schimb familia pasaprtul moldovenesc si romanesc Image


Image
Image
catalina
Posts: 274
Joined: 27 Jul 2011, 23:00
Location: chisinau

Re: Numele de familie

Post by catalina »

eu am devenit doamna Mirzac,mult mai devreme.De ziua mea anul trecut(martie) imi expirau toate actele,nunta urma sa fie in august,si peste 2 zile de la nunta urma sa mergem la odihna.Astfel,ii zic sotului"pai ce,te insori cu mine mai devreme sau eu raman cu numele meu de familie?:)" cand a auzit,a zis ca macar si maine mergem la OSC,numai sa iau numele lui.Pt barbati chestia asta are o insemnatate deosebit de mare!


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Numele de familie

Post by tancha_ru86 »

eu mi-am schimbat doar actele romanesti, cele moldovenesti asa si au ramas cu numele de fata. pe cele moldovenesti nici nu le mai folosesc. de ce sa le schimb daca nici macar nu stau in tara, cand o sa am timp si bani o sa le schimb. in ce priveste diplomele nici capul nu ma doare. este absolut normal sa fie diferit numele din diploma fata de cel din actele actuale, eu cel putin n-am avut nici o problema in privinta asta.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Post Reply