Planificarea unui bebelus

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Dutsu »

Si noi suntem intr-o faza mai trista...planificam in vara sa incepem a lucra asupra bebelui dar am dat anilizele Torchi si medicul mia spus ca nus prea bune ca trebuie sa trec un tratament si poate peste vreo jumate de an minimum o sa se spoate sa incepem...am fost cu sotul el a esit de la medic si a spus ca nu-i competenta deloc asa ca ne ducem cu analizele la alt medic...vedem deja ce ne spune el... :|


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by maryLand »

Dutsu, chiar mi-i interesant unde ai facut analizele...deoarece exact asa rezultat si diagnostic a primit prietena mea intr-o clinica privata.
Si ce credeti? Imediat dupa "marele diagnostic" a si ramas insarcinata ;)


Image
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Dutsu »

Am dat analizele la Policlinica de sector Nr 7, ea mia spus ca pot sa ramin insarcinata dar virusii din singe nu ar permite dezvoltarea fatului... :(


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by maryLand »

Este cea de la Docuceav?

Da, poate cu adevarat este o mica problema..insa si ei i-au zis ca nu este posbila o sarcina sanatoasa cu asa un diagnostic. Insa corpul ei a demosntrat contrariul, sarcina ce se dezvolta bine..iata deja au trecut in semestrul 2 ;)

Eu te-as sfatui sa mai mergi undeva sa dai analizele...sau sa mai mergi la un medic..stii tu..uneori e bine sa faci comparatii ;)


Image
olicika
Posts: 309
Joined: 02 Jun 2011, 23:00
Location: Moldova

Re: Planificarea unui bebelus

Post by olicika »

dutsu, daca ai dubii la rezultatele analizelor, ar fi bine sa le repeti in alta parte. Eu am dat analizele la CPF, si dupa pret accesibile, si calitate parca.
ce tine de infectiile ascunse, mai bine nu de glumit cu ele, in caz ca ramii insarcinata nu le vei putea trata. te-as sfatui sa faci tratament daca se confirma prezenta infectiilor, decit pe urma Doamne fereste de oprire in dezvoltare a bebelusului.


Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by perla »

Dutsu cind locuiam la mama pai eram la policl 7 de la Docuceaev inregistrata. Cind am depus actele pt Osc am dat analize pai dna de acolo de la policlinica mi-a zis ca eu am "buchet moldavii" si mi-a prescris tratamente de 9 luni de zile. Si mi-a zis ca nu cumva sa ramin insarcinata ca o sa nasc un copil duca-se pe pustie si tot asa mai departe. Am venit acasa distrusa, de unde puteam eu sa am ce mi-a zis ea cind eu nu am fost o usuratica. Si sotul a dat analize si el nu avea nimic. De aici am inceput a avea dubii si am dat analize intr-un centru privat. Acolo nu mi s-a gasit nimic. Si care-i morala? Sa ma duc acum la ea cu flacaul meu care de la o luna se intoarce de pe burta pe spinare, care tine deja capusorul si gingureste cit e ziua de lunga, care are niste ochi de te ineci in ei si te inmoi de frumosi ce-s? Sa-i .arat eu ce "buchet moldavii" am nascut si-ar lua cuvintele inapoi. Sarcina a fost mai grea, dar nu din cauza "bolilor" ci din cauza stresului de la servici. Cum am iesit in conced de maternitate si dormeam ziua intreaga pai nu m-a mai durut nimic.
Succese si foc la ghete. Apropo copii se primesc mai repede cind nu te gindesti la asta. Savurati momentul.


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Dutsu »

maryLand wrote:Este cea de la Docuceav?

Da, poate cu adevarat este o mica problema..insa si ei i-au zis ca nu este posbila o sarcina sanatoasa cu asa un diagnostic. Insa corpul ei a demosntrat contrariul, sarcina ce se dezvolta bine..iata deja au trecut in semestrul 2 ;)

Eu te-as sfatui sa mai mergi undeva sa dai analizele...sau sa mai mergi la un medic..stii tu..uneori e bine sa faci comparatii ;)
Da, cea de la Docuceaev...asa si mie mia spus ca nui posibil sarcina sanatoasa cu asa diagnostic...Asa si o sa fac deamu am vorbit cu nasa care e insarcinata cu al doilea copil si o sa ma duc cu ea, la medicul ei cu analizele...


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Dutsu »

olicika wrote:dutsu, daca ai dubii la rezultatele analizelor, ar fi bine sa le repeti in alta parte. Eu am dat analizele la CPF, si dupa pret accesibile, si calitate parca.
ce tine de infectiile ascunse, mai bine nu de glumit cu ele, in caz ca ramii insarcinata nu le vei putea trata. te-as sfatui sa faci tratament daca se confirma prezenta infectiilor, decit pe urma Doamne fereste de oprire in dezvoltare a bebelusului.
Cit te-au costat analizele Torch? Dar tratament o sa fac numaidecit dar numai dupa ce mai dau odata si ma duc la alt medic...


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Dutsu »

perla wrote:Dutsu cind locuiam la mama pai eram la policl 7 de la Docuceaev inregistrata. Cind am depus actele pt Osc am dat analize pai dna de acolo de la policlinica mi-a zis ca eu am "buchet moldavii" si mi-a prescris tratamente de 9 luni de zile. Si mi-a zis ca nu cumva sa ramin insarcinata ca o sa nasc un copil duca-se pe pustie si tot asa mai departe. Am venit acasa distrusa, de unde puteam eu sa am ce mi-a zis ea cind eu nu am fost o usuratica. Si sotul a dat analize si el nu avea nimic. De aici am inceput a avea dubii si am dat analize intr-un centru privat. Acolo nu mi s-a gasit nimic. Si care-i morala? Sa ma duc acum la ea cu flacaul meu care de la o luna se intoarce de pe burta pe spinare, care tine deja capusorul si gingureste cit e ziua de lunga, care are niste ochi de te ineci in ei si te inmoi de frumosi ce-s? Sa-i .arat eu ce "buchet moldavii" am nascut si-ar lua cuvintele inapoi. Sarcina a fost mai grea, dar nu din cauza "bolilor" ci din cauza stresului de la servici. Cum am iesit in conced de maternitate si dormeam ziua intreaga pai nu m-a mai durut nimic.
Succese si foc la ghete. Apropo copii se primesc mai repede cind nu te gindesti la asta. Savurati momentul.
Dupa am citit ce ai spus am impresia ca am fost la ceeasi Doamna...ca tot asa ''ca nu cumva sa ramii insarcinata .... '' si tot asa...Caci eu prima data am fost singura a sunat ea acasa pe fix si ia spus sitului ca sa vin urgent la ea...si cind mam dus apoi vorbele de mai sus eu am esit tot asa distrusa si lam trimis pe sot la analize, medicul de la policlinica lui a spus ca totul e normal, cind mam dus la ea cu sotul si cu analizele lui ea ''Oi si la tine is foarte rele'' el ia spus vreo doua vorbe, mia prescris un tratament de parca is pe pat de moarte...am esit de acolo si am spus ca nu mai calc cu piciorul la ea...


olicika
Posts: 309
Joined: 02 Jun 2011, 23:00
Location: Moldova

Re: Planificarea unui bebelus

Post by olicika »

Dutsu wrote: Cit te-au costat analizele Torch? Dar tratament o sa fac numaidecit dar numai dupa ce mai dau odata si ma duc la alt medic...
aparte Torch nu tin minte, dar eu impreuna cu hormoni, analiza Torch si infectii in frotiu + consultatia medicului am achitat 800 lei.


Image
Post Reply