Locuinta pentru noua familie

Poze, luna de miere, viaţa în doi, etc.
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by heliga »

la noi apartamentul e cu 2 etaje si al doilea etaj e la mansarda numai ca nu e in casa veche ci in noua. imi place foarte mult insa nu am reusit inca sa traim in el ca sa vedem cum e . atsez o poza . Image al doilea si mansarda jumate este a noastra insa mai este nevoie de multa munca pt a fi finisat inauntru. ne gindim pe vara asta sa ne apucam de treaba.


Image
Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by heliga »

Apropo fetelor cine e in cautarea locuintei va arat un proiect nou. Casa este in constructie in orasul Durlesti (unde sunt case noi) strada Dimo e aproape de buiucani. atashez o poza cu proiectul prima casa va fi finisata vara aceasta . Mai multe info aflati aici sau in privat http://www.elementconstruct.md/ Image Image Image Image daca doriti mai multe info imi scriti in privat ;)


Image
Image
User avatar
Catalincik
Posts: 95
Joined: 15 Aug 2012, 15:27

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Catalincik »

seyla wrote:Am vazut si eu ca s-a inceput era mansardelor pe case de tip hrusciovka :D . Si apartamentele acestea sant cu mult mai ieftine. Nu stiu, parca nu ma atrag ele... Desi sotul zice ca la constructia lor schimba reteaua de apa si canalizare din casa- asta e un plus :) . Cateva cunoscute au cumparat cateva camere in fostele camine si le-au unit, au facut apartamente de toata frumusetea, este o varianta destul de economa...
Azi m-am uitat ca compania "Argo" are o oferta cu apartamente noi- cica dai 2500 euro acum si restul sumei o platesti in fiecare luna timp de 5 ani. Daca iai un apartament cu o camera - se poate inca de gandit :roll: ...
salut, compania "Argo" nu ti-as cam recomanda-o, iti spun din surse sigure, sunt ingropati in datorii pina peste urechi..


Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Liudocika2012 »

Eu de mansarde stiu una - asa cum peretii nu sunt atit de grosi ca la blocul vechi oamenii se coc vara iar iarna ii sufla vintul, asa nea zis un cunoscut, poate depinde si de compania care face constructiile, nu stiu, daca doriti sa cumparati mansarda mergeti acolo vara in zilele foarte fierbinti :lol:


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by tancha_ru86 »

Liudocika2012 wrote:Eu de mansarde stiu una - asa cum peretii nu sunt atit de grosi ca la blocul vechi oamenii se coc vara iar iarna ii sufla vintul, asa nea zis un cunoscut, poate depinde si de compania care face constructiile, nu stiu, daca doriti sa cumparati mansarda mergeti acolo vara in zilele foarte fierbinti :lol:
eu tot asa am auzit, dar se rezolva cu aer conditionat, problema e insa se merita cheltuielile?


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
kisitoka
Posts: 489
Joined: 04 Apr 2012, 08:22
Contact:

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by kisitoka »

tancha_ru86 wrote:
Liudocika2012 wrote:Eu de mansarde stiu una - asa cum peretii nu sunt atit de grosi ca la blocul vechi oamenii se coc vara iar iarna ii sufla vintul, asa nea zis un cunoscut, poate depinde si de compania care face constructiile, nu stiu, daca doriti sa cumparati mansarda mergeti acolo vara in zilele foarte fierbinti :lol:
eu tot asa am auzit, dar se rezolva cu aer conditionat, problema e insa se merita cheltuielile?
Noi am fost intr-o mandarda sa vedem cum se construieste. era toamna. Peretii erau foarte foarte subtiri. si tot stiu ca multi se jaluie ca e foarte cald vara si iarna frig, conditionerul nu ajunge in toate camerele. mai bine banii acestia de dat pe apartament mai mic cu mai putine camere. parerea mea. Mansardele la final arata bine dar cind vezi cum se consttruiesc... :( Si apoi trebuie de luat ceva care pe urma se poate de vindut.


Image
Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by heliga »

Fetelor in privinta mansardei depinde mult de calitate si sovestea omului care ti-a facut-o .Eu va arata la mine cu ce se imbraca podul ca sa nu fie iarna frig si vara cald . Ele se ' uteplesc" uite pun poza inainte si dupa si se vede normal ca peretele nu e asa subtire ... dar cum am mai spus totul depinde de calitate.Si inca este acoperita cu oale naturale asta tot e un plus.
La inceput Image
dupa
Image


Image
Image
User avatar
tibberoon
Posts: 225
Joined: 02 Mar 2012, 13:49
Location: Chisinau
Contact:

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by tibberoon »

Fetelor nu va face-ti grija de mansarde .
Interesati-va din ce material sunt peretii si gata . Acum cu proiectare casei umblam la multe agentii si sunt materiale foarte moderne , care economisesc caldura cu pina la 70% , vara tin racoare , sunt mult mai usoare si rezistente la seisme . Desigur ca si acoperisul trebuie izolat bine si nu trebuie de economisit pe geamuri .
Nu sunt de acord cu faptul ca mai bine un apartament mai micut , deoarece e mai ieftin mansarda + reparatie decit un apartament cu o odaie . Si pentru cei ce nu au toata suma la mina , tot e mai convenabil sa achite initial 30 % si restul cind e finisata mansarda .


http://tibberoon.wordpress.com/
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Aleena »

Tatal meu e revizor tehnic...el e persoana ce-si pune semnatura finala pe actele ce dau casa in explotare...si cand am vrut sa ne luam apartament...mi-a zis nici sa nu ne gandim la mansarda.
Unica exceptie ar fi cele de acest tip:
Image

Sunt executate mult mai calitativ mansardele care au fost proiectate si construite impreuna cu tot blocul...nu cele ce au aparut pe un bloc construit cu zeci de ani in urma.

Noi am preferat sa luam un apartament in suburbie,la pretul unei mansarde,insa e et 3 din 5,pe mijloc.Si are metrajul destul de bun...adevarat ca era nevoie de reparatie.
Daca va inarmati cu rabdere,puteti gasi apartament la pret rezonabil,si amplasare comoda.


Alina Braileanu:

Image
MARIASHKA_1
Posts: 49
Joined: 06 Sep 2012, 22:12

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by MARIASHKA_1 »

aleena unde vati prokurat apartamentul?suburbie? ;)


Post Reply