Numele de familie dupa nunta

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by tancha_ru86 »

adeline wrote:
tancha_ru86 wrote: verisoara mea a trecut din Boaghe in Branza :)
dar eu am trecut in Boaghe
mama are inca 3 surori, mama si-a pastrat numele de familie, cum am mai zis ca tata avea aceeasi familie, o alta sora a devenit Boaghe, alta a devenit Malai si celalta a devenit Punga si au inventat un vers: O Boaghe de Malai in Punga la Rusu.. :D , dragutz. Eu am devenit Cioban, nu Ciobanu, nu Ceban, dar Cioban si nu e profesia ;) ;) e doar numele meu :lol:


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by DanielaG »

Fetelor uitasem sa va povestesc cum am depus noi cererea...fiindca venisem intr-o fuga in tara pt 3 zile si cred ca ma luasem cu toate pregatirile si am uitat sa scriu la intoarcere mesajul dedicat acestei teme...
Deci cum scrisesem si in alte mesaje referitoare la nume...pina in momentul in care eram cu pixul in mina la osc centru eram sigura de numele ce-l voi scrie...adica cel al sotului...eu fiind una dintre cele care ferm afermau ca trebuie de facut aceasta placere sotului si sa-i purtam cu cinste numele..uite ca ajunsa la momentul dat...intr-adevar mina nu se supunea ratiunii sau dorintei expuse anterior...pur si simplu mi-am dat seama ca nu pot la moment sa iau numele sotului.Nici nu m-am asteptat ca va reactiona atit de ok...am scris ca voi purta si dupa inscriere numele meu...insa i-am promis sotului ca in urmatorii 5 ani...adica cind va aparea un bebe voi lua si numele lui...dar nicidecum nu-l las pe al meu...vs facea si glume cum vom imparti copii...care si dupa care nume... :P ...pina atunci poate ma decid ...si cind vine bebe iau doar numele lui...cel putin acum nu eram pregatita...+la toate mai aveam si niste proiecte ce tine de activitatea mea personala si sotul a hotarit ca e bine sa pastrez pt moment numele...(cred ca asta a inclinat si mai mult balanta)....deci dupa 10 noiembrie nu voi fi domnisoara G dar doamna G...dar totusi G


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by Alintush »

eu am luat familia sotului...la OSC era curios, dar ma lasat sa decid...acum imi pare rau ca nu le-am luat pe ambele...acum cind ma striga cineva G (fam de fata mare) asa de bucuroasa sunt... :D
nu am avut timp sa savurez ultimele clipe cu familia mea...la OSC in fuga am completat cererea...nustiu cum voi, dar noi am stat mult timp afara pe caldura cea mai mare...erau multi care doreau sa depuna cererea de casatorie si nu ne incadram in programul de lucru...
nustiu pina cind va fi asa...dar imi e greu cu noua familie...


DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by DanielaG »

Noi am depus pe 11 septembrie ,era destul de placut timpul...adevarul ca noi eram foarte emotionati pina si straiele le alesesem din timp :) ...intrasem in panica cind completam cererea...pt prima data de cind am stabilit data nuntii am simtit o ezitare...simteam o pustietate nemarginita in suflet dar mi-a trecut datorita vs si sperantei ca vom avea o casnicie fericita...Seara am mers cu nasii la karaoke si am sarbatorit de minune...eu cu NASA am dansat la maxim...nu voi uita acea zi... :P


Image
DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by DanielaG »

P.S. Alintush imi pare rau ca nu pot sa-ti zic ca in curind te vei obisnui si totul va fi ok...eu deja mi-am dat seama ca nu pot...toata speranta cred ca e aparitia unui bebe...atunci vei dori mai multa integritate :? ....daca nu nu-i niciodata tirziu...poti sa iai 2 nume...cred ca asa e bine pt toti ;)


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by maryLand »

Eu pur si simplu ador noul meu nume de familie, parca nici nu am avut altul...unicul om care ma mai striga dupa numele de domnisoara...este chiar sotul meu ;) :oops: :lol:


Image
catalina
Posts: 274
Joined: 27 Jul 2011, 23:00
Location: chisinau

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by catalina »

Eu la fel,m-a obisnuit cu noul nume si imi place la nebunie,e mai frumos parca si mai scurt in primul rand:)

sotul la fel ma mai striga "Damaschin" in loc de "Mirzac":) si tata imi mai zice pe numele vechi,are nostalgie credca ca "m-a furat" sotul:)


DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by DanielaG »

Fetelor sunt ''invidioasa'' :D ...dar totusi intr-o zi sper sa ma numar si eu printre voi...dar voi fi totusi Gaitan-Prijilevschi...la moment Gaitan imi suna mai dulce :oops: ....pt totdeauna voi fi pt cei ce ma cunosc de mult timp Gaitan,iar pt altii doamnaP....nu conteaza ca in acte vor fi doua nume...eu voi fi mereu in suflet G


Image
User avatar
Nika
Posts: 378
Joined: 15 Mar 2012, 15:08

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by Nika »

si eu deja mam deprins cu noul meu nume de familie ,eu cind era inca micuta doream ca cind ma voi marita ,familia sotului sa se inceapa tot cu acceasi litera ca familia mea ca sa numi schimb semnatura ca in semnatura merg initialele numelui si prenumelui meu,si uite ca asa si a fost eu am fost Razlog si acum sunt Domana Rusu :D si tot am ramas VR.... :lol:


Image
Post Reply