Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Locked
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Cununia religioasă

Post by Admin »

Cu totii deja stim, sambata in Chisinau cununa doar biserica Teodora de la Sihla de pe str. Puskin si mitropolia Basarabiei de pe str. 31 August. Noi ne-am programat la aceasta din urma deoarece e mai ieftin pt serviciul de cununie: 300 lei. Ultima data cand am intrebat, la Teodora de la Sihla pretul era de 900 lei individual si 400 lei pt cununia in grup.


DDianKa
Posts: 138
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau, centru

Re: Cununia religioasa

Post by DDianKa »

noi ne vom cununa la biserica Sf. Dumitru de la Botanica, a doua zi după nuntă, duminică
costă 600 lei pentru o singură pereche şi 300 pentru mai multe perechi o dată ;)


User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by Admin »

Ce anume trebuie pt cununie? Eu stiu...:

2 colaci
1 sticla cu vin (ramane la biserica)
1 stergar
1 basma sa ne lege miinele
1 icoana cu prosop
covoras pe jos


pops_uk
Posts: 77
Joined: 09 Apr 2010, 23:00
Location: Londra, Marea Britanie

Re: Cununia religioasa

Post by pops_uk »

Noi ne cununam la Capriana. Am relaizat abia recent ca pretul e destul de piparat in comparatioe cu alte biserici si manastiri ... dar am fost acolo la o cununie si a fost foarte frumos!


naty83
Posts: 77
Joined: 06 Apr 2010, 23:00
Location: spania

Re: Cununia religioasa

Post by naty83 »

Sunetimi va rog?
Cu cit timp inainte trebuie sa brones bisirica?


User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by Admin »

naty83, depinde si de biserica. La sf.Teodora de exemplu, trebuie din timp sa te duci cu mult. Dar nu este exclus ca la alte biserici sa nu gasesti loc cu ceva luni bune inainte. Dute din timp ca sa nu pupi usa mai apoi :D


nicola
Posts: 97
Joined: 06 Apr 2010, 23:00

Re: Cununia religioasa

Post by nicola »

pops_uk wrote:Noi ne cununam la Capriana. Am relaizat abia recent ca pretul e destul de piparat in comparatioe cu alte biserici si manastiri ... dar am fost acolo la o cununie si a fost foarte frumos!
pops_uk poti sa scrii te rog cit va costa pe voi sa faceti cununia la Capriana.....ne gindim si noi sa o facem la Capriana dar inca nu ne-am decis Image


pops_uk
Posts: 77
Joined: 09 Apr 2010, 23:00
Location: Londra, Marea Britanie

Re: Cununia religioasa

Post by pops_uk »

pops_uk poti sa scrii te rog cit va costa pe voi sa faceti cununia la Capriana.....ne gindim si noi sa o facem la Capriana dar inca nu ne-am decis Image[/quote]

Noua ne-au spus 1500 lei, singuri. Daca impreuna cu cineva nu stiu cat .... Am lasat 500 lei.
Dar am mai auzit zvonuri ca acum taxa e de 2000. Noi ne-am inscris inca in ianuarie la ei, si atunci la sigur era 1500.


nicola
Posts: 97
Joined: 06 Apr 2010, 23:00

Re: Cununia religioasa

Post by nicola »

pops_uk wrote:pops_uk poti sa scrii te rog cit va costa pe voi sa faceti cununia la Capriana.....ne gindim si noi sa o facem la Capriana dar inca nu ne-am decis Image
Noua ne-au spus 1500 lei, singuri. Daca impreuna cu cineva nu stiu cat .... Am lasat 500 lei.
Dar am mai auzit zvonuri ca acum taxa e de 2000. Noi ne-am inscris inca in ianuarie la ei, si atunci la sigur era 1500.[/quote]

mersi pops_uk.....da,cam scumpusor.....nunta la noi va fi in mai 2011 si la sigur ca pina atunci vor mari si taxa :x :x ca asa e la noi in MD pe an ce trece preturile cresc si cresc :x


anelik
Posts: 18
Joined: 21 Apr 2010, 23:00

Re: Cununia religioasa

Post by anelik »

pe noi ne-a costat 1000 lei la bis. Ciuflea (+accompaniament coral--ramine de vazut ce prezinta:))


Locked