Naşii - părinţi spirituali

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
sunflower
Posts: 82
Joined: 03 Aug 2011, 23:00
Location: Londra,UK

Re: Nasii !!!!!!!!!!!

Post by sunflower »

Ne numaram si noi deja in randul "finilor" si inca in randul celor norocosi. Am fost saptamana trecuta la nasi cu colaci si ne-au acceptat)))))


irinka
Posts: 257
Joined: 24 Oct 2011, 23:00

Re: Nasii !!!!!!!!!!!

Post by irinka »

sunflower wrote:Ne numaram si noi deja in randul "finilor" si inca in randul celor norocosi. Am fost saptamana trecuta la nasi cu colaci si ne-au acceptat)))))
Felicitari sa fie intr-iun ceas bun Image Image


Image
User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: Nasii !!!!!!!!!!!

Post by bride »

la noi a fost tot interesant...la noi nasii singuri s'au cerut sa fie. Eu numai am zis ca ne'am logodit..hop si ei ca sa'i alegem de nasi...Si drept spuneti ca nasii sunt alesi nu doar ''de forma'',in primul rind sa va intelegeti bine...si sa puteti lua exemplu de la familia lor.bafta la toate fetele care inca aleg nasii Image Image


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Nasii !!!!!!!!!!!

Post by CristinaB »

Felicitari pentru nasi!!!Ii avem si noi pe ai nostri deja de vreo 4 lunisoare...Dar am asa intrebare daca este la curent cineva daca perechea nu si-a gasit nasi are voie preotul sai cunune el ? Adica am auzit de la cineva ca este posibil..


Image
Felicia
Posts: 115
Joined: 29 Sep 2011, 23:00

Re: Nasii !!!!!!!!!!!

Post by Felicia »

CristinaB wrote:Felicitari pentru nasi!!!Ii avem si noi pe ai nostri deja de vreo 4 lunisoare...Dar am asa intrebare daca este la curent cineva daca perechea nu si-a gasit nasi are voie preotul sai cunune el ? Adica am auzit de la cineva ca este posibil..
Da se poate, dar e mai bine sa ai nasi. Dar trebuie sa ai oricum niste martori la cununie, care sa fie cunoscuti de ai vostri, altfel nu se tine slujba de cununie.
In caz ca nasii lipsesc, dar ei au fost de acord sa va cunune, ei pot fi scrisi pe lista preotului si ii pomeneste in timpul slujbei, si ce trebuie sa faca nasii face preotul. Se poate de cununat si cu 2 nasi care nu sunt pereche,dar trebuie sa fie casatoriti. De exemplu stiu pe cineva care a fost cununat de 2 persoane(barbat si femeie) care erau cumnati intre ei, pentru ca unul era divortat si celalalt era singur in tzara, insa nu erau "impreuna" (erau rude intre ele).
Oricum o pereche de nasi sunt ofarte importanti si nu renuntati la ei, sigur gasiti pe cineva sa va cunune, nu neaparat sa puna si bani mai multi pe masa


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Nasii !!!!!!!!!!!

Post by CristinaB »

Multumesc Felicia de raspuns!!! Noi pe ai nostri ii avem .....Verisoara mea inca nu-i are si de asta si am intrebat


Image
Alesika86

Re: Nasii !!!!!!!!!!!

Post by Alesika86 »

Fetelor vreau sami dati un sfat,am gasit si noi cine vrea sa ne fie nasi....ei singuri sau cerut .......dar nustiu daca este asta o problema sau nu nasul e mai mare ca VS cu 2 ani iar nasica este mai mica decit mine cu 5 ani.........si ei fac nunta cu o saptamina inaintea noastra....au spus ca sa nu ne facem griji ca ei reusesc sa faca pregatirile si ca isi doresc foarte mult sa fie ei nasii nostri.....sunt straini nu sunt rude ....dar sunt de treaba....ce parere aveti?


User avatar
Katina
Posts: 1178
Joined: 19 Oct 2011, 23:00
Location: italia

Re: Nasii !!!!!!!!!!!

Post by Katina »

izium wrote:Fetelor vreau sami dati un sfat,am gasit si noi cine vrea sa ne fie nasi....ei singuri sau cerut .......dar nustiu daca este asta o problema sau nu nasul e mai mare ca VS cu 2 ani iar nasica este mai mica decit mine cu 5 ani.........si ei fac nunta cu o saptamina inaintea noastra....au spus ca sa nu ne facem griji ca ei reusesc sa faca pregatirile si ca isi doresc foarte mult sa fie ei nasii nostri.....sunt straini nu sunt rude ....dar sunt de treaba....ce parere aveti?
eu nu as crede cai o problema doar ca parerea mea e ca nasii trebuie sa fie un pic mai mari pana la umra trebuie sa te intelegi bine cu ei asta conteaza dar eu personal nu mas simti bine ca nasa sa fie mai mica ca mine cu 5 ani si sai zic nasa ,dar asta e parerea mea uneori nu conteaza varsta insa de multe ori tu fiind mai mare tu cred cai vei da sfaturi nu ea tie ...e grea decizia ...


doina30882000
Posts: 834
Joined: 15 Sep 2011, 23:00
Location: UK

Re: Nasii !!!!!!!!!!!

Post by doina30882000 »

Eu sunt deacord cu kristina+mashiu! conteaza voi sa va intelegeti bine cu ei...ca varsta nu conteaza intr-o relatie, cu atat mai mult la nasi... Image


Image
Madalyn
Posts: 154
Joined: 24 Oct 2011, 23:00

Re: Nasii !!!!!!!!!!!

Post by Madalyn »

Am impresia ca din punct de vedere religios nasii trebuie sa fie mai mari obligatoriu


Post Reply