Tortul miresei

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
dreamscape2012
Posts: 21
Joined: 12 Sep 2012, 14:08

Re: Tortul miresei

Post by dreamscape2012 »

Daaa, Christa, sa inteleg ca nunta va fi mare de aveti tortul de 20 kg. Care e trendul acum cu componenta torturilor?
Intreb pe forum deoarece fina nu stie de patiserii si fiind si ea aici, cam greu de aflat. Ne descurcam noi in orisice caz.


Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Tortul miresei

Post by Nadinn »

christa wrote:Pana la urma eu- ca nasa - am ales torta de la Panna Cotta, deja dupa 1 iunie va zic cum a fost, ieri am fost cu finii si ei au degustat, asa ca o facem din 3 torte/feluri, torta o sa fie maricica 20 kg 4 etaje. Sper sa fie bine si sa ramana multumita toata lumea.
Dreamscape, nu stiu pe nimeni in Ungheni, dar nu ar putea finii sa isi aleaga sau macar sa iti recomande ceva?
Din cate am inteles, patisierii nu pot garanta exact greutatea dorita, de obicei ei preintampina ca poate fi +- 1 kg, dar la voi Nadin a fost mai mare cu 2 kg sau poate au inclus livrarea?
la noi a fost o mica neintelegere...noi am achitat initial 150 lei pt livrare sh cind au livrat torta ne-au inclus inca odata taxa pt livrare sh asa sa primit ca am achitat de 2 ori,insa totul sa clarificat pe loc sh banii ne-au intors;)


christa
Posts: 62
Joined: 06 Apr 2010, 23:00

Re: Tortul miresei

Post by christa »

Da, o sa fie mare, dar poate o sa mai scad 2 kg, marti aflu la sigur, oricum o sa fie peste 200 de invitati. Cei de la sala au zis ca pentru 200 e bine si 16-17 kg, insa la nunta mea au plecat doar cateva perechi, iar restul au ramas, asa ca torta a revenit cate o bucatica foarte mica, iar unii nici nu au gustat.
Cat despre trend, nu stiu care ar fi, eu am cautat o patiserie/ cineva care sa foloseasca ingrediente cat mai naturale. Am vrut foarte mult sa apelez la serviciile doamnelor de pe mama, insa una nu avea certificat de calitate, iar Aliona ar trebui sa vina din Orhei personal la Chisinau sa o asambleze, din cauza dimensiunilor o torta atat de mare nu este transportabila pe drumurile noastre, iar asta deja insemna o zi pierduta pentru ea, asa ca am cautat ceva de pe loc. Am ales Panna Cotta pentru ca sunt incepatori :) si virtual o cunosc pe fiica proprietarilor care mi-a garantat ca folosesc produse naturale. Am ales baza torta smamtana cu nuca, et.2 cu fructe, et.3 smantana cu visine si ultimul iarasi cu fructe. Adevarul este ca am mers la risc destul de mare, pentru ca nu am avut/auzit nici un comentariu recomandare despre ei de la alte mirese sau nase, dar asa am simtit eu si sper sa fie bine si sa nu dezamagesc pe nimeni.
Apropo, mi-a placut cum arata torta de la nunta Lilu Ojovan, era cu flori pictate :)


User avatar
dreamscape2012
Posts: 21
Joined: 12 Sep 2012, 14:08

Re: Tortul miresei

Post by dreamscape2012 »

Christa, am ramas cu gura apa ginindu-ma la tortul cu smintina si nuci sau cel cu visine. Eu ADOR torturile!!! Coc si maninc prajiturele la orice Ora de zi sau noapte:))) Si neavind visine in partile mele deloc, sau nuci la preturi rezonabile, m-ai lasat masca. Sa inteleg ca si frisca va fi naturala? Nu din aia vegetala, fara gust? Sotul meu, fiind bucatar, nu maninca din aia vegetala si vreau si eu o torta naturala. La nunta mea apelasem la Aliona, dar acum nici nu stiu cum voi proceda. Te rog atunci sa imi spui si despre preturi cite ceva si asteptam recenzia de dupa nunta la capitolul gust/aspect estetic.


christa
Posts: 62
Joined: 06 Apr 2010, 23:00

Re: Tortul miresei

Post by christa »

Numaidecat revin cu detalii :)


christa
Posts: 62
Joined: 06 Apr 2010, 23:00

Re: Tortul miresei

Post by christa »

Deci revin in sfarsit cu detalii:

Torta a fost de 20 kg, chiar daca admin salii a zis ca si 16 e suficient, cand am achitat-o joi mi s-a spus ca nu mai pot comanda una mai mica, pentru ca materia prima fusese deja procurata, cel putin o parte, asa ca a ramas la 20 kg. acum inchipuitiva ca la ora 3 erau cam 150 persoane si torta s-a mancat toata absolut, a ramas doar o bucatica. Administratoarea a zis ca asa ceva se intampla foarte rar si prima data in sala noua. Pentru ca erau 3 feluri, oaspetii care si-au dat seama de acest fapt le-au incercat pe toate sau cel putin 2. Mie personal, din toate 3 ( tin sa reamintesc ca nu le-am degustat la patiserie - din cauza dietei) mi-a placut baza care era torta de smantana cu nuca, era cea mai fina si delicioasa, cea cu fructe si smantana cu visina, mi-au parut foarte dulci. De fapt poza cu torta este pe facebook, pagina panna cotta si akaturi 2 cutii de macarons, deja la sala s-au adaugat si niste bujori, pentru ca aceasta a fost tematica nuntii.
Unicul lucru, care mi-a lasat un gust amar a fost faptul ca miresei ea nu i-a placut :( sau cel putin nu a corespuns cu poza pe care ea mi-a transmis-o si aceasta a fost cauza. Insa eu consider ca faptul ca torta a fost "devorata" in intregime este un indicator al calitatii gustului, mai ales ca chiar a fost depusa foarte multa munca la crearea acesteia.


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Tortul miresei

Post by CristinaB »

Image
Christa daca asta a fost torta voastra, apoi eu nu stiu ce avea mireasa pe poza!! Ai fost o nasa exemplara si chiar pacat ca na mai ramas vreo bucatica!! :P :P

P.S. alta torta cu macarons nam gasit la ei


Image
christa
Posts: 62
Joined: 06 Apr 2010, 23:00

Re: Tortul miresei

Post by christa »

Da, e aceasta :)
Macarons, pentru masa dulce tot de la ei au fost luate, s-au mancat si acestea toate :)


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by maryLand »

Christa..este minunat. Imi place foarte mult si imi imaginez ce gust delicios avea!

Bravo!


Image
User avatar
dreamscape2012
Posts: 21
Joined: 12 Sep 2012, 14:08

Re: Tortul miresei

Post by dreamscape2012 »

Christa, torta arata formidabil!!!! Ne spui te rog si ce preturi per/kg au cei de la Panna Cota? Sa inteleg ca totusi sunt deschisi ideilor si nu lucreaza doar cu modelele lor de tort. Poate e posibil sa ne arati si Poza care a trimis-o miresuica sa intelegem ce anume cei de la Panna Cota au facut diferit...oricum multumesc pentru recenzie, cind merg acasa, trec pe la ei pentru o prajitura cu smintinica si nuca numaidecit!


Post Reply