Sanatatea!!!

Discuţii ce nu au legatură directă cu nunta
Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Sanatatea!!!

Post by Liudocika2012 »

USG intravaginal am facut la spitalul numarul 1, linga Malldova, la fel era un barbat :oops: eu fiind prima data si cind am vazuuut ce vrea sa faca :shock: :roll: sigur ca am iesit cu inima super impacata ca totul este bine, mi-a facut listuta cu toate caracteristicile interioare si a zis ca totul e bine Slava Domnului, sper ca atunci cind voi face bebe sa fie tot asa. Eu des am auzit ca sectia ginecologie e cea mai buna la Spitalul nr 1, stiu si medici care lucreaza la clinici private dar au ore si la acest spital.


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
Lilia
Posts: 115
Joined: 30 Sep 2011, 23:00

Re: Sanatatea!!!

Post by Lilia »

Fetelor, am o mare problema - imi cade parul strasnic :o , nu a mai cazut niciodata atit de tare. Mai are cineva aceasta problema? Si ce remedii cunoasteti?


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Sanatatea!!!

Post by tancha_ru86 »

Lilia wrote:Fetelor, am o mare problema - imi cade parul strasnic :o , nu a mai cazut niciodata atit de tare. Mai are cineva aceasta problema? Si ce remedii cunoasteti?
Lilia daca cade foarte tare ar trebui sa mergi la medic. Caderea parului poate fi provocata de nervi si stres, dar sunt multe alte cauze. Eu am gasit ceva pe net:
- Dieta dezechilibrata cu carente de minerale (fier, zinc), proteine si calorii se traduce si printr-o nutritie neadecvata a firului de par care, din cauza radacinii slabite va cadea;
- Anticonceptionalele orale: pot determina caderi de par tranzitorii la initierea tratamentului, schimbarea lor sau intreruperea acestora;
- Alte medicamente: citostaticele, hipocolesterolemiantele, anumite antihipertensive si retinoizii. Atentie la cei care fac tratament pentru acnee cu Roaccutane sau Sotret!;
- Dezechilibrele hormonale: afectiunile tiroidiene, excesul de androgeni, sindromul ovarelor polichistice si chiar sarcina sau intreruperea ei;
- Anumite socuri fizice sau psihice: putem fi indusi in eroare de faptul ca parul poate incepe sa cada la un interval de 2-4 luni fata de momentul evenimentului, nu imediat;
- Modificarile sezoniere: in acest caz caderea parului va fi compensata apoi printr-o crestere rapida;
- Ingrijirea agresiva: prin folosirea dispozitivelor de coafat fierbinti si a incarcarii parului cu prea multe produse de styling poate duce la deteriorarea firelor de par si caderea lor prin subtiere si, in cele din urma, rupere.

Eu personal am experimentat pe parul meu o vopsea de par care in cateva luni mi-a injumatatit podoaba capilara, intrasem in panica ca raman cheala. S-a regenerat dupa alte cateva luni si de atunci nu mai folosesc decat vopsea pe care o testez in prealabil sa vad daca nu sunt alergica. Totusi de vreo 3 ani am renuntat la vopsit pana ma hotarasc sa-mi schimb look-ul.

eu cred ca daca iti cade in exces (este normal sa cada pe zi intre 50-100 de fire) sunt tratamente, insa ca un tratament sa fie eficient trebuie sa stabilesti cauza reala, deci ar fi bine sa mergi la medic si sa faci ceva analize.

bafta!


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Sanatatea!!!

Post by maryLand »

Lilia wrote:Fetelor, am o mare problema - imi cade parul strasnic :o , nu a mai cazut niciodata atit de tare. Mai are cineva aceasta problema? Si ce remedii cunoasteti?
Lilia, eu am avut o problema mare cu riscul sa ramin cu 2 fire de par in cap...dupa operatie imi cadea parul, nu pot reda un in ce cantitati.... :(
Am mers la 1 milion de medici, insa daca parul cade cu tot cu radacina, este vorba de o problema interioara, mai ales pe fon hormonal sau nervos.

Toamna este normal sa cada mai mult par ca de obicei, insa daca cade cu radacina mergi la un medic neuropatolog sau triholog.
Eu am rezolvat problema cu tratamente serioase, am mers la medicul triholog (medic de par) :) intr-un final am facut mezoterapie si detoxifierea organismului pentru a rezolva problema..dar mentionez, cadea extrem de mult...

Pentru profilaxie ti-as recomanda masti facute acasa, samponul si balsamul Revalid si liniste sufleteasca ;)


Image
Lilia
Posts: 115
Joined: 30 Sep 2011, 23:00

Re: Sanatatea!!!

Post by Lilia »

tancha, maryLand va multumesc pentru raspuns. Mai astept putin , daca continua sa cada asa, sigur merg la medic, sper ca e vorba doar de anotimp, de obicei toamna si primavara cade, dar acum imi pare ca mai mult ca de obicei. MaryLand, voi incerca Revalid, multumesc!


User avatar
INNA 2012
Posts: 635
Joined: 05 Nov 2011, 00:00

Re: Sanatatea!!!

Post by INNA 2012 »

lilia si eu inainte de nunta m-am trezit cu asa problema,la mine mereu cadea,dar nu ca inainte de nunta...incercam sa ma calmez si sa cred ca totul va trece daca voi fi mai linistita...desigur de unde liniste,la cit de sensibila sunt,nu pot trece cu vederea multe lucruri negative,deci totul aproape de inima,asa ca dupa nunta caderea parului s-a intensificat,deja eram in panica...il aveam lung si am decis sa ma frezez,sa vad poate e de la greutate...ajungind la frizer,doamna fara sa o intreb ceva imi spune ca am podoaba capilara super sanatoasa,mie nu imi venea a crede,cu toate ca nu a fost vopsit in viata si nu il indrept cu nimic,dar nici nu folosesc masti sau balsamuri de par.
eram ingrijorata si doamna iar imi spune ca e normal sa cada si sa incerc sa numar macar o data firele,ca fiind lung parul,poate parea mult...apoi la coafat imi arata: tu vezi cit de multe fire scurte ai ,asta inseamna ca el foarte mult creste nou,deci se innoieste.
lilia,observa si tu daca ai fire scurte in fata,plus incearca sa numeri macar firele ce le gasesti pe perna dimineata.
maryland,dupa mesajul tau deja sunt mai calma,macar nu imi cade cu radacina :)


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Sanatatea!!!

Post by Olecika »

Fetelor, recomandati-mi va rog un medic stomatolog bun :)


Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Sanatatea!!!

Post by Nadinn »

Olecika wrote:Fetelor, recomandati-mi va rog un medic stomatolog bun :)
pot sa iti recomand clinica Vivodent,eu sunt multumita de calitatea serviciilor lor,doar ca e cam scumpusor


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Sanatatea!!!

Post by marcellla »

Pot sa-ti recomand eu unul foarte bun, l-am recomandat si altora si au ramas toti foarte multumiti, din cite stiu trebuie sa te programezi din timp pentru ca e foarte intrebat. Se numeste Marin, 079439834.


Image
User avatar
Alinkka
Posts: 320
Joined: 19 Feb 2012, 15:20

Re: Sanatatea!!!

Post by Alinkka »

marcellla wrote:Pot sa-ti recomand eu unul foarte bun, l-am recomandat si altora si au ramas toti foarte multumiti, din cite stiu trebuie sa te programezi din timp pentru ca e foarte intrebat. Se numeste Marin, 079439834.
Pe Marin il rekomand shi eu. Toats familia ishi trateaza dintii la el :D


Post Reply