Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Cununia religioasă

Post by Olecika »

Depinde de biserica :) in mediu de la 30 min pina la 1h

La Teodora de la Sihla de exemplu dureaza 30 minute


Nikutsa
Posts: 178
Joined: 28 Mar 2013, 14:16

Re: Cununia religioasă

Post by Nikutsa »

Niagarcik wrote:Noi in sfirsit ne-am hotarit cu cununia, Slava Domnului...si facem tot in ziua nuntii, dar la Teodora de la Sihla era tot ocupat. VS a gasit o biserica in preajma liceului Prometeu care cununa simbata si tocmai ora care ne convine era libera...suntem tare fericiti...cel mai mult m-a mirat faptul ca cununia nu are o taxa, e gratis...dar deja cit te lasa inima jertvesti pu biserica...
cine mai cauta biserica simbata Teodora de la Sihla mai are o "filiala", daca pot sa-i spun asa, la Ciocana pe M. Sadoveanu unde inca nu e ocupata, e recent construita
Am mai pus un plus in lista , facem si noi cununia la Teodora de la Sihla .Eu am fost simbata si am rezervat .Dar am vazut ca erau deja multe programari pentru sfirsit de octombrie , asa ca cine doreste la aceasta biserica mergeti mai din timp ;


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Cununia religioasă

Post by Dutsu »

nustiu daca am pus aici poza asta da asa arata stergarul nostru de la cununie...
Image


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Cununia religioasă

Post by Dutsu »

pe o margina am facut asa initiale...lam personalizat...


Mary08
Posts: 291
Joined: 29 Oct 2012, 23:05

Re: Cununia religioasă

Post by Mary08 »

Dutsu wrote:nustiu daca am pus aici poza asta da asa arata stergarul nostru de la cununie...
Image
Foarte frumos si original :)
P.S La ce pret l-ati achizitionat? ;)


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Cununia religioasă

Post by Dutsu »

stergarul nu tin mama mi la adus de peste hotare dar este unul mare...de baie dar oricum mii jale sal folosesc...da initialele tot nu tin minte cit mau costat leam facut la DomBita...


User avatar
dreamscape2012
Posts: 21
Joined: 12 Sep 2012, 14:08

Re: Cununia religioasă

Post by dreamscape2012 »

Dutsu, pentru ce e stergarul? Ca eu is nasa dar nu am stiut ca trebuie si stergar...


User avatar
Utilizator800
Posts: 46
Joined: 23 Jun 2012, 13:52

Re: Cununia religioasă

Post by Utilizator800 »

Drage viitoare mirese!

Cateva remarci despre cununie, care as fi vrut sa le stiut din timp. Cununia a fost pentru mine cea mai dificila si emotionala parte a intregii nunti. Noi hotariseram sa facem toate trei parti intr-o zi (stare civila, cununie si nunta). Tot ce pot sa recomand, e mai mult timp intre toate evenimentele. Dupa cununie, eram atata de istovita, si machiajul, coafura erau distruse. Ar fi bine ca prietenele sa aiba trusa de machiaj, lac de par, si toate cele necesare, si inainte de intimpinarea oaspetilor la nunta sa va retusati!

Detalii din cununie: cred ca e frumos totusi sa fie niste buchetele de flori pe lumanari, cum fac in Romania, deoarece la noi se pun niste hartii albe rotunde ca sa nu cada ceara, si nu e prea estetic; pantofi comozi, nu ar strica--din toata nunta, aceasta ora este cea mai grea pe pantofi inalti deoare nu sunteti in miscare, si daca la nunta se mai danseaza sau stati cu picioarele sub masa, aici nu veti avea scapare atunci cand va dor picioarele; ar fi bine sa vorbiti din timp cu preotul, ca sa va explice mai multe despre slujba, despre predica sa daca o va tine (la noi preotul ne-a facut o predica de 30 min .... ) si alte detalii importante!

E adevarat ca sfanta cununie e o mare taina, si nimeni nu poate sa va pregateasca pentru ea decat dragostea curata, dar acestea au fost doar cateva mici detalii lumesti care ar putea sa va ajute sa va concentrati la cele sufletesti!


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Cununia religioasă

Post by Dutsu »

dreamscape2012 wrote:Dutsu, pentru ce e stergarul? Ca eu is nasa dar nu am stiut ca trebuie si stergar...

acesta a fost la noi sergarul de legat miinile la biserica...era unul mai gros...


MARIASHKA_1
Posts: 49
Joined: 06 Sep 2012, 22:12

Re: Cununia religioasă

Post by MARIASHKA_1 »

fetelor va rog frumos ajutorrr...kum se numestee biserica de linga spitalul de urgenta????..str.31 august daca nu ma gresesc...


Locked