Nuntă netradițională

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Nuntă netradițională

Post by Ninela »

Iata ca jartiera tot nu am avut (pentru noi este ceva intim, noi ne-am gindit mult la chestia asta, dar am renuntat), eu am aruncat un buchetel special pregatit pentru a fi aruncat. Voalul tot nu s-a jucat, eu m-am dus cu el acasa (eram la volan si nu intelegeam ce ma incurca pe mine :D).
Ce tine de flori, au fost invitati care au adus buchete cu flori, dar o parte din ele le-au luat prietenii fratelui (mizicantii) sa le daruie prietenelor lor :D Eu acasa am adus vreo 5-7 buchete.
La noi initial se insista pe despodobitul miresei, si noi ca varianta ne gindisem: punem o masuta pt ca invitatii sa puna darurile, dar noi sa dansam in jur. Dar am renuntat!


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Nuntă netradițională

Post by catiushka »

:mrgreen: tin minte ca vs demult a venit la mine cu un buchet de flori,
eu eram asa de fericita, si pe urma aflu ca era de la o nunta :oops:


Tanya_d
Posts: 57
Joined: 04 Jul 2013, 12:18

Re: Nuntă netradițională

Post by Tanya_d »

Aaaaaa....ce-mi place ca mai sunt mirese care impartasesc aceleasi pareri ca si mine .... si mai ales care deja au trecut prin asta :) ... Si noi vrem sa renuntam la foarte multe traditii... renuntam la podul de flori, la inchinatul colacilor, la impodobitul nasilor, la despodobitul miresei :) ... O prietena mi-a spus ca a fost la o nunta, unde in locul despodobitului miresei, la sfirsitul nuntii, au pus o masa frumos amenajata si mirii s-au aranjat linga ea ... si initial s-au apropiat nasii si le-au inminat cadourile, ulterior rudele apropiate...si toti le-au urmat exemplul ... iar cadourile erau frumos amenajate pe masa sau alaturi ...astfel toti erau fericiti, nu erau persoane nedumerite care sa ramina cu cadoul si sa nu stie ce sa faca cu el, nu au fost desfacute si insirate cadourile deasupra mirilor :) ....Vrem si noi asa sa facem....o sa caut si ceva muzica potrivita... pe forum o miresuica propunea cintecul lui Stefan Banica si a Andreei Marin "Te Iubesc Femeie" , asa mai cu umor, mi-a placut :) , dar mai vedem ...


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Nuntă netradițională

Post by catiushka »

si eu credeam ca-s singura pt anul viitor
dar bine ai venit in gasca


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Nuntă netradițională

Post by Ninela »

Iata ca mai ies la iveala lucruri care noi nu le-am facut :D Nu s-au jucat prosoapele nasilor, pur si simplu au fost prinse de vornicei si tot (acest moment moderatorul nu l-a vazut, si cind a zarit ca nasii sunt deja "legati" a zis cum asa? , si i-am zis: gata! fara discutii!).
Noi am ales sa facem fara traditii, deoarece in 2011 am fost la o nunta unde s-a tinut foarte mult la traditii, da mult e putin spus, si s-au jucat toate hainele care s-au facut cadou nasilor. La un moment dat (in timpul mesei mari care a durat vreo 3-4 ore) o tanti mai in virsta si-a dat seama ca nu s-a jucat gaina :D Sa fi fost cutremur, cred ca avea sa fie o situatie nu atit de tensionata :) Eeeeeeeeee, s-a intrerupt masa mare si s-a jucat gaina :) Si despodobitul a fost la vreo 6 dimineata, eu fiind vornicica si fiind nevoita sa joc voalul, deja nu-mi gaseam locul. La despodobit au ramas exact cei care au avut cadouri, vreo 15 perechi din 100.


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Nuntă netradițională

Post by catiushka »

am ris cu pofta de relatarea ta,
deja uitasem de acest obicei cu gaina :mrgreen:
eu as vrea ca nunta mea sa tina maxim pina la 3-4, mai mult nu stiu daca as rezista


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Nuntă netradițională

Post by Ninela »

eu deja la masa mare vroiam nani , cu toate ca noi am avut doar nunta in ziua ceea, nunta a durat cam pina pe la 2:30, dar nu sunt sigura. Eu de felul meu adorm devreme :D poate din cauza asta :)


Image
User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Nuntă netradițională

Post by wildcat soul »

la noi dezbracarea miresei tot a fost putin mai deviata de traditii, am avut o masa linga noi, noi am stat alaturi pe scaun, ni sa pus doar in cap o esarfa si deja o "pestelca" in rest toti se apropiau ne felicitau si caudourile erau puse frumos pe masa si linga masa, nu am fost cocotati cu diferite pleduri perne, haine si as ama ideparte, am stat liber si am savurat procesul, jardiera nu am avut, prosoape nasi au avut dar asa de forma au stat 10-15 min cu ele si leau scos (asa neam inteles din timp) au avut cite o butoniera din flori vii frumoasa ca sa se vada ca sunt nasi, vorniceii tot au fost mai mult pentru poze si asa alaturi sa fie, lente nu au avut, au avut deasemenea cite o butoniera din flori vii, podul de flori putin lam modificat, noi am facut inscrierea in sala si am facut atunci ceva de tipul la pod de flori numai ca dansatorii dansau cu flori in miina inaintea noastra iata asa pod am avut noi, la asezatu la masa am mers singurei pina in fata neam inchinat frumos in fata la invitati leam multumit pentru prezenta si am luat loc... am lasat incuscritul, sa primit frumos, cei drept cadourile au fost simbolice si asa rapid a trecut obiceiul, eu consider ca unele obiceiuri e frumos de le pastrat dar trebuie putin de le modificat, sa nu fie atit de mari si obositoare, ca lumea se plictiseste si pleaca, la noi toti au stat pina la urma, si toti sau distrat de minune


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Nuntă netradițională

Post by catiushka »

Ninela wrote:eu deja la masa mare vroiam nani , cu toate ca noi am avut doar nunta in ziua ceea, nunta a durat cam pina pe la 2:30, dar nu sunt sigura. Eu de felul meu adorm devreme :D poate din cauza asta :)
eu sper sa ma tin, o sa maninc cit mai multe fructe si vit C pentru energie, dar sper ca starea euforica sa ma tina treaza
apropos azi am mai citit pe forumul tau cite ceva, si probabil din cauza ca-s la pc de la lucru mi-a dat eroare cind am vrus sa las un comentariu,
istorioarele tale imi amintesc de druta si de tarancuta vesela (desigur mult mai cenzurat) mereu am zimbetul pe buze cind citesc, in fine vroiam sa te intreb de ce ai fiert maslinele (cred ca ai sa intelegi la care post se refera) scrie-mi in mp ca eu fac aici un off top deja :oops:


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Nuntă netradițională

Post by catiushka »

merci pt implicare wildcat soul,
pt mine e importanta tema data
daca jartiera nu ati aruncat-o tu buchetul l-ai aruncat? stiu ca unii miri arunca cravata etc.
apropo astea ramin la cei ce prind da? dar voalul se intoarce miresei dupa jucat?


Post Reply