Băutura pt nuntă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
arinusha
Posts: 70
Joined: 20 Feb 2012, 13:44

Re: Băutura pt nuntă

Post by arinusha »

Noi am procurat bautura de l amagazinul Arta vinului mun. Chisinau, Calea Mosilor, 24
tel/fax: 0-22-944001; tel: 0-22-944000; preturile l asampanie ca si la cricova la magazinul specializat si coniac mai ieftin si vodka


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Băutura pt nuntă

Post by seyla »

La masa de ceai si cafea am pus ceaiuri diferite, de vre-o 6 feluri, cel mai bine s-a baut negru cu bergamot si ceaiul verde curat. Cafeaua s-a baut binisor, am mai cumparat la cafea frisca. Am avut 70 persoane, frisca- 6 folii cate 10 portiuni, s-a consumat toata! M-a uimit ca s-a consumat tare putin zahar, eu am cumparat 3 kg in pachetele si 2 kg au ramas neatinse (2 cutii).

La 70 de persoane:
Coniac (Kvint 5 st.): din 40 sticle au ramas 10 sticle (din care - 4 sticle deschise, dar pline);
Vodka Volchitsa (0.5 l): din 15 sticle au ramas 9 sticle (din care - 5 deschise,dar pline);
Sampanie (Cricova lacrima Dulce): din 36 de sticle au ramas 15 sticle+ 3 deschise;
Vin alb de casa: nu stiu cat a adus tata, dar a spus ca s-a baut aproape tot!
Apa dulce (Живчик) 2 litri: din 53 de sticle au ramas 26 sticle;
Apa minerala (Gura Cainarului slabgazata si plata 1.5 litri): din 60 de sticle au ramas 16 sticle.

Concluzii:
- Coniacul s-a baut dupa regula- o sticla la 2 persoane;
- Vodka aproape nu se bea;
- Sampania s-a baut - o sticla la 3 persoane;
- Apa dulce s-a baut - 1.3 litri la 1 persoana;
- Apa minerala s-a baut - 1 litru la 1 persoana.

Sper cuiva sa fie de folos informatia data :) ! Noi in ultimul rand am cumparat coniacul si apa minerala (atunci am stiut ca vor veni vre-o 70 de persoane). Sampania si apa dulce am cumparat-o la 100 de persoane, cand inca n-am primit atatea refuzuri...
Insa cu tot ce mi-a ramas avem ce face, toamna sant multe sarbatori :D !
P.S.: Toata bautura am fost nevoiti s-o luam cu timbre, restaurantul in ruptul capului nu accepta altfel.


Image
DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: Băutura pt nuntă

Post by DanielaG »

seyla intr-adevar foarte utila relatare ta....avem dupa ce sa ne conducem....merci


Image
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Băutura pt nuntă

Post by seyla »

Cu mare placere :) !


Image
Natzah
Posts: 1
Joined: 29 Sep 2012, 16:59

Re: Băutura pt nuntă

Post by Natzah »

Multumim Seyla, foarte utila informatia. Doar o intrebare am, fiindca si lui taica meu ii place vinul de casa, cum ati putut sa aduceti vin de casa daca toata bautura trebuie sa fie cu timbre? Noi suntem in cautare de sala si pe unde nu am intrebat, ei zic ca nu se aduc bauturi fara accize. Voi ati reusit sa va intelegeti cumva? Multam.


lummynel8
Posts: 223
Joined: 20 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Băutura pt nuntă

Post by lummynel8 »

Natzah wrote:Multumim Seyla, foarte utila informatia. Doar o intrebare am, fiindca si lui taica meu ii place vinul de casa, cum ati putut sa aduceti vin de casa daca toata bautura trebuie sa fie cu timbre? Noi suntem in cautare de sala si pe unde nu am intrebat, ei zic ca nu se aduc bauturi fara accize. Voi ati reusit sa va intelegeti cumva? Multam.
ca atare doar bautura cu multe grade trebuie sa fie cu acciz adica coniacul si vodca si mai sint alte tarii...vinul si sampanie nu trebuie sa fie cu acciz...sala voastra nu are drept sa va ceara TOATA bautura cu acciz,legea prevede doar tarie cu acciz


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Băutura pt nuntă

Post by seyla »

lummynel8 wrote:
Natzah wrote:Multumim Seyla, foarte utila informatia. Doar o intrebare am, fiindca si lui taica meu ii place vinul de casa, cum ati putut sa aduceti vin de casa daca toata bautura trebuie sa fie cu timbre? Noi suntem in cautare de sala si pe unde nu am intrebat, ei zic ca nu se aduc bauturi fara accize. Voi ati reusit sa va intelegeti cumva? Multam.
ca atare doar bautura cu multe grade trebuie sa fie cu acciz adica coniacul si vodca si mai sint alte tarii...vinul si sampanie nu trebuie sa fie cu acciz...sala voastra nu are drept sa va ceara TOATA bautura cu acciz,legea prevede doar tarie cu acciz
E corect, cu timbre trebuie sa fie numai vodka si coniacul, vinurile si sampania le aduci de care doresti. Cred ca acei de la sala nu au concretizat acest lucru...


Image
DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: Băutura pt nuntă

Post by DanielaG »

fetelor la 110 oameni 40 nat 40 gas si 40 dulce sunt de ajuns?


Image
Mika
Posts: 39
Joined: 14 Jun 2012, 21:19
Location: padova

Re: Băutura pt nuntă

Post by Mika »

1
aretina wrote:
Amelia wrote:Fetelor cine stie cit costa acum apa Coca-Cola, Fanta si Sprite? si de unde o procurati?
13 lei sticla, chiar de la reprezentantul official, str.Industriala 42.
tel. 470-777
Noua ni se propune bautura la jumatate de pret din partea localului unde facem nunta!Daca o sticla de coca-cola este 15 lei,o luam la juma de pret,la fei si cu restul bauturilor! nu ne batem capul in privinta asta ;) E super offerta pt anul 2013.


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Băutura pt nuntă

Post by seyla »

Mika, e foarte buna propunerea, eu la fel as accepta, si cu mare placere ;) !


Image
Post Reply