Numele de familie dupa nunta

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
kisitoka
Posts: 489
Joined: 04 Apr 2012, 08:22
Contact:

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by kisitoka »

Eu fara probleme mi-am schimbat familia. Si la lucru deja s-au obisnuit unii cu noul nume. Eu ma mai incurc cind trebuie sa semnez, dar sper sa treaca asta. Si lam ine e mai scurt si mai tare imi place. Si sotulll fericittt :) Pentru ei asta e important, chiar daca spun ca nu, oricum undeva in suflet geme daca lasi familia de fata.


Image
Image
User avatar
adeline
Posts: 855
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by adeline »

si mie imi place familia mea noua , m-am obisnuit foarte repede cu ea si acum parca asa si trebuie sa fie


Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by tancha_ru86 »

Oh Nika eu te invidiez pentru noul tau nume -Rusu pentru ca pentru mine este numele de fata. Ce nostalgie ma apuca, e cel mai frumos nume ;) . Sa-l porti sanatoasa.

Pe mine sotul ma mai striga Rusu si unii prieteni, dar in rest n-am nici o treaba cu folosirea numelui. Noua semnatura e chiar mai draguta decat fosta.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Ina4ika
Posts: 30
Joined: 14 Dec 2012, 18:16

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by Ina4ika »

Yo nu mi l-am skimbat, am ramas cu numele meu de familie....


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by Olecika »

Nu stiu cum alte viitoare miresici, dar eu chiar de cind ne-am logodit, stateam la univer si nascoceam cu prietena viitoarea semnatura scurta :D Mi se pare frumos sa iti schimbi numele + respect pentru VS si familia lui. Nu degeaba se bucura parintii cind nasc un baietzel ca va avea cine sa le duca numele mai departe.

Problema este ca nu stiu cum ma voi acomoda... dar imi place ceea ce imi imaginez :D

Am doi frati mai mici, deci numele meu de familie va prospera in viitor, nu imi fac griji :D


Natta23
Posts: 22
Joined: 18 Dec 2013, 13:33

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by Natta23 »

Fetelor, am nevoie de un ajutor eu as vrea sa imi pastrez numele meu si plus numele VS, el de la inceput mia zis ca nu e contra, acum eu mam razgindit ca mi se pare ca nu suna frumos, si el incearca sa imi zica ca suna frumos, eu ma numesc Braga Natalia, VS are numele Mîță, mie mi se pare că nu rasuna frumos Mîță-Braga Natalia, voi ce părere aveți ? Aștept sfaturi sper să nu mă judecați de mica mea dorință.


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by catiushka »

Natta23 wrote:Fetelor, am nevoie de un ajutor eu as vrea sa imi pastrez numele meu si plus numele VS, el de la inceput mia zis ca nu e contra, acum eu mam razgindit ca mi se pare ca nu suna frumos, si el incearca sa imi zica ca suna frumos, eu ma numesc Braga Natalia, VS are numele Mîță, mie mi se pare că nu rasuna frumos Mîță-Braga Natalia, voi ce părere aveți ? Aștept sfaturi sper să nu mă judecați de mica mea dorință.
buna natta, da tu te-ai razgindit sa iai numele dublu in favoarea la al tau sau la al lui? Natalia Braga-Mita mi se pare ca suna mai bine (anume in aceasta ordine),
si nu are nimeni ce sa te judece, e alegerea ta, eu tot o sa iau numele dublu dar mai tirziu probabil cind o sa apara vreun copil, dar acum la nunta din lipsa de timp, mergem in luna de miere dupa nunta, si pe urma revenim in tara unde traim acum si nu vad cum as putea schimba atitea acte in citeva zile, eu tare as vrea sa-l las doar pe al meu, dar inca vs nu s-a impacat cu ideea si ar fi mai bizar cind copiii ar avea alt nume


Natta23
Posts: 22
Joined: 18 Dec 2013, 13:33

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by Natta23 »

buna Catiushka mam gindit sa fiu Natalia Mita, dar parca undeva in suflet as vrea sa-l las si pe al meu adica sa fiu Natalia Braga-Mita, deaceea vreau sa aud pareri suna bine Natalia Braga-Mita


Image
Arishka
Posts: 102
Joined: 12 Aug 2013, 12:01

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by Arishka »

А я даже не думала и сразу взяла фамилию мужа,так как считаю,что мужчина в семье должен быть главным и не зря девушки выходят ЗАМУЖ ,то есть находятся за мужем,как за стеной.Думаю,что каждому мужчине приятно,когда жена берет его фамилию....Это мое мнение....)))


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by catiushka »

Natta23 wrote:buna Catiushka mam gindit sa fiu Natalia Mita, dar parca undeva in suflet as vrea sa-l las si pe al meu adica sa fiu Natalia Braga-Mita, deaceea vreau sa aud pareri suna bine Natalia Braga-Mita
eu as alege numele compus Natalia Braga-Mita ;)


Post Reply