In curînd voi fi mămică

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by maryLand »

Tuturor viitoarelor mamici o nastere usoara...
Perla, poate sotul iti pregateste o mega surpriza...tu stai linistita, caci flacaul vostru are nevoie de liniste si voie buna... ;)

Prajitzika, multa putere si emotii pozitive la nastere...
Heliga, cit de frumos, stiti deja si greutatea... ;)


Image
prajitzika
Posts: 16
Joined: 13 Sep 2012, 15:49

Re: In curînd voi fi mămică

Post by prajitzika »

noi azi am fost la USG si mia spus ca flacaul meu are aprox 3.200 kg e ft bine luind in consideratie ca am 1,58 si inainte de nastere am avut 60 kg , acum am 70 kg am luat in greutate normal pe parcursul sarcinii . aapropo am gasit ceva interesant pe net un calculator aprox de calculat cite kg ei in timpul sarcinii recomand : http://www.desprecopii.com/info-id-1285 ... arcina.htm . sanatate la toti si sarbatori fericite !!!


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by heliga »

Merci fetelor.Perla stai linistita oricum mai este o luna si ceva pina atunci poate se amina si va ramine cu tine ;)


Image
Image
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: In curînd voi fi mămică

Post by seyla »

Perla, Heliga! Va doresc muuuuulta sanatate si mult curaj, santeti tare bravo!!! ;)


Image
Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Viktoria »

Buna fetelor! ;)
Sunt noua printre voi, cer sfaturile voastre, am si eu 2 liniute si nu stiu ce sa fac???
Sa merg la ginecolog sau la medicul de familie :? ???? Sau sa mai astept putin, dupa calculele mele am 4 saptamini (ciclul precedent l-am avut pe 29 noiembrie)? Cine confirma sarcina, prin analiza de singe sau uzi? Of, am atitea intrebari!!!!! :roll:
Felicitari tuturor cu Anul Nou care vine!!!!!!!!!!!


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by heliga »

Felicitari Victoria! Cel mai bine e sa faci analiza de singe acolo precis iti spune. Apoi te duci la ginecolog sau USG ca sa vada daca sarcina e prinsa acolo unde trebuie. Cred ca te duci la medicul de familie si el deja iti face indreptare.


Image
Image
Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Viktoria »

Mersi de indrumare!
Dar sa ma duc acum la 4 saptamini sau sa mai astept?? :?


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by heliga »

eu cred ca ar trebui acaum ca sa stii precis si sa vezi daca nu e sarcina in afara uterului .Si trebuie sa-ti dea deja receta sa cumperi acid folic si ce mai dau In Md pt gravide.


Image
Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Alintush »

Victoria, FELICITARILE MELE...
poti face si analiza, dar ea nu arata nimic decit confirmarea sarcinei asa cum arata si testul de sarcina...va trebui sa treci ecografia numaidecit sa vada ginecologul si tu cum se dezvolta copilul...
daca nu ai polita de asigurare dute direct la ginecolog...pentru ca oricum vei plati pentru consultare, iar daca ai te duci la medicul de fam si-ti dea indreptare...
la medicul de fam te vei duce cind sa te pui la evidenta...cu ecografia si buletinul...

asteptam sa ne spui marea bucurie...cu toate ca sunt sigura ca va fi pozitiv si totul bine ;)


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: In curînd voi fi mămică

Post by natallliap »

Fetelor, atitea emotii pozitive aici!! Felicitari pentru toate viitoarele mamici inregistrate pe forum! Va doresc la toate o sarcina usoara, fara probleme. Noi asteptam sa mergem pe 10 ianuarie la urmatoare ecografie (30 saptamini) si sa vedem ce se mai aude in burtica :) pina acum a fost bine, bebelusul nostru este foarte zbintuit :lol: mai ales seara. Ne bucuram de fiecare miscare a lui. Burtica creste pe zi ce trece. Pina in saptamina 28 adaugasem in greutate aprox. 7 kilograme. Dar acum de sarbatori simt ca am adaugat un pic mai mult de cit ar fi trebuit :cry: deja astept sa merg la urmatorul control sa ma si cintaresc.


Post Reply