Planificarea unui bebelus

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by wildcat soul »

Capsunica wrote:
wildcat soul wrote:din pacate pina la urma mia venit totusi CM cei drept foarte dureros, deja saptamina viitoare merg la alt medic, vedem ce va zice si el, deja mam descurajat complet, sotul incearca sa ma sustina dar vad foarte bine cit de mult se indispune si retraeste si el :(
wildcat, cu totii stim ca sunt cazuri cind anumite cupluri intimpina dificuultati in conceperea unui bebe.
si multi trec peste dificulatile astea in timp, cu rabdare, cu diferiti doctori. imi imaginez ce durere resimti, dar este important sa fii pozitiva si optimista. o sa reusiti.
deja m-am mai resemnat putin, am mai fost la un medic care iarasi mia dat o multime de pastile si ma incurajat, dupa care sa imi dea indreptare la insamintare artificiala, si pina la urma am lasat totul balta (la mine sotul vrea natural, mia spus ca nu avem nici un an inca de cind incercam si ca e prea devreme ca sa recurgem la fel de procedura) asa ca acuma deja imi traiesc viata si incerc sa nu ma gindesc la moment la copil, vom cauta un al medic, deja nu ma mai duc pe la neamuri dea neamurilor, cunoscuti etc., si o sa vedem deja ce fom face, ca pe unde nu am fost peste tot imi spun ca totul e bine si ar trebui sa se primeasca.... asa ca am lasat totul deja in voia domnului.


Image
Capsunica
Posts: 220
Joined: 19 Jul 2012, 19:31

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Capsunica »

Daca totul e bine, fizic vorbind, atunci cu siguranta bebele va veni. Bine ca sunteti sanatosi. Bebelusii vin la timpul lor, asta vreau sa cred.
Cauta pe net (sunt sigura ca ai facut asta) metode de sporire a sanselor de a ramine insarcinata, diete, pozitii, vitamine, cine stie?

Eu am un alt gen de problema, noi nu ne putem apuca pt ca am 2 indicatori (ref la stare de sanatate) care ma opresc. Cind la unu'i bine, la altu-i rau. Si tot asa. Inca nu se sincronizeaza si nu am unde verde. Am intrat in iulie intr-o stare depresiva si nu vedeam capatul, plingeam pe unde apucam si eram f frustrata, si acuma sunt, dar incerc sa pastrez calmul. M-am luat cu nunta la care voi fi nasa de cununie, pe urma voi fi nasa la botez. M-am implicat mai activ in lucru, vreau sa creez noi proiecte... Ajunsesem sa stau compulsiv cu analizele, calendare in mina, carnetele si aproape ca-mi iesheam din minti. Planificam, planificam, omu' cu planu' si Dumnezeu sta si se uita. Sper sa nu rida tare.

Eforturile mele parca nu corespund rezultatelor (tot timpul) si ma simt nedreptatita. Vreau sa cred ca lumina de la tunel ii aproape. Si simt ca o sa fie bine. O sa fie. Doar ca nu stiu cind. SI nu stiu ce mai trebuie sa fac ca sa fie. Periodic... ma simt f obosita, nu am puteri. Nici fizic, nici emotional. Nu am entuziasm, nu am credinta. II dificil sa te restartezi dupa esecuri. Sunt momente in care pur si simplu nu pot sa ma iau in miini.

Timpul asta. Sunt obisnuita sa am timpul meu si sa pot programa toate chestiile din viata care mi se intimpla, am un grafic de minut la minut, si perceptia asta a timpului - ca trece - si inca fara rezultate, ma lasa trista. Trebuie cumva sa constientizam ceva, nu stiu ce, care sa ne faca sa credem in noi si in ziua de miine.


User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by wildcat soul »

Eu tot sunt obisnuita ca daca ceva imi pun in plan atunci tre sa se realizeze, si aici mai ales cind totul e bine dar nu se primeste nimic off... ma starui si eu sa ma gindesc la altceva si sa imi ocup capu cu alceva... tie iti doresc sa ai puteri sa rezisti si sa nu te dai batuta caci ceea ce e a tau e pus de oparte si ai sa vezi ai sa te ei cu alceva ai sa te linistesti nu ai sa iti faci atitea emotii si totul va fi bine, principalu sa fim tari, sa tinem capul sus si sa mergem inainte si numaidecit vom avea cite un puiut micut frumos si asa scumpppp :roll: :roll: ;)


Image
CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Planificarea unui bebelus

Post by CristinaB »

Fetelor curaj!! Capul sus si spor la treaba!!
Din experienta, eu va zic, ca e mai bine sa nu se primeasca , decit sa vezi cele // liniute rosii si pe urma sa ti se taie avintul ...
Moral e mai usor sa rezisti...Credeam ca a trecut nostalgia, dar se vede ca nu...
Asa ca , bucurati-va de viata, rasfatati-va jumatatea si Doamne-doamne va avea grija de fiecare din noi!!


Image
User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by wildcat soul »

CristinaB wrote:Fetelor curaj!! Capul sus si spor la treaba!!
Din experienta, eu va zic, ca e mai bine sa nu se primeasca , decit sa vezi cele // liniute rosii si pe urma sa ti se taie avintul ...
Moral e mai usor sa rezisti...Credeam ca a trecut nostalgia, dar se vede ca nu...
Asa ca , bucurati-va de viata, rasfatati-va jumatatea si Doamne-doamne va avea grija de fiecare din noi!!
multumesc mult pt incurajare, deja parca mam mai resemnat si mam luat in miini, si mam lasat in voia Domnului, deja cum va dori el, dar pina atunci o sa imi traiesc viata in armonie si fericire cu a doua jumatate ;) :oops:


Image
Irinela
Posts: 128
Joined: 31 Aug 2014, 10:54

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Irinela »

salut, pe mine m-au diagnosticat cu polichistoză ovariană. astăzi am fost la medic, eu incă aşa disperare ca la ea nu am văzut în viaţa mea. eu o întrb, dar şanse sunt pentru a fi însîrcinată, la care ea mi-a spus că foarte puţine şi foarte greu. mi-a dat să beau diufaston 10 zile ca să provoc ciclu, după care vor urma analize la hormoni. spuneţimi a dat cineva analize la hormoni, care este preţul şi unde aţi dat? medikul mi-a spus ca va urma un curs de tratament hormonal, dar eu nu vreau caci nici atunci shanse nu sunt si ma voi face 3 pe 4. ma gindesc sa merg la alt medik...cam sunt dezamagita.


<a id="timeline1132060" href="http://flines.ru/"> линейки на рабочий стол</a><script type="text/javascript" src="http://flines.ru/timelinejs/1132060.js"></script>
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by maryLand »

Irinela, nu toate tratamentele hormonale te ingrasa...si daca asta este pretul unui copil...oohhh, este unul foarte ieftin.
Din pacate polichistoza este asa o diagnoza....care trebuie verificata si rasverificata ...adica te sfatui sa mergi inca la cineva pentru a confirma diagnoza.

Cele mai veridice rezultate sunt la Synevo, chiar daca pretul este un pic mai mare, medicii au cea mai mare incredere in rezultatele lor. Plus la toate, sunt si alte laboratoare un pic mai ieftine, la fel de competente.

Sanatate multa! ;)


Image
Irinela
Posts: 128
Joined: 31 Aug 2014, 10:54

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Irinela »

maryLand wrote:Irinela, nu toate tratamentele hormonale te ingrasa...si daca asta este pretul unui copil...oohhh, este unul foarte ieftin.
Din pacate polichistoza este asa o diagnoza....care trebuie verificata si rasverificata ...adica te sfatui sa mergi inca la cineva pentru a confirma diagnoza.

Cele mai veridice rezultate sunt la Synevo, chiar daca pretul este un pic mai mare, medicii au cea mai mare incredere in rezultatele lor. Plus la toate, sunt si alte laboratoare un pic mai ieftine, la fel de competente.

Sanatate multa! ;)
mersi mult. dar de rezultat nu prea am dubii mari, caci la mine ciclu toata viata era dereglat si asta e practic una din cele mai veridice simptome. dar mii foarte straniu, la kiti medici nu am mers eu, spunind ca am CM neregulat nimeni o data nu m-a trimis să trec USG. tokmai crăp de ciudă ka mai inainte nu am mers singură la USG, dar abia acum kind nevoia e cea mai mare....


<a id="timeline1132060" href="http://flines.ru/"> линейки на рабочий стол</a><script type="text/javascript" src="http://flines.ru/timelinejs/1132060.js"></script>
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by maryLand »

Nu neaparat un ciclu neregulat este semn de polichistoza, sunt si multe alte semne. Desigur ca fara USG nimeni nu poate confirma acest lucru. Eu m-am tratat de o polichistoza inventata...ca abia la operatie sa-mi spuna medicul ca in viata nu am avut asa diagnoza...

Succese mari! ;)


Image
Irinela
Posts: 128
Joined: 31 Aug 2014, 10:54

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Irinela »

maryLand wrote:Nu neaparat un ciclu neregulat este semn de polichistoza, sunt si multe alte semne. Desigur ca fara USG nimeni nu poate confirma acest lucru. Eu m-am tratat de o polichistoza inventata...ca abia la operatie sa-mi spuna medicul ca in viata nu am avut asa diagnoza...

Succese mari! ;)
mda... interesant pe cine sa crezi.. :) ok. mersi mult pentru inkurajare si tie asemenea succese si sanatate ;)


<a id="timeline1132060" href="http://flines.ru/"> линейки на рабочий стол</a><script type="text/javascript" src="http://flines.ru/timelinejs/1132060.js"></script>
Post Reply