Numele de familie dupa nunta

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by catiushka »

Arishka wrote:А я даже не думала и сразу взяла фамилию мужа,так как считаю,что мужчина в семье должен быть главным и не зря девушки выходят ЗАМУЖ ,то есть находятся за мужем,как за стеной.Думаю,что каждому мужчине приятно,когда жена берет его фамилию....Это мое мнение....)))
inteleg, la rusi si in tarile ex-sovietice inca predomina patriarhatul,
noi insa traim in Franta, unde matriarhatul predomina, unde femeia singura alege ce vrea si se poate intretine singura,
asta nu ma impiedica totusi sa ma simt in siguranta si fericita alaturi de viitorul sot,
am ales numele compus din cauza activitatii actuale


lenuta_lg
Posts: 99
Joined: 13 Jun 2012, 11:15

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by lenuta_lg »

Natta23, sa stii ca dupa legislatie numele de fata e primul, legea nu permite ca sa fii Mita-Braga, ci doar invers, si eu am vrut asa dar nu mi-a permis. Sfatul meu sa ramii in familia sotului, e mare bataie de cap cu 2 nume de familie, eu unde nu ma duc cam ma ciocnesc cu asta, pe scurt nu e cam comod...


Image
Arishka
Posts: 102
Joined: 12 Aug 2013, 12:01

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by Arishka »

catiushka wrote:
Arishka wrote:А я даже не думала и сразу взяла фамилию мужа,так как считаю,что мужчина в семье должен быть главным и не зря девушки выходят ЗАМУЖ ,то есть находятся за мужем,как за стеной.Думаю,что каждому мужчине приятно,когда жена берет его фамилию....Это мое мнение....)))
inteleg, la rusi si in tarile ex-sovietice inca predomina patriarhatul,
noi insa traim in Franta, unde matriarhatul predomina, unde femeia singura alege ce vrea si se poate intretine singura,
asta nu ma impiedica totusi sa ma simt in siguranta si fericita alaturi de viitorul sot,
am ales numele compus din cauza activitatii actuale
Я не говорила о том,что у нас в семье мужчина решает все,это далеко не так,я просто сказала,что по-моему мнению и ощущению женщина в отношениях должна быть хрупкой и нежной,а мужчина сильным и главой семьи. ;) Мы тоже живем уже 4 года в Англии,но в принципе для меня не важно где я живу,это скорее всего зависит от характера.В моей семье я не стремлюсь быть лидером,хотя так же работаю и могу сама себя обеспечить.У КАЖДОГО СВОЙ ХАРАКТЕР,ТАК ЖЕ И МНЕНИЕ ;) ДЛЯ МЕНЯ БЫЛО ВАЖНЫМ ПОМЕНЯТЬ ФАМИЛИЮ МУЖА,ТАК Я ОЩУЩАЮ,ЧТО МЫ ОДНО ЦЕЛОЕ И ОДНА СЕМЬЯ!!! Сatiushka,ты вправе думаьть совершенно по-другому,у каждого свое мнение... ;) ;) ;)


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by catiushka »

Arishka wrote: Я не говорила о том,что у нас в семье мужчина решает все,это далеко не так,я просто сказала,что по-моему мнению и ощущению женщина в отношениях должна быть хрупкой и нежной,а мужчина сильным и главой семьи. ;) Мы тоже живем уже 4 года в Англии,но в принципе для меня не важно где я живу,это скорее всего зависит от характера.В моей семье я не стремлюсь быть лидером,хотя так же работаю и могу сама себя обеспечить.У КАЖДОГО СВОЙ ХАРАКТЕР,ТАК ЖЕ И МНЕНИЕ ;) ДЛЯ МЕНЯ БЫЛО ВАЖНЫМ ПОМЕНЯТЬ ФАМИЛИЮ МУЖА,ТАК Я ОЩУЩАЮ,ЧТО МЫ ОДНО ЦЕЛОЕ И ОДНА СЕМЬЯ!!! Сatiushka,ты вправе думаьть совершенно по-другому,у каждого свое мнение... ;) ;)
eu nici nu neg faptul, si nici nu-mi impun parerile ;)


User avatar
henrietta
Posts: 176
Joined: 22 Sep 2013, 19:30

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by henrietta »

Natalia Braga-Mita suna bine :)


Image
User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by wildcat soul »

Natalia Braga-Mita si mie imi place cum suna.


Image
Amoricina
Posts: 46
Joined: 24 Nov 2013, 16:12

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by Amoricina »

si mie imi place cum suna natalia braga-mita! :)
aici sotii isi pastreaza numele dupa casatorie fiecare pe al lui, copii iau numele tatalui de obicei, poti alege desigur daca vrei sa iei tu numele sotului, sau numele dublu...insa ce e curios, pina 2 luni in urma copii nici in ruptul capului nu puteau fi scrisi dupa numele mamei, nici daca era un caz mai deosebit..cind tatl e necunoscut sau se dezice de copil...slava domnului ca au schimbat regulile!
mie una imi place la nebunie numele VS, dar cind ma gindesc ce incurcala va fi cu actele...imi trece:)))


irina777
Posts: 58
Joined: 31 Jan 2014, 09:40

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by irina777 »

seyla wrote:Eu am pastrat numele meu de familie. Nici intr-un caz nu spun ca familia sotului e urata ori hazlie- nici una nici alta. Ma simt mai bine cu familia tatalui meu, poate ca sunt foarte atasata de parinti si mereu imi este dor de ei... Ori poate ca-s incapatanata, ori sotul n-a insistat atat de mult cum la fetele de pe forum, nu stiu. Dar parca ma simt bine asa, poate cand va aparea un copilas la noi, o sa-mi schimb parerea, cine stie ;)

P.S.: Rodinka, chiar e foarte frumoasa familia ta, mai rar asa...
dar cum a fost reactia sotului ? socrilor ?
pentru ca eu tot nu vreu sa o schimb si am acelasi motiv , plus am prea multe acte de schimbat si dupa mine asta e doar o formalitate care implica multi bani in vint ... copii tot una vor avea familia sotului ..


irina777
Posts: 58
Joined: 31 Jan 2014, 09:40

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by irina777 »

Natta23 wrote:buna Catiushka mam gindit sa fiu Natalia Mita, dar parca undeva in suflet as vrea sa-l las si pe al meu adica sa fiu Natalia Braga-Mita, deaceea vreau sa aud pareri suna bine Natalia Braga-Mita
suna foarte bine si din cite stiu dupa legislatie numele tau ramine primul deci in orice caz vei fi Braga-Mita


User avatar
henrietta
Posts: 176
Joined: 22 Sep 2013, 19:30

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by henrietta »

Eu sunt de parerea ca fiecare are dreptul sa isi hotarasca numele de familie si in orice combinatie, insa nu vreau sa imi imaginez ca atunci cind voi avea copii ei vor avea alt nume ... chiar am auzit asa caz ca la gradinita copilul a fost intrebat "ce asta nu este mama ta?" din cauza mama isi pastrase numele.


Image
Post Reply