Pusul banilor pe masă:metoda tradiţională sau plicuri?

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
maklerus
Posts: 139
Joined: 23 May 2013, 14:08

Re: Pusul banilor pe masă:metoda tradiţională sau plicuri?

Post by maklerus »

Multumesc mult fetelor! Da, aveti dreptate! Trebuie sa discut cu parintii, daca invitatii parintilor mei eu ina=ca pot sa-i repartizez vecini, rude si colegi....atunci din partea socrilor chiar nu am idee, eu nu ii cunosc si trebuie ei sa-mi zica cine si unde dar vad ca nu prea au dorinta insa vad cum fac. Ma gindeam sa-l rog pe moderator sa anunte ceva de genu Primele mese ale nashilor urmatoarele 3 ale socrurlui mare urmatoarele socru mic...ceva de genu....


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Pusul banilor pe masă:metoda tradiţională sau plicuri?

Post by Olecika »

Noi am asezat invitatii la mese, i-am grupat cite 12-13 persoane iar plicurile le-am pus la fiecare masa toate gramada si deja fiecare se aranja linga cine dorea :)

La noi inchinatul asta a durat vreo 20 minute :D Ma asteptam la mai mult timp, dar a fost foarte repede :)


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Pusul banilor pe masă:metoda tradiţională sau plicuri?

Post by Ninela »

Maklerus, cu aranjarea invitatilor la masa din partea parintilor mirelui se poate ocupa insasi mirele de aceasta. Astfel impreuna veti face ca fiecare sa fie impacat!
maklerus wrote:Multumesc mult fetelor! Da, aveti dreptate! Trebuie sa discut cu parintii, daca invitatii parintilor mei eu ina=ca pot sa-i repartizez vecini, rude si colegi....atunci din partea socrilor chiar nu am idee, eu nu ii cunosc si trebuie ei sa-mi zica cine si unde dar vad ca nu prea au dorinta insa vad cum fac. Ma gindeam sa-l rog pe moderator sa anunte ceva de genu Primele mese ale nashilor urmatoarele 3 ale socrurlui mare urmatoarele socru mic...ceva de genu....


Image
maklerus
Posts: 139
Joined: 23 May 2013, 14:08

Re: Pusul banilor pe masă:metoda tradiţională sau plicuri?

Post by maklerus »

Ninela wrote:Maklerus, cu aranjarea invitatilor la masa din partea parintilor mirelui se poate ocupa insasi mirele de aceasta. Astfel impreuna veti face ca fiecare sa fie impacat!
maklerus wrote:Multumesc mult fetelor! Da, aveti dreptate! Trebuie sa discut cu parintii, daca invitatii parintilor mei eu ina=ca pot sa-i repartizez vecini, rude si colegi....atunci din partea socrilor chiar nu am idee, eu nu ii cunosc si trebuie ei sa-mi zica cine si unde dar vad ca nu prea au dorinta insa vad cum fac. Ma gindeam sa-l rog pe moderator sa anunte ceva de genu Primele mese ale nashilor urmatoarele 3 ale socrurlui mare urmatoarele socru mic...ceva de genu....
Da, ai dreptate! Insa mirele meu nu este acasa si inca nu stiu cind vine, de aceea de toate eu ma ocup.


mariska1
Posts: 100
Joined: 20 Oct 2012, 16:35

Re: Pusul banilor pe masă:metoda tradiţională sau plicuri?

Post by mariska1 »

La noi toata lumea s-a asezat unde a dorit si linga cine a dorit,mesele erau insemnate si moderatoarea a anuntat mesele unde trebuia sa se aseze oaspetii nunului,socrului mare si celui mic si tineretul si inainte de a 2-a masa mamele aveau deja plicurile insemnate si le trimiteau la fiecare familie si pentru invitatii care erau in plus semnau plicurile pe loc si le dadeau,asa a fost cel mai bine


User avatar
Utilizator800
Posts: 46
Joined: 23 Jun 2012, 13:52

Re: Pusul banilor pe masă:metoda tradiţională sau plicuri?

Post by Utilizator800 »

Noi am avut casuta de bani pe masa mirilor, iar nasul a anuntat oamenii sa vina sa ne spuna urarile lor oricand in timpul chefului si sa contribuie la casuta noastra de piatra. El a indicat modalitatea in care se vor strange banii foarte clar in toastul lui care a fost si prima contributie.

Astfel, toti oaspetii au pus plicurile in casuta de pe masa noastra, si ne-au spus personal urarile! Iar restul nu trebuia sa ii asculte, si dansau sau mancau. Noi am avut placerea sa ii ascutam pe toti, fiecare invitat practic ne-a urat cate ceva, si ne-a pupat! A fost minunat, atatea urari dulci, unele atat de memorabile, cum este asta: "Va dorim sa va suparati intotdeauna pe rind!"

Desigur ca s-a format un rand, toti vroiau sa ne spuna urarile lor, nu a fost asa cum am planificat, ca in timp ce dansam se apropie oameni cu plicuri. Am fost tintuiti langa Casuta vreo 45 de minute pretioase. Dar nu as schimba acest timp pe nimic, pentru ca de dansat si de mancat am reusit, dar iata ce ne doream era si sa petrecem mai mult timp cu fiecare din invitati... Daca as putea optimiza ceva, as elimina coada, dar poate, asa era mai bine--ca de altfel nu s-ar mai incheia Uraturile!

Motivele din care nu am vrut masa mare au fost mai mult estetice. Imi pare un obicei urit... impus de vremuri grele. Dar cine stie geneza lui si cum se facea in vremuri mai de demult?


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Pusul banilor pe masă:metoda tradiţională sau plicuri?

Post by Kitsurica »

Salut miresuice, dupa ce am citit atent 29 de pagini vin si eu cu istoria mea, am decis demult cum vreau sa fie la nunta mea, dar am citit tot fiindca imi era interesant ce idei mai au si alte mirese. Eu optez pentru plicuri personalizate, panou cu aranjarea la mese, mi se pare cea mai optimala varianta. De exemplu la nunta la sora mea era cu plicuri dar fara panou, tamadaua anunta unde sa se aseze invitatii milelui, a miresei si a nasilor , lumea intrind in sala sau asezat oricum cum le-a picat momentul si cam isi cautau plicurile,asa ca eu din timp o sa aranjez lumea la masa in functie de virsta, din partea cui sunt invitati, iar ca sa nu se supere nimeni voi da citeva telefoane ca sa intreb daca sunt deacord la masa sa stea cu cutarica sau prefera la alta masa cu alta cutarica. Metoda traditionala este destul de plictisitoare pentru invitati, urarile de bine se pot spune si cu plicuri cine o sa doreasca o sa vorbeasca cine nu nu o sa fie intimidat. Nu as vrea sa fie cineva obligat sa anunte suma,oricum va fi in plic si vom sti dupa nunta, de exemplu la nunta la sora soacrasa s-a apropiat de mama ca sa-i faca observatie de ce a pus 1000 de dolari si nu de euro precum ea, alt caz tot de aici de pe forum citit ca socrii au pus 2000 de euro si se rideau de nasi care pusese doar o mie si de mama mirelui al carui sot se sinucise la putin timp inainte de nunta si nu avea posibilitatea, eu plingeam cu lacrimi cind am citit asta, fiindca stiu ca mama nu are de unde si cu greu va stringe o suma pentru nunta, iar socrii pot pune mai mult fiindca isi pot permite si nu vreau sa zica ambii o suma ca e fals, as vrea sa nu spuna, dar deja o sa vedem cum conving. Mi-a placut ideia cu panou cind invitatii aleg in care buzunar sa puna banii, dar am deja casuta, nu imi place atunci cind invitatii nu sunt amplasati la mese fiindca am fost la o nunta cind se certa lumea de la locuri. Cit despre rascumpararea cheltuielelor, totul depinde de miri, eu cred ca fiecare isi cunoaste invitatii si posibilitatile lor financiare si din start iti faci nunta pentru tine, deci daca alegi sa iti cumperi o rochie de 2000 euro si sa platesti un local superb de 1200 lei locul e alegerea ta fiindca faci nunta cum iti place si nu o sa poti sa te superi pe invitati ca ti-au pus in plic putin si nu ti-ai rascumparat cheltuielele, daca ar fi asa ai fi refuzata de cei ce nu-si permit, dar care sunt persoane apropiate care ii vreai alaturi la nunta, desigur istorii cu bani falsi si lei de 1 e din cale afara, dar oricum invitatul o sa puna si in plic si fara plic cit a preconizat de acasa si nu o sa mai adauge in plus daca vede ca esti imbracata in rochie scumpa, ai sau nu ai flori vii si decoratii speciale sau havuz de ciocolata.


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Pusul banilor pe masă:metoda tradiţională sau plicuri?

Post by Kitsurica »

Poate nu e la tema dar s-a atins in aceasta tema si renuntarea la flori vii pentru a colecta jucarii de plus care vor fi date la copii nevoiasi, va spun ca e o ideie foarte bune si nu e in fala sa faci acest gest, iar care cred asa las sa faca si ei sa nu ramina in urma de altii daca au asa ideie, nu conteaza ce va crede lumea, important ca pe chipul unor bieti copii vor aparea zimbete, asa a procedat sora mea la nunta ei, invitatii au venit care cu flori care cu jucarii de plus, astfel incit si flori erau multe, jucariile au fost impartite la scoala auxiliara unde activa, sau facut si poze au fost puse si pe net si ma bucur ca lucru asta a molipsit si alte viitoare mirese, fiindca copii astia si asa sunt vai de ei si se face ceva doar ca sa isi faca cineva relcama, dar macar asa, fiindca cind impreuna cu sora am dorit sa organizam colectare de hainute pentru ei, la toti lii jale dar nimeni nimic nu face, primeau ajutor haine second hand de peste hotare, care tot mai mult se furau dar mai ajungeai si la ei, dar a fost o perioada cind acest lucru s-a interzis si sarmanii copii, deci nu va fie jena sa ziceti invitatiilor ca vreti sa ajutati copii, las sa creada ce or vrea. Cit despre flori, eu ma gindesc ca la fiecare impreuna cu invitatia sa le ofer o foaie unde o sa fie scris la ce ora si unde cununia, inscrierea ca fiecare cine mai vrea sa asiste, deasemenea faptul ca pot veni cu flori vii, plante de camera, jucarii de plus, suvenire sau cu inima deschisa si sa ne bucure cu prezenta la cea mai importanta seara din viatsa noastra, deci si flori vii si jucarii si flori de camra si suvenire, cite putin din toate si invitatii vor putea sa isi aleaga cu ce sa vina, ca ideie


Post Reply