Discursul mirilor

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Discursul mirilor

Post by catiushka »

tancha_ru86 wrote:Noi am vorbit ambii, desi am avut emotii, am incercat sa trecem peste ele.

Ambii am adus multumiri, vorbe din suflet, etc. Eu am incercat sa fac o retrospectiva a vietii si am inceput prin a multumi parintilor mei care mi-au dat viata, cerandu-mi iertare, apoi am zis ca: etapa copilariei mi-am petrecut-o alaturi de verisorii dragi si le-am multumit ca au venit toti, matusilor, prietenilor din copilarie, nanilor, vecinilor. Apoi a venit etapa liceului, a facultatii, multumindu-le prietenilor din facultate ca ne-au fost alaturi, a urmat etapa in care noi ne facem o familie, intalnim persoana predestinata noua si a urmat multumiri si plecaciuni parintilor, rudelor sotului. Spre final am multumit organizatorilor si la urma am tinut sa multumim nasilor.Bineinteles ca m-am laudat si cu trofeul proaspat castigat - sotul meu.

Nu am pregatit un discurs, insa desigur ca m-am gandit dinainte la anumite fraze pe care sa le spun. Am folosit cuvinte calde, spuse din suflet si cu multa dragoste, dar n-am facut din discurs unul sobru, rigid si siropos la care lumea sa planga. Nu am considerat ca momentul nuntii este unul in care trebuie neaparat sa plangi, de fapt nunta e un moment de fericire si asa l-am perceput, asa a fost si discursul meu.
tancha foarte buna ideea cu retrospectiva vietii,
eu mai am inca 8 luni pina la nunta, dar in fiece seara inainte de somn, imi imaginez anume discursul meu de la nunta :oops: sper sa nu dureze toate cele 8 luni :lol:


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Discursul mirilor

Post by Ninela »

Catiushka, eu am un teanc de foi in care mi-am facut notite cu discursul miresei :D Si n-a utilizat nimic din fitzuici :D Am multumit si noi parintilor, nasilor, rudelor, si cameramanilor, muzicantilor... si cam asta, da pe foaie era asa frumooooos :evil: Mi-i ciuda ca de emotii am uitat :(


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Discursul mirilor

Post by catiushka »

Ninela wrote:Catiushka, eu am un teanc de foi in care mi-am facut notite cu discursul miresei :D Si n-a utilizat nimic din fitzuici :D Am multumit si noi parintilor, nasilor, rudelor, si cameramanilor, muzicantilor... si cam asta, da pe foaie era asa frumooooos :evil: Mi-i ciuda ca de emotii am uitat :(
lasa poate asa e mai bine, mie nu-mi place cind discursul se citeste de pe foaie, pare fals
nici eu n-o sa utilizez dar sper sa si zic frumos tot ce am de zis, important ca nimeni sa nu inceapa a plinge c-apoi ma emotionez si eu si nu mai pot vorbi, se face un nod in git


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Discursul mirilor

Post by Ninela »

Nici nu intentionam sa citesc, eu sunt de aceeasi parere: mai bine inveti pe de rost de cit sa stai cu foaia in fata, doar ca de emotii am uitam ce am scris, si deja am spus ceea ce a venit la moment. Eu i-am instruit din start pe cei emotivi (noi mai mult din cauza aceasta nu am facut despodobitul miresei) fara lacrimi, bucurati-va, lacrimile nu sunt pt nunta.


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Discursul mirilor

Post by catiushka »

cu siguranta,
mama e prima pe lista, dar sint sigura ca la un moment sau altul va scapa vreo lacrima,
iar eu de mica daca o vad ca plinge vrind nevrind pling si eu :oops:


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Discursul mirilor

Post by Ninela »

Eu la lacrimi ma asteptam de la tata si de la mama sotului. Si am observat ca i se umezisera ochii, dar a zis ca ia cazut ceva in ochi :D Da poate mai era o cauza, racise fffffffffoarte tare exact cu o zi inainte de nunta...


Image
CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Discursul mirilor

Post by CristinaB »

La noi discursul tot a fost improvizat..Am multumit parintilor, printre noduri, echipei foto/muzica/sala, prieteni si restul....Pe urma am realizat ca nu iam multumit sotului dar el nu sa suparat, a zis ca e de la sine inteles...
Dar iaka in privinta lacrimilor la nunta ,eu sunt PRO!! Chiar am tras un bocet la inscrierea civila, mai ales eu si tata, dar cam la toti erau ochii umezi..Sunt lacrimi de emotii pozitive, nu de doliu... Asa gen de emotii nu le capeti niciunde...Aici suntem noi, dar nici o poza nu poate reda emotiile traite..
Image


Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Discursul mirilor

Post by Ninela »

Subscriu :D Am plins si eu la nunta aceasta!!! (da nu am vrut sa pling la a mea :) Machiajul Aleenei avea instructie: una, doua lacrimi se poate, mai multe: nenenenen)


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Discursul mirilor

Post by catiushka »

cristina se vede ca e o legatura foarte strinsa intre tine si tata, :!:
la mine la fel, eu am fost fata tatei, el mereu ma incurajazeaza in tot ce fac
la inscrierea cumnatei mele (viitoare) la fel a fost foarte emotionant, si baieti si fete, mai apropiati mai indepartati toti aveau lacrimi in ochi, si desigur, de emotii pozitive,
dar nu as vrea sa pling ca sa nu se strice machiajul, si nici cel al mamei, caci ea nu se machiaza deloc, si o sa fie mai greu


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Discursul mirilor

Post by CristinaB »

Image
Eu pot sa zic ca machiajul meu a facut fata la toate lacrimile...La final evident, ca nu aratam ca la inceput dar eu zic ca a fost bine
Foarte mult depinde cine iti face machiajul...Facem un pic de offtop aici :D


Image
Post Reply