Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
Honey_lady
Posts: 130
Joined: 11 Nov 2011, 00:00
Location: Londra

Re: Cununia religioasă

Post by Honey_lady »

lummynel8 wrote:
Honey_lady wrote:Buna fetelor.Am o problema gigantica )). Dupa calculele mele, voi avea ciclu chiar in ziua nuntii, si vrem sa facem totul intr-o zi, adica si cununia. Dar din cite stiu eu, la biserica nu ai dreptul sa mergi in situatia asta "delicata". Nu vreau sa las cununia pentru alta zi. :( Daca mai sunt foste miresuici care au fost in situatia mea, cum ati procedat?
Nu te supara dar eu cind aud de "ASHA MARI PROBLEME" imi apare un mare zimbet pe fata...draga mireasa...la tine pe fata nu va fi scris ca ai ciclu...si in general de ce asa problema intima ca CICLU tebuie sa fie anuntata la toti am in vedere la rude la invitati cine o mai fi acolo prezent la cununie..ca sa te discute pe la spate sau in fata? eu stiu cum se atirna lumea religioasa fata de CICLU si CUNUNIE si sint TOTAL CONTRA!!! Cu atit mai mult ca nu vrei sa anulezi cununia....e problema ta intima si gata...e o discriminare de secole fata de femei cind se socoate ca nu poti intra la biserica cu ciclu sau fara basma...nu uitati ca e inventia barbatilor de demult si singure va permiteti sa fiti descriminate in mod direct.CICLU inseamna viata sau posibilitatea de a da viata si nici de cum nu poate fi socotit un pacat!!! Ca ciclu e ceva murdar sau pacat vine de la arabii care socot femeia un cacat sau carne si ca e murdara in zilele acestea...din pacate la noi 80% din moldoveni nici nu se gindesc dar asculta gura lumii si imi pare foarte rau...ginditi-va ca barbatii si nespalati pot intra in biserica fara nerusinare si "nici nu se scarpina nici intr-un loc"ma cuzati de expresie...dar iaca femeie cu ciclu si fara basma e MARE PACATOASA!!!))) stiu ca amush or aparea multe opinii ca asa zice biserica ca regula e regulas.a.m.d. dar daca te gindesti -cite zice biserica si nu se indeplineste nici de popi care se scalda in bani lux si pacate dar gindeste-te ca e viata ta si nunta ta si fa-o cum doresti tu.
Ma rog, biserica ne impune multe chestii, pe care trebuie sa le respectam intr-o masura oarecare.Preotii au pareri dieferite referitor la asta.Chiar daca nu voi spune nimanui de problema mea, parca m-as simti vinovata.Pina la urma nu pot amina nunta, dar ca imi doream sa aud alte pareri in partea fostelor mirese, care au fost in aceeasi situatie.Cit despre broboada in biserica, sunt total deacord cu tine))


User avatar
Honey_lady
Posts: 130
Joined: 11 Nov 2011, 00:00
Location: Londra

Re: Cununia religioasă

Post by Honey_lady »

tancha_ru86 wrote:Honey_lady aceasta nu numai ca nu e gigantica, dar nici macar problema nu e. Am discutat, mai demult, cu un preot, despre aceasta "problema". Nu e un pacat sa intri in biserica in acea perioada. Ideea vine de mai demult pe cand metodele de protectie nu erau deloc sau erau prea slabe si nu era frumos ca o femeie sa intre in biserica "murdara" la propriu. Acum insa sunt atatea chestii de protectie si mai mult decat atat, daca te preocupa atat de multa asta, sunt metode prin care poti amana ciclul, chiar e posibil sa-ti intarzie natural din cauza emotiilor si stresului la care vei fi supusa in acea perioada.

Asa ca dai inainte cu pregatirile, iar asta sa fie cea mai mica dintre problemele de la nunta! Multa bafta!

PS Parca imi amintesc ca s-a mai discutat aceasta problema si anul trecut, cred ca tot in aceasta tema. S-ar putea sa gasesti mai multe informatii.
sincera sa fiu, poate nu e atit de mare problema asta cu biserica, cit faptul ca voi sta mereu cu grija ca sa nu se intimple ceva. Pina la urma nu amin nimic, asta e. :)


nicole1979
Posts: 31
Joined: 11 Feb 2013, 01:35

Re: Cununia religioasă

Post by nicole1979 »

Honey_lady wrote:Buna fetelor.Am o problema gigantica )). Dupa calculele mele, voi avea ciclu chiar in ziua nuntii, si vrem sa facem totul intr-o zi, adica si cununia. Dar din cite stiu eu, la biserica nu ai dreptul sa mergi in situatia asta "delicata". Nu vreau sa las cununia pentru alta zi. :( Daca mai sunt foste miresuici care au fost in situatia mea, cum ati procedat?
Sa nu faci o problema din asta !UN Tampax si un absorbant...nimic mai mult..si bucura.te de ziua nuntii tale din plin !!!


happybride
Posts: 43
Joined: 15 May 2012, 10:11

Re: Cununia religioasă

Post by happybride »

nicole1979 wrote:
Honey_lady wrote:Buna fetelor.Am o problema gigantica )). Dupa calculele mele, voi avea ciclu chiar in ziua nuntii, si vrem sa facem totul intr-o zi, adica si cununia. Dar din cite stiu eu, la biserica nu ai dreptul sa mergi in situatia asta "delicata". Nu vreau sa las cununia pentru alta zi. :( Daca mai sunt foste miresuici care au fost in situatia mea, cum ati procedat?
Sa nu faci o problema din asta !UN Tampax si un absorbant...nimic mai mult..si bucura.te de ziua nuntii tale din plin !!!
Kumpara o cutie de contraceptive orale, poti sa mergi la un ginecolog si o sati lamureasca cum sa le intrebuintezi, incpi a bea pastiele de la penultimul ciklu (daca ultimul il sokotim cel de la nunta) si bei o cutie si ceva, si ciclul o sa seinceapa mai tirziu, poti sal monitorizezi kum vrei tu, daca sincer eu nu mai tin minte precis kum se bea.. cel mai bine dute la ginekolog, kiar si cel de sector, sa nu dai bani pentru konsultatie, la clinici private, si iti lamureste.. eu de exemplu tot cred ca e o problema, ca daca ai o rokie umflata si ku cercuri, nustiu kum o sa alergi fiecare 2, 3 ore la WC si inka cu cineva sa te ajute sa tii rokia...


Ulieana
Posts: 83
Joined: 12 Feb 2013, 15:27

Re: Cununia religioasă

Post by Ulieana »

Fetelor cum nu este o problema ...este si una importanta kum sa intri in biserica cu ciclu ..este un pakat foarte mare cu atit mai mult ca se ascunde acest fapt!!! varianta cea mai buna este de a merge la ginekolog pentru consultatie si de gasit o solutie optima pentru aceasta situatie!!! Parerea mea...


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasă

Post by maryLand »

Fetelor, nu trebuie sa riscati cu contraceptivele orale..puteti declansa un dezichilibru hormonal pe viata...

In zilele noastre preotii si biserica sunt mult mai intelegatori, iar multe mirese au menstruatie dubla, de la stresul acumulat pe parcursul ultimelor pregatiri.
Sunt lucruri ce nu pot fi prevestite cu mult timp...inainte de cununie se anunta ca este ciclu, se citeste o rugaciune si gata.

Nu trebuie de ascuns, dar nici de facut mare panica. Plus la toate, multumiri celor care au inventat tampoanele si abosrbantele..care nu-ti vor permite sa simti vre-un discomfort! ;)


Image
User avatar
Honey_lady
Posts: 130
Joined: 11 Nov 2011, 00:00
Location: Londra

Re: Cununia religioasă

Post by Honey_lady »

Merci happybride, pentru sfat. :) chiar o sa urmez sfatul tau.Nu stiam ca exista o asa metoda.


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasă

Post by Alintush »

Eu am ramas uimita ce am citit...FETELOR, ce e cu voi...ce fel de discriminare....???? inventia barbatilor??? asa ne-a creat Dumnezeu si nu e vina nici a femeilor nici a barbatilor..
Biserica nu e moda care se schimba in fiecare zi...ieri nu intrai in biserica daca aveai ciclu, azi se permite...ca femeile au reusit sa se impuna in societate...ce are una cu alta...si cum adica, daca preotii nu mai sunt asa de credinciosi cum erau sau trebuie sa fie, gata sa scuipam tot ce vedem? e pacatul lor, Dumnezeu le vede pe toate...fiecare trebuie sa poarte credinta in suflet...
Intr-adevar femeia in zilele delicate e pacatoasa, iar biserica e un loc Sfint...si apoi va uimiti ce de nu va merge in viata, de ce apare ura, invidia, imolnavirile...schimbati-va putin...

Honey_lady eu tot nu te sfatuiesc sa incerci metodele de aminare a ciclului, da poate pe o luna iti va prinde bine, dar viata nu se finiseaza cu nunta...ea abea incepe...si Doamne fereste se intimpla ceva te vei cai mult timp...organismul raspunde diferit, asa ca nu incerca sa schimbi ceva..
ca femeile au ciclu nu e o noutate pentru nimeni si nu e ceva strasnic...si nici vina ta nu e ca anume atunci a venit....
spunele doamnelor de la lumnari...poate tu nu vei putea, dar anunta o persoana (cred ca mai bine ar fi mama), ea se va apropia de doamne si le va spune, preotul va decide sa-ti faca molitva sau nu...deja nu va fi pacatul tau, tu ai anuntat...
nu esti nici prima nici ultima mireasa cu asa problema...
un lucru sa stii...nu ai voie sa saruti icoanele...nici chiar daca-ti face molitva, mai bine apleaca-te in fata lor, dar nu le saruta..


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Cununia religioasă

Post by Aleena »

Eu una n-as indrazni sa intru intr-o astfel de zi in biserica...dar fiecare procedeaza dupa propriile convigeri...
Cunosc destule mirese care,din acest motiv, au facut cununia intr-o alta zi...
nicole1979 wrote: Sa nu faci o problema din asta !UN Tampax si un absorbant...nimic mai mult..si bucura.te de ziua nuntii tale din plin !!!
Mai bine decat atat e cupa menstruala (8 ore poti uita ea :oops:...e super-comoda,si ofera multa siguranta ...si o utilizezi timp de 5 ani...deci,e si foarte economa! Si astfel avem grija si de ecologie!) ,si un absorbant.

Folosirea cupei m. e o noutate pentru Md...nu se vinde la noi,insa o puteti comanda de pe net,de pe iherb si nu numai.

http://www.iherb.com/Diva-International ... -Cup/11954



P.S: ciudata discutie in acesta tema...ar fi bine sa deschidem o rubrica ''Despre toate...''


Alina Braileanu:

Image
lummynel8
Posts: 223
Joined: 20 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasă

Post by lummynel8 »

Ulieana si Alintush spuneti va rog cu cuvinte proprii daca socotiti ca e pacat de ce e pacat sa intri cu ciclu la biserica????????????????????????????????????????????? chiar vreau sa aud ceva real si concret in afara de "ca asa zice preot"sau "asa zice biserica"si "asa e regula"
de ce ciclu la biserica e PACAT???????????????????????????

eu nu condamn lumea religioasa ca fiecare crede in ce vrea si cum vrea dar nu inteleg de ce socotiti asa...motiv real va rog...ca nimic concret nu ati spus...
de ce cu muci se intra la biserica sau cu tusa tot nu e pacat??? tot sint niste lichide naturale din organism....aaa.....iaca de ce....BARBATII NU AU CICLU!!!! AM INTELES!!!!!!!!!


Locked