Servicii foto şi video

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Locked
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Servicii foto şi video

Post by Alintush »

fetelor, la mine video e de 4 ore :)
stiu cind veti citi 4 ore o sa va para foarte mult...dar atitea evenimente importante au fost la nunta...cununia a tinut 1-1,5 ora...montate sunt 20-25 min...dansuri sunt putine in comparatie cite au fost la nunta...cu toate acestea avem 4 ore de nunta...
nu inteleg cum poti sa montezi 1-1,5 ore din toata nunta...cind de fapt ea dureaza 24 ore aproximativ...
mie nu-mi pare rau si chiar am fost deacord sa avem 4 ore...nici nustiu ce avea sa am in video daca-l facea de o ora jumate...dar deja depinde si de nunti...daca nu ai ce filma...normal ca vor fi mai putine ore


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Servicii foto şi video

Post by maryLand »

Alintush, desigur ca dorintele si gusturile nu se discuta.

Incerc sa incurajez fetele care au primit video de 1,5 sau 2 ore.
Eu personal am dorit citeva dansuri semnificative, citeva ,momente de la cununie...cele mai intime... Consider ca am avut o nunta plina de evenimente si momente frumoase, deosebite...insa au fost montate astfel, ca sa nu te plictisesti...ci ca sa vrei o continuare mereu...

Chiar as face un sondaj, de cite ori ati privit video-ul ...dupa nunta? indiferent de cit dureaza? :D


Image
User avatar
Ivanka
Posts: 90
Joined: 23 Jan 2013, 22:42

Re: Servicii foto şi video

Post by Ivanka »

Noi nu am ales foto si video.
Chiar de am un nene care face poze profesionale ma gindesc ca la el oi apela.
Ce tine de video,eu mi as dori un cd(sau mai multe) cu toata nunta da la a la z, si un alt cd cu nunta montata asa cum ziceti voi....1ora.
Ce tine de revederea filmului de la nunta ,chiar de nul am pe al meu,ador sa privesc filmele de la nuntile prietenilor,vecinilor etc.


Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Servicii foto şi video

Post by Liudocika2012 »

Si eu mi-am dorit un video mai micut din start, nu de alta dar o data am fost impusa sa privesc o nunta a rudelor timp de 5 ore,pe atunci se faceau pe caseta, kill me, a fost o tortura din care nu am putut scapa si am zis ca la mine nu va fi asa :mrgreen: Vreau sa zic ca e una cind o privim noi, mirii, si asa de tare ne place de noi ca am tot privi nunta ore in sir, ca doar noi stim cit am muncit pentru fiecare milimetru de secventa dar altceva e cind mîca Maruşca adoarme de 2 ori în timpul privitului :D Noi am privit pina acum filmul de 3 ori, si asta pentru ca am fost mai mult nevoiti sa o facem, prima data din dorinta proprie, a doua oara cu socrii aparte si a 3 oara cu rudele, de Craciun :D cred ca in urmatorul an nu mai pun mina pe discuri :D


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Servicii foto şi video

Post by maryLand »

Ivanka, ma regasesc in ceea ce ai scris...
Cind eram si eu in pregatirile inflacarate...luam toate discurile cu video de la nunti si le priveam de nenumarate ori...
acum mi s-a cam taiat din acest apetit :oops:


Image
User avatar
Ivanka
Posts: 90
Joined: 23 Jan 2013, 22:42

Re: Servicii foto şi video

Post by Ivanka »

:D :D :D maryLand
Eu chiar cere de la toti cd-urile si sunt capabila sa le privesc de mai multe ori.
Dar la cd de la nunta mea nustiu daca voi avea atita placere,nu iubesc sa ma vad pe ecran,si mai strasnic sa mi aud vocea.(am facut citiva ani de teatru si pesele care sau iregistrat pe cd,nici in ruptul capului,nu le pot privi.)


User avatar
Libelula
Posts: 206
Joined: 17 May 2012, 09:04
Location: Romania

Montare foto şi video

Post by Libelula »

Iaca mi-ati atras atentia la acest subiect si chiar am nevoie de niste sugestii.
La noi video dureaza 4,5 ore. Imi place rezultatul si nu am nimic de obiectat - la inceput are trei filmulete pe fon muzical (rezumatul nuntii, sesiunea foto cu cadre video si imbracarea miresei / mirelui) a cate 5-10 min, apoi incepe sa curga "poveste noastra" pe capitole delimitate (mirele "cumpara" mireasa, cununia religioasa, introducerea in sala, primul dans, masa mare, dezbracarea miresei, tortul) prin sinteza unor cadre tot de la noi de la nunta.
Pozele insa sunt cam in stare bruta si nu am niciun film de prezentare.
Ei, as vrea sa le dau spre prelucrare :
- as dori sa fac un rezumat de 1 h - 1,5 h
- vreau sa tai & sa separ filmuletzele de la inceput (sa ma pot imparti si cu voi)
- sa prelucrez un pic pozele (nu ma refer atat la calitate sau riduri / cosuri , cat la o aprenta de artist - de ex, un fon sepia, un aer vintage, niste desene haioase aplicate, un efect de pictura sau orice alte efecte care mai sunt utilizate cu astfel de ocazii )
- si sa fac un video scurt efectiv cu pozele (nu doar miscarile din timpul fotografierii).
Avand in vedere ca acest lucru il voi face contra-cost, ce sugestii inovative mai aveti ? ce efecte interesante se mai aplica azi ? Daca ati da tipul inapoi ce modificari ati introduce ?

PS: eu am privit filmul de 5 ori (impreuna cu diferiti invitati) :D


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Servicii foto şi video

Post by tancha_ru86 »

libelula la mine video de la nunta are aceleasi caracteristici si l-am vazut de atatea ori cu diferite persoane si de 3 ori singura. Inca nu m-am plictisit.

Dar despre ceea ce discutau fetele mai sus despre lungimea filmarii sunt si nu de acord. Sunt de acord ca nu toate momentele de la nunta sunt atractive si poate e plictisitor sa le vezi, insa eu personal nu as fi vrut sa ratez anumite momente care mie mi se par bune, iar cel care monteaza filmarea le scoate din materialul filmat ca lui nu i se pare ca reprezinta momente importante.
Ca sa faci un montaj de 30-60 de min dintr-o nunta care dureaza 24 de ore trebuie sa tai serios din materialul brut. ca sa fii sigur ca anume in acea filmare incap cele mai importante momente pentru miri cred ca ar trebui ca mirii sa stea alaturi la montaj si sa aleaga momentele impreuna cu cameramanul, or acest lucru nu prea se intampla.

Pe de alta parte nu sunt de acord cu ideea ca un montaj de 30-60 de min inseamna munca putina, dimpotriva e destul de dificil sa faci un filmulet scurt din foarte mult material brut, trebuie sa cauti si sa alegi cele mai importante momente si acest lucru ingreuneaza munca, e o resposnabilitate si mai mare. Va zic din experienta mea de doi ani in televiziune. Deci nu e vorba de lenevie la montaj ci e vorba ca prestatorii de servicii vor sa faca cat mai atractiv produsul final. E dificil sa stai 4 ore sa privesti un video, dar s-a inventat derularea rapida. e mai interesant si atractiv sa te uiti la un video scurt, dar e posibil sa ratezi anumite evenimente. Sunt si avantaje si dezavantaje la ambele.

Ideal ar fi sa se monteze un video scurt de 30 de min cu prezentarea nuntii in ansamblu si cu momentele cele mai speciale (nu ma refer la prezentarea nuntii de 5-10 min), pentru toata lumea care vrea sa vada imagini de la nunta si un alt video montat de 4-5 ore cu toata nunta, pentru miri si pentru cele mai apropiate persoane care au timp si rabdare sa vada toata nunta, plus materialul brut neprelucrat. Hmm, cred ca am prea multe asteptari.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Servicii foto şi video

Post by Nadinn »

noi din start iam zis cameramanul ca vrem filmuletsul sa fie de 30-45 min mai mult nu)))


DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: Servicii foto şi video

Post by DanielaG »

Fetelor toate aveti dreptate si eficient ar fi ca la fiecare in parte prestatorul de servicii sa-i aduca produsul final dorit corespunzator cerintelor...fie el de 4 ore...sau o ora cum isi doresc mirii respectiv ..... e important ca echipa video sa inteleaga ce va doriti....si ca stilul lor de a munci sa corespunda asteptarilor voastre....noi,zic eu,i-am ales bine,adica au coincis dorintele noastre cu ceea ce fac ei...deci ei ne pregatesc un clip micut de 3-5 min...mai mult pt retele de socializare ...noi de ex il vom folosi ca invitatie pt o seara cind vom privi cu totii nunta...(cum ar fi un trailer inainte de premiera :P )....nunta propriu-zisa in 1.30-2 max si materialul ''brut''.... si mai ziceau ceva de 4 ore...dar nu mai tin minte....important e sa am nunta rezumata pt a nu plictisi oaspetii si materialul brut pt a analiza mai apoi orice segment din nunta noastra 8-)


Image
Locked