Locuinta pentru noua familie

Poze, luna de miere, viaţa în doi, etc.
Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Sweety »

Fetelor, am început și noi căutările căsuței noastre. Am fost să vedem cîteva blocuri, am citit și despre proietul prima casă. Și am citit și niște spuse de ale voastre de aici și m-am oprit brusc din citit cînd am ajuns la comentariile despre creditare. Care ipotecă? Care bancă??? Fetelor! Rugați pe cineva să vă ajute să faceți un calcul. Știți care va fi rezultatul? Apartamentul vă va ieși cca cu 2/3 mai scump decît prețul inițial! Nu mai zic despre faptul că va trebui să achitați din salariu ani buni cca 500-600 euro LUNAR!!! Și nu exagerez deloc! Serios, interesați-vă bine-bine de tot înainte să faceți un asemenea pas!

Nici noi nu avem bani de apartament și stăm și noi acum cu mîinile în cap și nu știm ce să facem. Dar ipotecă - pentru nimic în lume! Mai ales că și prețul apartamentelor e exagerat desigur (sinecostul e de 5-6 ori mai mic decît prețul de vînzare)!!!

Raportul salariu-rata dobînzii din RM e total invers celui din intreaga lume! Salariile sunt de cîteva ori mai mici, iar rata dobînzii - de cîteva ori mai mare. Așa că fiți atente unde vă băgați! Mult succes!


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by marcellla »

Intr-adevar pretul apartamentelor e mult prea mare in raport cu salariile de la noi, dar spune-mi te rog Sweety, ai zis ca a-ti vazut si multe blocuri, a-ti facut vreo concluzie referitor la aceasta? adica care companii de constructii sunt de incredere, referitor la materiale de constructii, calitate, norme,v-ati facut vreo idee? poti sa-mi dai ceva nume? noi nu sintem in tara si ne mai uitam pe makler, sint blocuri cu 800 euro mentru patrat si cu 500, imi pun intrebarea, oare chiar sa depinda de calitate? nu mereu care e mai scump e si mai bun. Din ce am mai auzit de pe la cunoscuti, stiu doua companii care zic ca sint mai serioase: AMIC si Glorinal, cea din urma care e si cea mai scumpa practic.


Image
User avatar
henrietta
Posts: 176
Joined: 22 Sep 2013, 19:30

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by henrietta »

marcellla wrote:Intr-adevar pretul apartamentelor e mult prea mare in raport cu salariile de la noi, dar spune-mi te rog Sweety, ai zis ca a-ti vazut si multe blocuri, a-ti facut vreo concluzie referitor la aceasta? adica care companii de constructii sunt de incredere, referitor la materiale de constructii, calitate, norme,v-ati facut vreo idee? poti sa-mi dai ceva nume? noi nu sintem in tara si ne mai uitam pe makler, sint blocuri cu 800 euro mentru patrat si cu 500, imi pun intrebarea, oare chiar sa depinda de calitate? nu mereu care e mai scump e si mai bun. Din ce am mai auzit de pe la cunoscuti, stiu doua companii care zic ca sint mai serioase: AMIC si Glorinal, cea din urma care e si cea mai scumpa practic.
marcellla mai este si Dansicons care sunt buni, am apropiati care locuiesc in 2 blocuri diferite construite de aceasta firma si sunt multumiti, din cite stiu la moment pretul per m2 e de 620-650 euro.


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by maryLand »

Da, stiu ca printre multi Glorinal se considera o companie serioasa, poate asa si sunt, insa in ultimult timp lumea ramine tot mai nemultumita de apartamentele lor.

Sincer, eu nu stiu in care dintre companii as avea incredere...insa avem rude care au cumparat de la Reconscivil si de la Valea Apelor, raminind multumiti si fericiti ca fiind companii care au dat la timp in expoatare, apartamentele sunt foarte bine proiectate si realizate.
Succes si casa de piatra tuturor!


Image
Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Sweety »

marcellla, am văzut niște blocuri de locuit din sect.Buiucani, dar a durat totul 2 zile și nu pot să spun că am putut face ceva concluzii pentru că la început cînd vorbești cu dînșii totul e bine și frumos (iarăși cu excepția prețurilor), dar la primirea apartamentului apar diverse probleme, ”neînțelegeri” (așa le numesc ei) etc. În așa caz e bine să vorbești cu cineva care au procurat deja apartament de la compania care vă interesează. Mai sunt diverse forumuri (din păcate nu m-am interesat încă) referitor la aceste companii. Deja rămîne să fiți și voi atenți pe cine face de crezut pe aceste forumuri și pe cine nu.
Ne-au mai spus că prețurile comparativ mai mici se datorează deseori faptului că compania a procurat doar o parte din teren, pe cînd cealaltă parte pe care s-a construit blocul aparține primăriei de fapt și locatarii au pe urmă probleme mari și umblă prin judecăți :(
Mai trebuie de atras atenția asupra tipului de contract pe care îl semnați: să fie unul de VÎNZARE-CUMPĂRARE și nu unul INVESTIȚIONAL (!!!) Anume din acest motiv există mulți ”investitori” care au strîns ultimii bani și au intrat în datorii pentru a achita rata și stau de cîțiva ani tot la părinți sau chiar pe la gazde.
Desigur e greu și chiar imposibil să decizi ceva în această priință dacă nu ești pe loc. La urma urmei, consider că ceea ce urmează a vă fi casă trebuie aleasă de voi înșivă, adică să mergeți voi să vedeți. Nouă ne-au plăcut mult două blocuri pedinafară (se vedea că sunt făcute calitativ), dar cînd am văzut apartamentele nu ne-a plăcut proiectul (sau planificarea sau se mai umește). Aici te bazezi în primul rînd pe vocea interioară ;)

Dar, cel mai corect și rezonabil desigur este să construiești o căsuță pe pămînt. Credeți-mă, cheltuielile pentru pămîntul procurat (care știți că nu este ieftin) și toate cele aferente respectivei construcții vor fi mult mai inferioare prețului apatamentului procurat!


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by tancha_ru86 »

sweety daca ar fi atat de eftin si de usor sa-ti faci o casa cred ca toti s-ar muta la casa. Acum sa-ti faci o casa la tara si costa destul de mult d-apoi sa mai cumperi pamant in oras sau pe langa oras te costa o mica avere. Apoi materialele de constructie iar costa mult. Poate un avantaj ar fi ca investesti bani pe parcurs nu toti odata, adica azi ti-ai facut o camera, incet imbraci si celelalte camere, te mai ajuta un unchi, un frate, un vecin la constructie si totusi nu-i asa de simplu precum pare.
Eu sunt dintre cele care viseaza la casa cu mansarda si gazon cu floricele in fata casei, dar cand am vrut sa cumparam pamant, vreo 700 de m patrati ne costau intre 15 si 30 de mii de euro in functie de distanta pana in oras. in oras nici nu visam sa luam pamant, apoi proiectul, toate avizele de constructie, canalizare, electricitate si gaz costa o avere. Si pe urma constructia in sine e mare bataie de cap.
Cel mai bine, or cumperi o casa gata facuta si mai modifici pe ici colo, dar iar trebuie avize de la primarie, or cumperi apartament, or iti ei lumea in cap.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by heliga »

Hmm nu are sait.


Image
Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by heliga »

Privitor la pretu adică care e diferenţa dintre 800 si 500 este locatia si calitatea cu kite etaje etc. Pentru ca soțul se ocupa de asta si deja sunt puțin la curent si pot sa va spun ca in apartamentele cu 450-500 m pătrat la multe o sa ramii nemulțumită poate nu deodată,dar cu vremea.ei ca sa facă bani pun tot ce-i mai ieftin si pe urma iar bagi o grămadă de bani kiar o prietena mi-a spus ca vecinii aud kind ea da drumul la apa la wc , asa de subtiri sunt peretii.


Image
Image
Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Sweety »

tancha_ru86, nici nu am spus că e ușor să construiești o casă. Știu foarte bine că nu e. Și alergătură cu actele nu e puțină, deși cu apartamentul tot ai de alergat... Faza este că acum apar noi tehnologii de construcție, cu nimic mai rele (ba chiar din contra) și mult mai ieftine. Da, și pămîntul este scump. Dar casa e casă. Dacă tot scoți din buzunar (sau de unde mai e posibilitate) chiar aceeași sumă de bani (depinde de cine și cum o vrea) o faci cum vrei tu! Și ai și o mică terasă, și știi la sigur că materiale sunt așa cum ai vrut (desigur e nevoie de control al constructorilor), și știi că cu pămîntul e în regulă (că nu mai aparține altcuiva și n-ai să ai de-a face cu judecata) și multe alte chestii. Principalul este că o faci practic cu mîna ta și că depinzi de alții muuult mai puțin.

Dar apartamentele sunt cu adevărat foarte scumpe și acest lucru nu este deloc justificat de nimic. Prețurile au crescut brusc (dacă vă mai aduceți aminte) practic peste noapte pentru că cineva a decis să facă mulți bani și deodată. Și de ce sunt atît de puține firme de contrucții care oferă posibilitatea de a achita în rate timp de cîțiva ani (fără dobîndă, etc.), dacă știu foarte bine care e situația financiară a oamenilor la noi??? Oare nu n-ați observat că la prima întîlnire aproape toți se laudă că investitorii sunt străini sau că-i ajută rude care lucrează în sectorul petrolier și pe la Gazprom, dar pe urmă încep să șantajeze locatarii că cică nu pot continua lucrările din cone știe ce motive fantastice??? Oare nu v-ați gîndit că ei nu au cum să nu știe cît de greu vă este să faceți rost de acei bani ? Că cei care nu duc lipsa lor procură apartamente de la 800 euro în sus în complexuri de lux și construiesc castele de sute de mii și milioane?

Ei sunt lipsiți de obraz și de tot ce este uman, pentru că este normal ca fiecare familie să aibă casa ei! Dar: ipoteca e imposibilă cu salarii în lei, prețurile la tot ce este posibil permanent cresc, pe cînd salariile nu, și oricum! ”Ce? Nu-ți lucrează mam'ta peste hotare să-ți trimită eurași?” Și nu le pasă cît de grea e munca părinților plecați (și în general a tuturor celor plecați) și nu știu ce înseamnă să fii atît de departe de casă și că se întorc acasă și încep a alerga pe la medici ca să-și ”recupereze” săănătatea pierdută și nici nu vor să știe! Că dacă știi prea multe te doare capul, nu?

Doar că NU E CORECT ceea ce se face! Și nu voi fi niciodată deacord cu așa ceva!


KORYNA
Posts: 91
Joined: 08 Dec 2012, 00:40

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by KORYNA »

Noi facind parte di sfera constructilor am vazut multe ajunsuri si neajunsuri la blocurile noi cit si cele vechi pina la urma am constatat ca pretul la m2 de locuinta se stabileste in functie de regiune , de calitate de proiect dar si de numele firmei pe piata. Cit tine de mansarde construite pe blocurile vechi in nici un caz nu as sfatui pe nimeni sa cumpere deoarece ele sint slab construite ,pereti subtiri de multe ori se intimpla ca locatarii sa aiba probleme cu incalzirea si apa. Noi tot ne dorim sa locuim la casa pe pamint, dar dorim sa cumparam o locuinta veche sau batrineasca care e cu acte in regula si o scrii la renovare numai in asa caz se mai reduce din costul cheltuielilor de dare in exploatare.


Post Reply