Golden Lion/ Codru

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Golden Lion/ Codru

Post by IRACIKA1983 »

Mariska!!!!!Stai linistita salile sunt gata .Noi pe 9.03 .13 suntem invitati la nunta .Am discutat cu parintii miresei si mi-au spus ca este totul gata .uitete pe virtual tur si ceva poze ei au pus .


mariska1
Posts: 100
Joined: 20 Oct 2012, 16:35

Re: Golden Lion/ Codru

Post by mariska1 »

m-am uitat pe virtual tur si mi-a placut ceea ce am vazut,dar putine foto la sala verde care ma intereseaza pe mine,caci acolo o sa facem nunta, este si un minus care credeam ca o sa-l modifice,dar tot asa a ramas,noi cind cautam sala pentru nunti,ne-am oprit cu decizia la sala Codru caci aveau mesele rotunde,cind intram in alte sali si vedeam mesele patrate,nici nu m-ai intrebam detaliile,preturile,ma intorceam si plecam,daca s-a intimplat ceea ce stim deja cu sala Codru si ne-au spus sa se transfera la Golden Lion ma temeam de aceasta,caci am fost la o nunta cu vreo 3 ani in urma la Golden Lion si am vazut cit e de incomod acolo cu mesele,cita bataie de cap pina s-au asezat toti la mese,daca vedeti bine in foto este putin loc liber intre scaunele de la o masa si cealalta masa,mai mult mi-ar placea sa fie toate mesele rotunde,i-am spus mamei mele cind se va duce pe la ei sa vada sala sa-i intrebe,daca nu vor sa schimbe mesele,stiu ca nu vor dori,dar intrebarea vina nu are,macar sa incerc...incerc si eu sa ma gindesc pozitiv la toate modificarile intimplate,dar oricum am un minus si o indoiala in suflet care nu ma lasa sa ma bucur pe deplin


IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Golden Lion/ Codru

Post by IRACIKA1983 »

Mariska1!!!! Noi am fost pe data de 9.03 2013 in sala rosie si aveau mese rotunde .Bucataria buna la nebunie se vede ca au schimbat multe in lista de bucate .nu era file de pasare ,dar era de curcan facuta cu un sos care n-au dovedit sa o aduca ca platourile erau goale ,in loc de prepelite era tot ceva de porc ferbinte au dat ,dar la felul doi au scos soldul de porc tot ceva nou si gustosel .Noi am intrebat de sala verde ei au spus ca mai lucreaza la ea acum mai multe nunti au avut in sala rosie mai mici ,dar la noi nu se primesc sa fie numai mese rotunde ca este nunta mare si ne trebue si loc de dans .Nu mi-a placut arca ,dar au spus ca sunt date comanda altele .Este facut panou in sala verde,dar nu era terminat pina la urma .Eu ma ghindesc sa nu-ti faci grija ,ca sunt niste oameni foarte buni si daca nu aveau mase rotunde era sa fie promleme ,dar mese au asa ca cu d.Stela poti gasi limba comuna noi prin cite schimbari trecem eu ma ghindeam ca o sa-mi spuna sa nelinistim atita imblatura si atitea schimbari ,care le facem .Pe 15 aveau nunta in sala verde ,dar nu am intrat ca erau veniti de acum oaspetii, vrem schimbari in lista de bucate ,sa inlocuim si noi cum au facut prietenii nostri si mi-au spus fara probleme sa ne intilnim cu d.Olga si facem cum dorim nu-ti strica dispezitia sper sa fie bine .


mariska1
Posts: 100
Joined: 20 Oct 2012, 16:35

Re: Golden Lion/ Codru

Post by mariska1 »

iracika,tu daca ai fost si ai vazut ce meniu au ei acum,ai putea sa faci o lista cu mincarurile din meniu sa-mi fac si eu o parere,ca la acest capitol nu prea stau bine,plus la asta ce schimbari ai vrea tu in meniu,la noi este o situatie un pic mai grea,eu si cu sotul suntem peste hotare si dupa cum ne gindim,posibil sa venim cu 3-4 zile inainte de nunta in tara si nu cred ca o sa avem timpul necesar,de asta te rog sa-mi spui ce meniu ai vazut tu la nunta care ai fost si la ce meniu te gindesti tu sa faci la nunta voastra,ca sa-i spun si eu mamei mele la ce sa se orienteze,multumesc mult anticipat


IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Golden Lion/ Codru

Post by IRACIKA1983 »

Mariska1!!!!! Noi am fost acum si m-am uitat cum se maninca mincarea de bine .Nu vrem prepelite ,in loc de clatite vrem mule se topesc in gura,scoatem fileul de pasare si dam in loc de gaina umpluta ,papanasi cu sunca si cascaval in marmite cu foc ...in asortatul de peste dorim numai peste rosu,alb,icra ,crivete,masline si lamie...au salate noi multe ....la felul doi vrem sa scoatem pulpa de porc intreaga sa o tae de fata oaspetilor .Lasa mama ta sa o sune pe d.Olga si sa se consulte cu ea ei lucreaza toata familia acolo si se vade ca le intra in voe oamenilor ,nu cer banii inainte .Noi am fost pe 15 si erau toti ocupati cu nunta si ne-am inteles pe saptamina aceasta sa intram la Concord si sa schimbam cum vrem noi ....bautura o eau numai cu acciz si cu factura nici nu vor sa asculte in rest stai linistita ca ai sa ai o nunta frumoasa .ce am vrut sa-ti mai spun au efecte cu lumini in sala de sus.la furset au piramide pentru fructe ,dar trebuesc mai multe fructe sa se primeasca frumoasa ,noi am fost la nunta acolo si se vede ca mirii au adus putine fructe si nu era efectul cela .


nadelina90
Posts: 2
Joined: 21 May 2012, 16:34

Re: Golden Lion/ Codru

Post by nadelina90 »

salutare,ma numesc Nadejda,si sa spun sincer nu am fost prea activa pe acest site,doar citeam ceea ce scriu altii,pe acest site am scris doar in privinta rochietei de mireasa care mi-a placut!Azi am citit si eu mes voastre referitor la rest Codru de pe Spicului 6,si as vrea sa spun ca si eu sint una din cele care a avut contract cu sala data,nunta era programata pe 01.03.2013,in august 2012 fc contractul,cind undeva in octombrie m-a sunat d.na Olga si mi-a zis ce li s-au intimplat,ca se muta la Golden Lion,si Concord,am ramas socata,am plins,retraiam,ne-am dus cu sotul sa vedem salile care ne-au propus,insa mi s-a pus la suflet sala de la Codru,si anume cea aurie.asa ca ne-am luat avansul si am asteptat ca cei de la Codru sa plece si cu speranta ca vor veni cineva in lok,ceea ce si s-a intimplat,iar cind am intrebat-o pe d-na Olga daca ramine cineva in lok mi-a zis ca nu...ca ei se duc cu totul de acolo...in scurt timp ne-am adresat iarasi la sala Codru,care era in mica restauratie,si n-am putut intra acolo,am intrat in Green hilsul de alaturi si am intrebat daca este cineva de la sala,ne-au dat un nr de tel,a d-nei Ala,pers rasp de salile de la Codru...am discutat cu ea,eram in groaza sa nu raminem fara sala,ne-am increzut in cei de la Codru din nou...si sa va spun,nu-mi pare rau deloc,nunta a trecut ff super,si va spun din tot sufeltul ca am ramam ff multumita,si de ofertele lor,si de minkarea lor,si de deservire,oaspetii nostri in mare parte au laudat cel mai mult chelnerii,ca turnau intruna,si nu reuseau sa puna paharul pe masa ca erau deserviti din nou...locul de persoana ne-a costat 600 lei pt ca eram in sezonul rece,plus am achitat chelnerii,am avut 6 chelneri,am achitat pt fiecare 350 lei,in oferta lor mai intra un proicetor la care aveam de gind sa aratam oaspetilor un mini videoklip,nu au reusit ei sa-l cumpere insa l-au arendat ei ,si l-au achitat tot ei,ne-au dat o camera in hotel gratis de la orele 9.00 din ziua nuntii,pina a doua zi la orele 16.00,pt mireasa se ofera coafura si machiajul gratis in salonul lor de frumusete care se afla chiar linga sala,eu insa nu m-am folosit de aceasta oderta,4 lokuri anume a mirilor si a nasilor nu le-am achitat,masa pt muzicanti foto video,inclusi 10 pers nu le-am achitat,fourchetul din partea lor...mai au ei oferte daca intreci nr de oameni launta,daca ai mai mult de 180 pers paremise tortae din partea lor si iti ofera cadou o ora de muzika live a unui artist din Md,noi insa am avut 120 pers,dar am rams ff multumiti...sper sa nu credeti ca fc publicitate acestui restaurant,poate daca cineva nu crede poate sa intre pe prof meu depe od ✿ ♕Saşco Nadejda & Vacarciuc Victor♕ ✿,am citeva poze in album care demonstreaza ca am fc nunta in sala aurie de la Codru.Si mai vreau sa adaug,ca si D-na Olga,cu care am fc primul contract la Codru,mi s-a parut o femeie ff bravo,si poate ca era la fel de bine in ziua nuntii,doar ca eu am ales sala aurie de la Codru si alta nu putea sa o inlokuiasca...va doresc la toate miresuicele o nunta frumoasa ca in povesti,asa cum a visat-o fiecare dintre voi!!!


tanassy
Posts: 3
Joined: 16 Dec 2012, 09:18

Re: Golden Lion/ Codru

Post by tanassy »

Vreau sa va povestesc si eu despre experienta organizarii nuntii la complexul Codru cu noua administrare.
Nunta noastra a avut loc la inceputul lui martie 2013.
Noi am vrut sa facem nunta la Codru demult, pentru ca mergand la nunti in diferite localuri, acesta ne-a placut cel mai din urmatoarele motive:
- sala e f. mare
- culoarea salii se potrivea cu gama de culori a nuntii noastre (noi am facut nunta in sala de Argint)
- sunt suficiente spatii pentru parcare

Am contactat sala in noiembrie 2012 si era exact timpul cand se schimba managementul salii, asa ca fosta administratoare a incercat sa ne convinga sa mergem la Golden Lion si ne-a vorbit cam suparata cand am rugat-o frumos sa ne dea contactele la actualii administratori, in caz ca le avea.
In fine, am mers direct si am vb cu noii administratori, d-na Ala si d-na Diana in particular. Vreau sa va spun ca au fost destul de receptive la ceea ce am vrut noi si au incercat sa ne acomodeze cerintele modeste.
In special, au organizat schimbarea fundelor violete cu cu funde bordo (pentru ca bordeau era culoarea noastra), ne-au adus covorul rpsu/bordeau.
La fel ca si autoarea mesajului precedent, am intrat in "promotie", masa muzicantilor (pina la 10 pers a fost gratis), masa VIP (sau masa mirilor - 4 pers) a fost gratis, fourchettul a fost din partea lor, am avut camera in hotel. Am avut chelneri pentru fiecare masa si ne-au costat 400 lei pentru fiecare chelner. D-na Ala ne-a sugerat sa cumparam si luminari pentru infrumusetarea meselor, am ezitat la inceput, dar nu regret pentru ca au ars fara pic de fum si au creat o atmosfera deosebita. Mie nu mi-au spus ca coafura la salonul lor ar fi gratis, desi cand am vb cu coafeza ea s-a mirat ca nu mi s-a spus asta, pentru ca facea parte din promotie. In fine, mi-am facut coafura altundeva.

Totusi, nu pot sa mentionez si unele aspecte de care nu am ramas foarte incantata.

1. Mincarea a fost gustoasa.
Salatele foarte bune, asortatul de peste bun, gustarea calda de carne (pirjoale, piept pui, etc. servite cald) a fost gustoasa si indeajuns, ceafa de porc cu legume grill la cald a fost f. gustoasa. raciturile la fel.

Trebuie sa spun ca nu a fost abundenta, dar nu cred sa fi plecat cineva flamind, desi am avut asa plingeri din partea unor rude (cred ca mi-au zis-o ca sa imi strice dispozitia). Totusi, eu cred ca au pus pe masa portiile mai mici decat trebuia, pentru ca au pus cate o farfurie cu bucate la fiecare 6 persoane (normele culinare zic ca treb. sa fie 1 farfurie la fiecare 4 persoane). Deci, la masa de 12 persoane aveam 2 farfurii cu fiecare fel de bucate. Daca macar le-ar fi umplut mai mult ca sa compenseze cea de-a treia farfurie ceruta de norme, ar fi fost OK, insa nu au facut-o.
Plus la asta, am adus un borcan de 3 l de smintina de casa pentru sarmale si au adus cate 2 boluri micute la fiecare masa (stiti boluri din alea in care se servesc sosurile la Andy's Pizza :D ), deci nu stiu ce au facut cu restul smintinii.
Plus la asta, mi s-a spus ca unii chelneri luau mincare de pe masa :D Suntem siguri ca chelnerii au furat bautura, dar noi eram pregatiti de asta, asa ca am luat de toate in abundenta si inapoi am luat doar sticlele pline nedeschise, restul aiba-le ei :D

Clatitele au fost dezgustatoare. Sarmale au pus foarte putine.

Daca as mai organiza o data nunta cu ei, as insista anume asupra la aspectele astea, pentru ca daca nu ar fi fost aceste probleme, nunta ar fi fost ideala. Eu sunt sigura ca daca discutati clar aceste aspecte cu D-na Ala, ea o sa le repare.


2. Mincarea pentru muzicanti a fost foarte putina. Deci, ei au zis ca ofera o masa gratis pentru 10 pers, insa mincare pe acea masa a fost ca pentru 4, iar la noi au fost 12 (cu tot cu dansatori). Asta mi-a stricat enorm impresia, pentru ca muzicacntii au venit sa imi spuna mie, miresei, sa comand sa le aduca ceva mincare. Sincer, eu cred ca muzicantii nu vin sa manince, ci sa lucreze, asa ca in genere ar trebui sa spuna merci ca i-am servit macar cu ceva (pe linga cei 1000 euro platiti).
Problema mea este ca au zis ca o sa fie mincare pentru 10 pers, dar au pus atit de putin incat ne-au pus intr-o situatie incomoda.
Daca mi-ar fi spus sincer ca o sa puna mai putine portii, poate ca am platit mai mult

In fine, pentru noi nunta a fost foarte frumoasa si ne-am simtit bine.
Vreau sa va spun ca majoritatea serviciilor pentru nunta le-am aranjat prin internet si, spre surprinderea mea, au mers foarte bine. Foto/video am facut cu Garage Studio de pe odnoklassniki. Sunt niste baieti culti, educati, si au o prestatie foarte buna.

Moderatoare ne-a fost d-na Aurelia Vartic. A avut o prestatie superba, un vocabular si o tinuta profesionala, a mers nunta ca pe struna cu ea.

Muzicantii au fost cam obraznici si nu i-as recomanda nimanui niciodata, desi au cantat mediu. Dar modul de comportament ii da de spminteala.

Urez tuturor miresuicelor ca sa isi organizeze nuntile fara stres si sa aveti o nunta ideala :)


IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Golden Lion/ Codru

Post by IRACIKA1983 »

tanassy!!!!cumatria sa te duci sa o faci la Golden LION ,ca n-ai sa regreti .


tanassy
Posts: 3
Joined: 16 Dec 2012, 09:18

Re: Golden Lion/ Codru

Post by tanassy »

IRACIKA1983 wrote:tanassy!!!!cumatria sa te duci sa o faci la Golden LION ,ca n-ai sa regreti .
eu nu regret defel ca am facut nunta la Codru, pentru ca noi ne-am simtit bine.

Eu am descris situatia in detalii ca altii sa poata face o decizie informata. Repet, daca as fi stiut nuantele de care am spus sunt sigura ca le-as fi pus la punct inaintea nuntii.

La Golden Lion nu as merge niciodata, pentru ca administratoarea s-a comportat ca o bruta cu noi, si nu e profesionist.


IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Golden Lion/ Codru

Post by IRACIKA1983 »

Tanassy!!!!Ori eu nu te-am inteles cum ai descris tu de portiile mici ,de smintina ,de chelnerii care ti-au luat platourile de pe masa ,ori esti vre-o ruda de-a d.Ala si vrei sa-i faci vre-o leaca de reclama ....unde ai fost pina acum de vii cu asa reclama buna .Vreau sa-ti spun ca d. Ala se odihneste pe linga D. Stela care are o practica de ani.nu te supara ,dar nustiu cine o sa te creada cum ai aparut tu pe acest forum.


Post Reply