Nuntă netradițională

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Nuntă netradițională

Post by wildcat soul »

catiushka wrote:merci pt implicare wildcat soul,
pt mine e importanta tema data
daca jartiera nu ati aruncat-o tu buchetul l-ai aruncat? stiu ca unii miri arunca cravata etc.
apropo astea ramin la cei ce prind da? dar voalul se intoarce miresei dupa jucat?
Cu placere, pentru mine chiar e placut sa imi aduc aminte de nunta :)
jardiera am considerat putin vulgar obiceiul, buchetul l-am aruncat, la cununie avusem un buchet din flori artificiale, care mia ramas amintire, iar buchetul de la nunta l-am aruncat cu toate ca imi era asa de jele sa il arunc, mirele a aruncat cravata, da buchetul si cravata ramine la cel care o prinde dar voalul se da inapoi dupa ce vornicica il danseaza.


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Nuntă netradițională

Post by catiushka »

mie mi-ar fi jale sa se arunce cravata si sa nu ramina mirelui meu,
mi-am amintit ca unii arunca butoniera, cred ca asa o sa facem si noi


User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Nuntă netradițională

Post by wildcat soul »

da tot e o idee buna, noi in genere nu ne gindeam la asta ne iesise din cap si moderatoarea a coordonat deja cu sotul si a aruncat cravata cu toate ca eu tot as fi de acord sa se arunce butoniera si cravata sa ramina, sotului tot ii era jele pe urma cind iam spus ca putea sa arunce butoniera :)


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nuntă netradițională

Post by maryLand »

Fetelor, de ce nu renuntati la obicei...daca nu va place?
Adica traditia in sine este de a arunca jartiera...si anume de a arunca ceva ce a apartinut miresei, ceva ce tine de "sexualitate", "feminitate", etc.

Pt unii scoatere jartierei ar insemna ceva vulgar, nepotrivit...atunci de ce mai folositi traditia de a arunca ceva?

Ceea ce se arunca, trebuie sa aiba legatura cu o femeie. Adica baiatul trebuie sa-si gaseasca o femeie demna, frumoasa, desteapta...care eventual sa o ia de sotie.

Eu la rindul meu am scos citeva traditii, cele care imi displaceau total. Gen gaina, iertarea in fata parintilor, dansatul voalului, podul de flori. Nu pot spune ca am avt o nunta netraditionala, ci doar una fara unele traditii. ;)


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Nuntă netradițională

Post by catiushka »

vs mi-a spus ieri ca el vrea sa arunce jartiera :mrgreen:
si ca n-o sa fie vulgar, asa ca aruncam jartiera
merci maryland, n-am stiut cum e traditia adevarata, ca se arunca ceva ce apartine miresei :geek:


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Nuntă netradițională

Post by Ninela »

In loc de Mendelssohn l-am avut pe Dr. Dre! :roll: :roll: :roll:


Image
Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Nuntă netradițională

Post by Sweety »

Ninela wrote:In loc de Mendelssohn l-am avut pe Dr. Dre!
Iar la noi a fost Usher!!! :lol: Tare super a fost!

Apropo, jartiera nu e un lucru vulgar, mai ales dacă nu e scasă cu dinții :D Deși am văzut-o scoasă și cu dinții fără să fie vulgar - depinde și de poza miresei și de mișcările și privirile mirelui :lol:

Cît despre buchet - eu nu l-am aruncat! La propunerea minunată a lui Anatol Melnic am luat fundițe (după numărul vornicelelor), le-am apucat cu mîna în care țineam buchetul și una am legat-o de buchețel. Fiecare vornicică a înșfăcat cîte o fundiță și astfel am dansat în cerc cîteva secunde, după care s-a oprit muzica și toate au tras de fundițe: cea care nu a putut-o scoate (să țineți bine buchetul) a și ”prins” buchetul! Și buchetul e întreg și tradiția e respectată. Și e foarte frumos apropo! ;)


desdemona barbalat
Posts: 64
Joined: 09 Dec 2013, 22:59

Re: Nuntă netradițională

Post by desdemona barbalat »

La aruncarea buchetelui ar fi bine sa fie un buchet mic ca si cum asamanator cu buchetul mirese ca fata care prinde sa-i ramina buchetu ei...dar mireasa sa-si pastreze buchetul (ma rog sunt unele miresuci ca isi pun buchetu intro cutie si il pune sub patuc sau init-un loc unde nu o sa deranjeze)iar in loc de cravata se arunca jartiera
Sunt uni perechi ce nu doresc masa mare ca ia din timp si nu stiu cum sa faca cu stringerea banilor..aici tot este hotarire....se poate in plic cite o persoana la masa vorbeste,ori la intimpinare sa fie bolu si oaspeti pun suma respectiva ,ori la urma inainte de a da tortu...la nord este un obicei muzicanti cita hora lunga lumea danseaza iar nasi iau bolu si stringe darea..mi-a placut obiceiul acesta cum ii organizat..in fine ei asa fac la nord pe la riscani


InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Nuntă netradițională

Post by InnaM »

Fetelor, in curind se face un an de la prima nunta shi eu tot inebunita sint dupa tot ce tzine de nuntzi :oops: poze/video pe retzelele de socializare la toate ma uit (liubopitnaia) ;) , programe tv despre nuntzi (apropo recomand pentru inspiratzie), pe forum intru mai ades acum ca in perioada pregatirilor etc.

Shi scopul mesajului: Obiceiul asta (adoptat) cu jertiera. Noi l-am eliminate din program din acelash motiv ca shi fetele de mai sus, ne parea vulgar. Insa mai recent am vazut la kiteva nuntzi (din programele TV de care va spuneam mai sus) o idee noua cu jertiera. Poate careva din voi a mai vazut. In primul rind mirele scoate jertiera foarte decent cu mina nu cu gura. Bijbie kiteva secunde shi kind colo scoate o pereche de “colhoznishi” ori chilotzi gen Bridget Jones :D Totzi rid cu hohote. Daca imi venea idea inainte de nunta sigur faceam obiceiul cu jertiera in felul acesta.

Inainte de aruncarea buchetului shi a jertierei, mireasa intra o fuga la baie, ishi atasheaza de briu/shtrampi surpriza shi …voila. Unii miri aruncau chiar “clhosnishii’’ altzii au scos shi jertiera dupa ce au ris cu pofta.

Ce tzine de buchet, credca totushi ash opta pentru optziunea clasica, cu aruncarea, numai ca cum mi-am facut singurica buchetzelul, am atashat un lantzishor cu iconitza (din asta in forma de inimioara care se deskide shi inauntru iconitza) cumparat de mamika de la o manastire cu multzi ani in urma shi daruit mie. Deci n-am vrut sa ma despart de buchetzelul cu iconitza shi am aruncat unul din buchetzelele vornicelelor.


lenutika23
Posts: 19
Joined: 18 Oct 2014, 18:46

Re: Nuntă netradițională

Post by lenutika23 »

InnaM wrote:Fetelor, in curind se face un an de la prima nunta shi eu tot inebunita sint dupa tot ce tzine de nuntzi :oops: poze/video pe retzelele de socializare la toate ma uit (liubopitnaia) ;) , programe tv despre nuntzi (apropo recomand pentru inspiratzie), pe forum intru mai ades acum ca in perioada pregatirilor etc.

Shi scopul mesajului: Obiceiul asta (adoptat) cu jertiera. Noi l-am eliminate din program din acelash motiv ca shi fetele de mai sus, ne parea vulgar. Insa mai recent am vazut la kiteva nuntzi (din programele TV de care va spuneam mai sus) o idee noua cu jertiera. Poate careva din voi a mai vazut. In primul rind mirele scoate jertiera foarte decent cu mina nu cu gura. Bijbie kiteva secunde shi kind colo scoate o pereche de “colhoznishi” ori chilotzi gen Bridget Jones :D Totzi rid cu hohote. Daca imi venea idea inainte de nunta sigur faceam obiceiul cu jertiera in felul acesta.

Inainte de aruncarea buchetului shi a jertierei, mireasa intra o fuga la baie, ishi atasheaza de briu/shtrampi surpriza shi …voila. Unii miri aruncau chiar “clhosnishii’’ altzii au scos shi jertiera dupa ce au ris cu pofta.

Ce tzine de buchet, credca totushi ash opta pentru optziunea clasica, cu aruncarea, numai ca cum mi-am facut singurica buchetzelul, am atashat un lantzishor cu iconitza (din asta in forma de inimioara care se deskide shi inauntru iconitza) cumparat de mamika de la o manastire cu multzi ani in urma shi daruit mie. Deci n-am vrut sa ma despart de buchetzelul cu iconitza shi am aruncat unul din buchetzelele vornicelelor.
salut....poti sa-mi spui si mie te rog ce programe tv te uiti?


Post Reply