Planificarea unui bebelus

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
alionka!
Posts: 37
Joined: 23 Mar 2012, 15:53

Re: Planificarea unui bebelus

Post by alionka! »

Buna fetelor!
Ce doza de acid folic se recomanda de administrat zilnic?


Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Amelia »

alionka! wrote:Buna fetelor!
Ce doza de acid folic se recomanda de administrat zilnic?
Cite o pastila in fiecare zi~~~


gusika
Posts: 52
Joined: 24 Aug 2012, 14:05

Re: Planificarea unui bebelus

Post by gusika »

alionka! wrote:Buna fetelor!
Ce doza de acid folic se recomanda de administrat zilnic?
kite o pastila (de 1 mg )de 3 ori pe zi


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Planificarea unui bebelus

Post by seyla »

Fetelor, am citit totul ce ati scris...am ramas cu ochii mari si m-ati speriat binisor... In general mie nu-mi place sa dau mita, mi-i rusine...as pleca acolo sa nasc, unde n-ar trebui sa caut pe unul pe altul, sa faca o favoare sa lucreze cum trebuie... nu e frumos si imi pare rau ca oamenii nu-si fac datoria pana la capat...
Mai bine la o clinica privata sa nasti, sa platesti o singura data la casa si sa-ti iai de-o grija. Dar pretul chiar e cosmic, n-am ce zice...si nu cred ca o sa pot aduna atata, caci in afara de asta asa multe lucruri trebuiesc atunci! :?

P.S. de spitalul mamei si a copilului mi-au ramas numai amintiri urate, am umblat la ginecolog, si nu o singura data, acolo. Chiar am vazut ca lucreaza parca pe "jumatate", fara suflet, ca la conveier, si din cauza aceasta nu puteam sa ma tratez, tot veneam acolo si veneam...pana nu mi-am gasit medic bun la o clinica privata...


Image
MARIASHKA_1
Posts: 49
Joined: 06 Sep 2012, 22:12

Re: Planificarea unui bebelus

Post by MARIASHKA_1 »

fetelor,ce analize ati facut kind planificati un bebe?si unde?la infectii ati dat? :?


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Starea de spirit... inaintea nuntii

Post by Dutsu »

Nustiu unde sa gasesc pareri in privinta Miresuica cu Burtica...vrem un bebe dar nunta e tocmai in octombrie si nustiu cum ar fi daca as avea vreo citeva luni la nunta...suntem cununati si nu ne poate spune nimeni ca am facut nunta ca doar sunt insarcinata... :?:


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Starea de spirit... inaintea nuntii

Post by CristinaB »

Dutsu, gura sacului o astupi, dar a satului niciodata!
Daca un bebe este ceea ce va doriti, atunci urmativa dorinta si nu va mai uitati la ceea ce spun toti!
Dar gindeste-te ca daca reusiti sa "comandati " bebe-ul, pina in octombrie tu reusesti si sa nasti, nu doar sa-l planifici :lol:
Vor fi multe lucruri care trebuie sa le schimbi, domane fereste ai o toxicoza ca nai sa vrei sa vezi pe nimeni!
Dar repet, DACA sunteti pregatiti si doriti un bebe, spor la lucru!! :D :D


Image
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Starea de spirit... inaintea nuntii

Post by Dutsu »

CristinaB wrote:Dutsu, gura sacului o astupi, dar a satului niciodata!
Daca un bebe este ceea ce va doriti, atunci urmativa dorinta si nu va mai uitati la ceea ce spun toti!
Dar gindeste-te ca daca reusiti sa "comandati " bebe-ul, pina in octombrie tu reusesti si sa nasti, nu doar sa-l planifici :lol:
Vor fi multe lucruri care trebuie sa le schimbi, domane fereste ai o toxicoza ca nai sa vrei sa vezi pe nimeni!
Dar repet, DACA sunteti pregatiti si doriti un bebe, spor la lucru!! :D :D
Ne gindeam ca daca o sa am vreo 3-4-5 luni nu mai mult...Da si ma gindeam ca multe am de schimbat nici nustiu credca pina la vara luam o decizie... :D


mireasa22.09
Posts: 70
Joined: 20 Feb 2012, 15:46

Planificarea unui bebelus

Post by mireasa22.09 »

Salutare fetelor nu sunt mamica , dar cum se spune ma pregatesc sa fiu mamica. As vrea sa va povestesc ce am patit noi cu medicii de la asa numitul centrul mamei si al copilului in ghilimele. Cumnata mea era insarcinata in luna a opta si in septembrie cind am avut eu nunta i-am zis sa vie de la nord ca acolo locuieste cu o zi inainte sa nu se oboseasca prea tare in ziua nunti. A venit , dupa ce deja eram pregatiti de culcare pe la 12 noaptea ii era rau ce credeti i sau rupt apele am sunat la ambulanta a venit pina nu i-am pus in buzunar 100 de lei nu se grabea sa o duca la spital, am mers la asa numitul spital MM alea au inceput a face galagie ca ce asa multi am venit noi eram vrio 5 au internato ce credeti am mers la medic sus la ea sau rupt apele da ei i-au pus capelnita nustiu cum e in romina corect de stopare a nasterii cind ea trebuia sa nasca am stat pina la 4 dimineata cu toate ca la 5 eram la coafura . Pe medic il intreb cit costa nasterea el zice stai sa vedem apoi ne intelegem parca am fi la piata doamne fereste. ce credeti fetelor in ziua nunti credeam ca totul va fi bine medicul a zis ca naste apoi tipa o sa mi zica cit sa-i dau sa stam linistiti. Noi daca am vb stam linistit cind nasa cumnatei mele a gasit un medic cunoscut, ea a stat o zi intreaga in chinuri nimeni nu venea la ea absolut nimeni doamna a ridicat spitalul in picioare si ce credeti la urma medicul ne a zis daca mai statea asa o ora nui puteam salva pe nici unul va dati seama cita indiferenta ca de parca ei nu au copii. Dar bine ca a fost cu bine si in ziua nunti mi-a facut un cadou un nepotel frumusel. Dar dupa ce a nascut am stat cu ea la spital 4 zile eu am stat personal si pina nu le puneam in buzunar nici nu veneau sa o vada baietelul la inceput avea ceva probleme. Si imi ziceau se vede ca ai venit de peste hotare ca astea nus haine de la noi asa ca nu ne pune 50 de lei da 100 , 50 da la servitoare . Doamne doamne nustiu daca doamnele si domnii acestiu au copii care vor trebui sa dea nastere si ei unor sufletele dragi. Asa ca eu din ceea ce am vazut fac concluzia mai bine ori iti alegi un medic si ii dai 200-300 de euro decit sa risti cu medicii. Credeam ca nus toti asa dar ei sunt toti si e un mare pacat cred eu pentru ei. Ma scuzati ca asa mult am scris dar am vrut sa va zic sa fiti foarte si foarte atente. Nu ai bani esti nimeni in fata lor poti naste acasa. Va pup si cit mai multi bebelusi sanatosi sa va dea Dumnezeu la toate.


mireasa22.09
Posts: 70
Joined: 20 Feb 2012, 15:46

Planificarea unui bebelus

Post by mireasa22.09 »

Marisha_1 eu sunt in anglia am fost la medic si am zis ca planific un bebe mi-a zis sa beau acid folic si totul va fi bine. el zice nu trebuie sa ti faci griji si ma trimis acasa.


Post Reply