Planificarea unui bebelus

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Taniushha
Posts: 3
Joined: 17 Feb 2013, 16:32

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Taniushha »

salut. sunt noua pe aici pe forum si apelez la voi ,deoarece am nevoie de ajutor. suntem si noi cu sotul la etapa de prefatire pentru a fi parinti. sapt aceasta am fost deja la un control ginecologic ,dar sunt un neclara in privinta rezultatelor. am dat analiza de ,,mozok,, ,scuze nu stiu cum e pe romana, si rezultatele sunt urmatoarele: epiteliu 2-3 c/v, leucocite 32-40 c/v, microflora bast. spuneti-mi va rog ,daca cineva se pricepe ,cum sa interpretez analizele. merci mult


mirabellla
Posts: 280
Joined: 20 Feb 2012, 11:12

Re: Planificarea unui bebelus

Post by mirabellla »

Taniusha ai dat analiza de frotil , asha se numeste in romana. Dar foarte straniu de obicei medicul tre sati descifreze tot ce scrie in analize....te sfatui sa gasesti un medic la care sa poti apela cu orce intrebare si sa fie foarte explicit ... succes :)


Taniushha
Posts: 3
Joined: 17 Feb 2013, 16:32

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Taniushha »

ma gindesc si eu ca sa-mi schimb medicul ginecolog,mi-a zis doar ca poate fi vorba de o infectie,atit. cu toate ca am intrebat de mai multe ori ce inseamna. mai tare ma speriat si acum sunt nelinistita


Girgana
Posts: 273
Joined: 29 Dec 2011, 00:00

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Girgana »

Numarul asa de mare a leucocitelor arata ca intr-adevar exista un proces inflamator. Dar ce infectie concreta ai,ti-o poate spune numai medicul dupa o investigatie mai minutioasa.


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Alintush »

dupa aceasta analiza medicul nu poate sa-ti spuna exact ce ai...marirea leococitelor inseamna infectie sau sarcina...
cel mai bine ar fi sa intrebi medicul...sau sa-l schimbi ...consider sa trebuie sa fie intelegere intre pacient si medic...


Taniushha
Posts: 3
Joined: 17 Feb 2013, 16:32

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Taniushha »

merci fetele,imi sunteti tare de ajutor. m-as bucura foarte mult daca ar fi vorba despre sarcina. dar totusi cred ca e din cauza unei infectii... in ultimul timp,in genere organismul meu e foarte slabit.


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Planificarea unui bebelus

Post by seyla »

Dutsu wrote:Ce parari aveti in privinta animalelor de companie in timpul sarcinii?Caci eu am un ciine si vreau sa aud pareri....multumesc :!:
Dati sa-mi spun si eu parerea! Citind comentariile de mai jos a inceput sa-mi bata inima mai tare, din cauza ca total nu sant de acord cu concluziile date! Am citit si eu despre eventualele riscuri de imbolnavire de toxoplasmoza de la pisici ori caini, chiar destul de multe articole, dar :!: : nu e neaparat ca animalul sa fie bolnav, ori poate ca locuind cu dansul multi ani, aveti deja imunitate la aceasta boala! E simplu sa faci cateva analize inca inaintea sarcinii si sa afli toate cele necesare.
Eu nu am vazut si nu am auzit ca femeile insarcinate din Europa si din America sa-si lase animalele indragite pe seama altcuiva... Doar cata caldura si dragoste primesti de la ele, in fiecare zi, in fiecare clipa cand sant alaturi, si privesc in ochii tai...
Daca santeti dependenti de fericirea ce o simtiti de la animalele voastre, nu ezitati sa faceti analize!
Eu personal am un motan acasa, traieste cu noi aproape 9 ani, tot atat timp santem impreuna... Nu-mi inchipui viata fara dansul, e o parte din inima si sufletul meu, nu-l dau nimanui- sa crape lumea! Si eu sant sigura ca o sa-mi fie alaturi toata sarcina, o sa fac tot posibilul sa fim toti sanatosi si fericiti impreuna, pentru ca santem o familie!!! :)

Image


Image
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Dutsu »

Am fost la medic.. si da a spus sa dau analiza de toxoplasma...dar ma linistit ca este tratabila in caz ca se depisteaza...si eu numi inchipui cum as fi fara Daiziunea me...cita bucurie imi provoaca numai uitinduma la ea... :)


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Planificarea unui bebelus

Post by seyla »

Eu sant sigura ca la voi totul o sa fie bine!!! Sa fiti sanatosi si fericiti!!! :D


Image
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Dutsu »

multumesc sa speram...la toti trebuie sa fie bine...


Post Reply