Lumînări de nuntă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
naty83
Posts: 77
Joined: 06 Apr 2010, 23:00
Location: spania

Lumînări de nuntă

Post by naty83 »

De unde procuram
La ce pret


christa
Posts: 62
Joined: 06 Apr 2010, 23:00

Re: Lumînări de nuntă

Post by christa »

Este un magazin al asociatiei apicultorilor mi se pare, pe str. Armeana un pic mai in vale de Mateevici, acolo au lumanari din ceara curata, nu stiu cat costa. mai sunt si la Calea Basarabiei


User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by Admin »

Noi am procurat lumanarile de la talciok, 170 lei. Sunt foarte multe, aveti de unde alege. Cele mai scumpe costa 350 lei.


Amigo
Posts: 3
Joined: 03 Oct 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by Amigo »

Noi de asemenea le-am cumparat de la Calea Basarabiei cu 250lei, contineau si panglica de legat :)


katea
Posts: 36
Joined: 13 Jan 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by katea »

Fetelor unde pot gasi luminari in afara de Calea Basarabiei? m/esc.


dreamscape
Posts: 332
Joined: 19 Mar 2011, 00:00

Re: Lumînări de nuntă

Post by dreamscape »

Garofitelor, iluminati-ma! Care este semnificatia luminarilor de nunta? Alea 2 care stau in fata mirilor? Ce se face cu ele? Cum tre sa arate ele? Tre sa fie lungi sau totusi putem alege ceva mai josut si mai dragut?


charnelle
Posts: 306
Joined: 02 Sep 2010, 23:00
Location: Franta

Re: Lumînări de nuntă

Post by charnelle »

dreamscape wrote:Garofitelor, iluminati-ma! Care este semnificatia luminarilor de nunta? Alea 2 care stau in fata mirilor? Ce se face cu ele? Cum tre sa arate ele? Tre sa fie lungi sau totusi putem alege ceva mai josut si mai dragut?
Aceste lumanari nasii trebuie sa le aduca si intra cu el impreuna cu voi sub acel "pod de flori", si nasa le aprinde etc. semnificatia exacta nu o cunosc dar cred ca simbolizeaza lumina caminului vostru viitor.. de obicei sunt mai inalte si mai grosute si sunt impodobite cu flori..


dreamscape
Posts: 332
Joined: 19 Mar 2011, 00:00

Re: Lumînări de nuntă

Post by dreamscape »

pai si daca nu avem nasi (ci martori) si daca nu vom intra cu podul de flori (pur si simplu sub ritmurile unei piese de Bach) ce facem cu luminarile? le luam sau nu?


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by maryLand »

lumina luminarilor are o semnificatie foarte complexa...in primul rind este vorba de luminarile de la biserica, de la cununie...pe vremuri doar nu se foloseau 2 tipuri de luminari...
chiar daca nu aveti nasi, ele sunt mai mult simbol al luminii si caldurii intre voi , insa mai au si rolul de protectie al caminului si al sfintului casei voastre.

asta asa, foarte *lights* , insa nu cred ca un lucru obligatoriu...noi am luat niste luminari superbe chiar de la Calea Basarabiei, la cununie insa vom avea altceva... :D


Image
evelincik18
Posts: 32
Joined: 26 Jul 2011, 23:00

Re: Lumînări de nuntă

Post by evelincik18 »

si noi le-am luat de la calea basarabiei
am ales din ciara naturala, adica sunt in interior , niste luminari simple din ceara, infasurate cu faugure natural, de cel care se pune la albine pt a-l umplea cu miere. au un miros imbatator, intoteauna mi-a placut mirosul asta.+sunt ornate cu panglicuta aurie si au si doua flori artificiale, la baza.arata bine, chiar daca sunt galbene. costa 300 sau 350 lei.


Post Reply