Planificarea unui bebelus

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Post Reply
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Planificarea unui bebelus

Post by perla »

Fetelor, vreau sa discutam un pic si despre planficarea familiei. Cite dintre voi isi doresc un copil imediat dupa nunta, sau cite din voi incearca sa ramina insarcinate pina la nunta, sau la cit timp după casatorie facem bebe?

Noi cu sotul ne dorim mult un copil, dar mi-e frica, nu stiu daca ma simt pregatita...


User avatar
Nika
Posts: 378
Joined: 15 Mar 2012, 15:08

Re: 1+1=3

Post by Nika »

Si noi la fel vrem un bebe tare tare :D :D ,si mai ales sa fie o fetitza ...mmmmm...VS ar fi in al noulea cer de bucurie...insa mai asteptam putin ,pina ne punem cit de cit pe picioarele noastre si apoi de ce nu.. ;)


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: 1+1=3

Post by Alintush »

Eu imi doresc 2 copii...VS 3...si am zis sa nu fie cu suparare facem 5 :D
mai depreme de nunta nu vreau sa fiu gravida pentru ca vreau rochie unde se evidentiaza talia...daca voi avea 1 luna la nunta tot nu e bine...nu voi putea minca aproape nimic...asa ca sper ca dupa nunta...in prima a doua luna dupa nunta mi-as dori sa devin insarcinata...Deja cum va fi voia Domnului


rode11u
Posts: 296
Joined: 20 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: 1+1=3

Post by rode11u »

Noi ne cunosteam de 5 ani pina la nunta , dintre care de 3 ani traiam impreuna , si am spus k dupa nunta ne lasam in voia lui Dumnezeu si uite k akum astepatm minunea ;) asa ca fetelor , eu zic ca dupa nunta e cel mai bine ! Asa ca copii nicioadata nu incurca, dimpotriva, cuplul vostru o sa fie si mai implinit si dragostea se va imulti la 3 :)


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: 1+1=3

Post by tancha_ru86 »

dupa nunta vrem si noi un bebe mic, insa nu chiar imediat. punem la punct un plan sigur de obtinere a unei locuinte si vedem apoi..dar ne dorim tare mult, desi mi-e frica si inca nu sunt sigura pe mine.dar deacum cum vrea Dumnezeu, oricum pana la nunta nici o sansa..


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Katina
Posts: 1178
Joined: 19 Oct 2011, 23:00
Location: italia

Re: 1+1=3

Post by Katina »

noi deja suntem 3 ,sincer eu mai asteptam un pic dar am fost un pic impusa de sot findca atunci la el batea la usa 28 si vroia sa fie tatic cum eu inca nu eram acomodata cu tara si stateam numai in casa am zis HAI si ne-am ales cu un flacau ,il iubim mult ,eu vreau foarte mult inca 2 copii si asa inebuni de fericire daca as avea gemeni insa deja las asta in voia celui de sus ,si deja aud in familie ca peste un an el o sa devina tatic de fata ,eu insa mai vreau sa astept inca vreo 3 anisori :D dar pt voi cel mai bine e dupa nunta atunci deja nu veti mai fi stresate veti fi calme ca contiaza asta foarte mult si succes si la acest capitol aducerea unui nou membru in familiile voastre... :oops: bebe bebe bebica bebus bebelel bebelu e pe drum la toata lumea si va veni cand crede el ca e momentul.... :oops:


User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: 1+1=3

Post by perla »

fetelor, stiti acum si un copil sa-l faci e greu... majoritatea cunostintelor mele, au ramas insarcinate dupa un an sau un an jumatat dupa nunta.. nu se primea si gata... si cind te gindesti cum Doamne fetele normale, destepte nu ramin asa usor insarcinate, dar astea care stau si umbla cu iolka si-s din familii vulnerabile se inmultesc mai ceva ca iupoaicele...


rode11u
Posts: 296
Joined: 20 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: 1+1=3

Post by rode11u »

aici depinde de mai multi factori , de sanatatea ta , a sotului si de cit timp ai intrerupt contraceptia si cel mai important de voia Domnului , la noi s-a primit asa cum ne-am dorit , nu am asteptat mult.Dar din pacate se intimpla si de multe ori ca 1sarcina nu se pastreaza si primele 3 luni sunt cu risc ridicat de avort spontan. De aceea am un sfat : chiar de ramineti insarcinate nu va grabiti sa spuneti la toata lumea vestea cea mare , mai bine sa asteptati si sa a asigurati ca o sa treaca cu bine cele 3 luni. Asa am facut si noi , caci am invatat din experientele triste ale cunoscutilor nostri :(


Maryuta
Posts: 128
Joined: 01 Mar 2012, 23:01
Location: Italia

Re: 1+1=3

Post by Maryuta »

fetelor asa stau cu griji... nu am folosit niciodata contraceptive, relatiile le-am inceput abia dupa inscrierea cu VS el isi doreste enorm un copil, si deja avem ceva timp de cind incercam... dar nu se prinde... mi-e asa teama???


Image
rode11u
Posts: 296
Joined: 20 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: 1+1=3

Post by rode11u »

Maryuta wrote:fetelor asa stau cu griji... nu am folosit niciodata contraceptive, relatiile le-am inceput abia dupa inscrierea cu VS el isi doreste enorm un copil, si deja avem ceva timp de cind incercam... dar nu se prinde... mi-e asa teama???
de ce nu faci un control? poate nu e nimic grav:)


Post Reply