Sunt ...nasa!!!

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by Olecika »

Eu cred ca e bine :) De toate cite putin :) Numai referitor la icoana nu stiu daca e bine sa o ia nasa, sau sa o coase, ca in cazul tau. Din cite stiu icoana tre sa o ia sau mireasa, sau mama miresei. Parca imi pare ca asa e mai primit sufleteste, sa ai iconita de la mama :) Dar nu cred ca e o regula pentru toti. Daca voi asa v-ati inteles, atunci cred ca e ok. :) bafta !


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by Ninela »

Eu vreau sa fac o remarca la paharele de cristal - mie ele imi plac foarte mult, dar sunt mai greu de intretinut, mai ales daca au incrustari micute si multe. Daca inca nu le-ai procurat, cauta cu cit mai putine sau mai maricele incrustari. In general cred ca e bine. Ce tine de iconita, cum a mentionat si Olecika, cred ca trebuie sa face-ti o consulatie intre fete :) Bafta si felicitari!!!


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by maryLand »

Marmelada, foarte buna alegere referitor la cadouri.

Despre icoana, mai bine vb cu fina, deoarece mama miresei cumpara icoana pentru cununie, dar daca doriti sa faceti cadou o icoana ...adica nu la cununie, atunci este un gest foarte frumos.

Eu le-am luat finilor pahare de cristal incrustate 100%, foarte frumoase, eu pentru nimic in lume nu as purta asa ceva....insa lor tare tare mult le plac asa gen de vesela. Stiti cum, gusturile nu se discuta. ;)


Image
pufika
Posts: 5
Joined: 14 May 2014, 13:12

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by pufika »

Salut. Intru si eu in lista naselor zapacite de pregatiri. Noi o sa cununam pe 25 iulie, o pereche foarte frumoasa si dragi noua. La noi abia acum incep pregatirile si cumparaturile. Am facut un raid prin Chisinau si am ramas SOCATA de preturile noastre.


marmelada1111
Posts: 6
Joined: 05 May 2014, 15:52

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by marmelada1111 »

fetelor,multumesc de sfaturi, kiar azi o sa vorbesc cu finA.sINCER, EU NU STIAM CA MAMA MIRESEI CUMPARA ICOANA. :roll:


pufika
Posts: 5
Joined: 14 May 2014, 13:12

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by pufika »

Buna. Uite ca si noi am facut citeva cumparaturi pentru nunta. Scriu lista pentru propuneri:
- pieptene 2
- parfum 2
- in loc de basma traditionala am luat o esarfa alba, mi s-a parut mai practica
- halate de baie cu prosoape
- cuvertura
- lengerie de pat
- fata de masa
- set tacimuri
- set vesela
Pentru zeama le-am luat un set de canute cu farfurioare pentru ceai, foarte dragute si un set de prosoape de bucatarie.
Mi-a ramas sa cumpar sortul pentru mireasa si luminarile pentru cununie.
Daca am uitat ceva va rog sa-mi scrieti


marmelada1111
Posts: 6
Joined: 05 May 2014, 15:52

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by marmelada1111 »

pufika, parca n`ai scris luminari de cununie. in rest e bine! o nunta frumoasa sa aveti!!! ;)


pufika
Posts: 5
Joined: 14 May 2014, 13:12

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by pufika »

marmelada1111 wrote:pufika, parca n`ai scris luminari de cununie. in rest e bine! o nunta frumoasa sa aveti!!! ;)

Da, luminarile nu le-am luat , finii nu au fost inca la biserica sa se inteleaga. Astept ce-o sa-mi spuna ei, stiu ca sunt biserici unde nu dau voie cu luminarile noatre.( Noi ne-am cununat la sf. Nicolae si nu ne-au dat voie cu luminarile cumparate de nasi).

As vrea sa mai intreb daca mai au nasii alte cheltuieli in afara de Cununia religioasa si tortul mirilor ? Si ce obiceiuri sunt a doua zi la zeama, este ceva anume ce trebuie sa facem?


IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by IRACIKA1983 »

Luminarile pentru cununie le cumparati din biserica,dar pentru sala le cumparati de unde doriti.Pentru dezbracatul miresei trebuesc daruri si la zeama numaidecit se duce tot cu cadouri pentru noua familie .


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by marcellla »

La noi de exemplu nu este traditia sa te duci a doua zi la zeama cu cadou, am vazut anul trecut la o nunta asta cu toate ca am fost la multe nunti, asa ca depinde ce obiceiuri respecta fiecare.


Image
Post Reply