Planificarea unui bebelus

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Planificarea unui bebelus

Post by seyla »

Salutari tuturor fetitelor de pe forum!!! Sper ca nu ati uitat numele meu :oops: ... Am lipsit o groaza de timp, am scapat multe evenimente de pe forum, in timp ce ne straduiam sa ordonam lucrurile din viata noastra...
Am reusit sa citesc acest capitol si ma bucur enorm pentru Alintush, care in curand va deveni mamica! Si pentru toate fetitele, care s-au hotarat la copii!!! Fetelor, felicitarile mele si multa-multa sanatate!!! :)


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Alintush »

Seyla, multumesc mult...eu credeam ca vii si tu cu asa o noutate :)
chiar ma gindeam unde ai disparut atit timp...Bine ai revenit...


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Planificarea unui bebelus

Post by seyla »

Multumesc, draga! Aici insa am ramas in urma ;) , vreau sa incep planificarea, cred de acum dupa sarbatori sa merg la control medical si sa dau niste analize... La tine totul e ok? Cred ca ai citit o gramada de informatie despre perioada sarcinii si, la fel cum si despre nunta, stii de acum totul !


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Alintush »

aici ai perfecta dreptate...pina a ramine insarcinata parca dai intr-o parte articolele astea, iar cind ai nevoie le cauti...
la mine e bine, ba chiar e mai bine decit inainte nu mai simt toxicoza nici in transport...doar ca am racit putin...medicii mi-au prescris preparate care farmacista mi-a zis ca nu am voie sa le primesc, mai ales in primul trimestru de sarcina.Contin argint ceea ce dauneaza bebelusului...asa ca recetele bunicilor sunt cele mai eficiente

tie succese mari si ca sa ti se implineasca cit mai repede dorinta...multa sanatate


Girgana
Posts: 273
Joined: 29 Dec 2011, 00:00

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Girgana »

Fetelor,am asa o intrebare la voi. Stiu ca cineva spunea de medpark,cunoasteti cam cit costa nasterea acolo? Mersi anticipat.


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by maryLand »

Girgana, stiu ca acum costa 9000 de lei, o nastere simpla...insa cred ca pe site sunt mai multe detalii :http://www.medpark.md/maternityward.aspx
;)


Image
User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: Planificarea unui bebelus

Post by bride »

Girgana wrote:Fetelor,am asa o intrebare la voi. Stiu ca cineva spunea de medpark,cunoasteti cam cit costa nasterea acolo? Mersi anticipat.
G. la mine nasa a nascut la medpark ...si paremi'se toate cheltuielile iti ies la 1000 euro.Ea a ramas foarte multumita.. ;)


Girgana
Posts: 273
Joined: 29 Dec 2011, 00:00

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Girgana »

bride wrote:
Girgana wrote:Fetelor,am asa o intrebare la voi. Stiu ca cineva spunea de medpark,cunoasteti cam cit costa nasterea acolo? Mersi anticipat.
G. la mine nasa a nascut la medpark ...si paremi'se toate cheltuielile iti ies la 1000 euro.Ea a ramas foarte multumita.. ;)
Mersi ,fetelor ,de raspunsuri. Pur si simplu am inteles ca tot cam atita iese si in spitalele obisnuite,numai ca nu e oficial. Cind aduni tot ce le pui in buzunar si cu ce multumesti medicii,nu prea se primeste mare economie.


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by heliga »

Vai de mine ce preturi... Inteleg intr-un spital privat 1000 de euro e ok,dar in spital de stat mai ales cu polita si tot la asta sa ajungi cred ca e bataie de jok.Pe alte forumuri am inteles ca cel mult 500 de euro costa la spital de stat,dar deja cred ca fiecare cheltuie kit vrea.


Image
Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Alintush »

Fetelor, de unde luati asa preturi???
la spitalele de stat depinde de dorinta mamei, daca doreste sa aiba medic personal sau nu...pentru medic 150-200 euro...moasa-ceva cu mult mai putin...deja un 50-100 lei pentru servitoare (si ele vor bani ca sa aiba grija mai mare de camera in care stai)....undeva hai sa spunem 500-600 euro...nu mai mult...
dar sa nu uitam ca nu depinde de locul unde nastem si de noi....de fapt la nastere nici medicul personal mare lucru nu face...aici depinde de cit de bine se simte mamica, sanatatea ei, cum respira,cum impinge...
da in caz ca e complicatii doar atunci depinde de medici, dar si atunci...nimeni nu iti da garantie ca in clinicile private nu te vei confrunta cu asa probleme...

eu mai bine restul 400-500 euro ii cheltui pe ingerasul meu decit sa ii ofer unii clinici...asa...pentru ca e privata...dar fiecare are dreptul la alegere...


Post Reply