Zeama

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
Honey_lady
Posts: 130
Joined: 11 Nov 2011, 00:00
Location: Londra

Re: Zeama

Post by Honey_lady »

La noi "Zeama " de a doua zi, a fost mai ceva ca nunta :D . Am facut la parinti in curte, slava Domnului loc e destul,am infrumutesat-o si arata minunat. Au fost vreo 70 de invitati, apox. jumatate de nunta. Mama chiar a facut si zeama, asa cum e traditia, pe linga toate bucatele de la nunta si cele pregatite de mama. Dansuri, muzica de se auzea peste citeva strazi(tata s-a ocupat de muzica, aducind boxele care se folose folosesc la hramul orasului :lol: ) A tinut de la 17.00 pian 03.00 , invitatii nu se lasau dusi. Am lansat si lampinioane, care le pregatisem pt seara nuntii, dar nu ne-au piermis sa le lansam acolo. A fost ceva minunat. Am primit o multime de daruri, de la vesela pina la boloboace pentru vin si oale de lut pentru sarmalute. Dupa parerea mea, "Zeama" este o buna ocazie ca sa te distrezi si sa te simti mai liber, caci la nunta nu pera ai ocazia sa sari in sus. :)


User avatar
Honey_lady
Posts: 130
Joined: 11 Nov 2011, 00:00
Location: Londra

Re: Zeama

Post by Honey_lady »

Un mic rezumat de la "Zeama" noastra.
Image


lencik88
Posts: 56
Joined: 11 Jun 2013, 23:31

Re: Zeama

Post by lencik88 »

Honey_lady..bravo!!!! Nu ma indoiesc ca a fost o seara minunata.Mi-ar fi placut si mie sa fiu prezenta la o veselie de asta!!!


lencik88
Posts: 56
Joined: 11 Jun 2013, 23:31

Re: Zeama

Post by lencik88 »

Noi facusem zeama la Restaurantul Doina din Parcul Valea Trandafirilor.In afara de interior si terasa de afara(de jos) , au si o terasa sus acoperita in stil taranesc,traditional,foarte frumoasa.Am fost in jur de 30-35 persoane.La masa am avut Zeama,Placinte,Mamaliguta cu Friptura,Smintina si Brinza si inca ceva,dar nu mai tin minte jijiji.Mincarea fooooarte gustoasa,in sinul naturaletei si si cu ploita rara.Nu permit mincarea ta,in caz de intoxicatie,insa ne-au permis sa aducem bautura noastra.Am inceput pe la orele12:00 si am plecat de acolo pe la 20:00.Am avut si dulciurile noastre de la nunta.Administratoare a fost destul de receptiva.In total ne-a costat 5000 lei. Sper ca am fost cuiva de ajutor.!!!


Design21
Posts: 17
Joined: 05 Sep 2014, 10:27
Location: Chisinau

Re: Zeama

Post by Design21 »

Cine poate sa-mi recomande un local la aer liber unde se poate de facut a doua zi zeama.
Specific, in Chisinau sau cel putin in raza Chisinaului.
Va multumesc !!!


P.A.
DAVID I.
Posts: 5
Joined: 07 Oct 2014, 14:21

Re: Zeama

Post by DAVID I. »

pentru Design 21:

Salutare, am făcut zeama la Poiana Bradului, ca locaţie a fost perfectă, şi e în aer liber, noi am făcut la foişoarele din pădure.


Post Reply