In curînd voi fi mămică

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
mirabellla
Posts: 280
Joined: 20 Feb 2012, 11:12

Re: In curînd voi fi mămică

Post by mirabellla »

olicika, maryland si restu miresuicelor care sunt in asteptarea barzei sa dea Dumnezeu cit mai curid sa ne bucurati cu vesti bune :roll: :!:


catalina
Posts: 274
Joined: 27 Jul 2011, 23:00
Location: chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by catalina »

si noi suntem la capitolul de planificare,dar se vede ca barza cam intarzie sau e in vacanta,cum zice sotul meu.fetelor,molipsiniti-ne si pe noi:)


Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Amelia »

heliga wrote:Amelia eu i-am vazut treaba in toata splendoarea :lol: Adika mai intii eu am zis tare doctore e baiat si se vede tare bine apoi doctorul a confirmat.:) Nu stiu cum sa-ti lamuresc... ,dar se vedea foarte clar.
Kite saptamiini ai amelia? Daca e sa nasti undeva in iunie-iulie atunci 1,5 kg e mult la acest moment.Bebelul meu la 27 saptamiini avea 1200gr si doctorul mi-a zis ca-i cam maricel :roll: . Poate ceva nu ai descifrat corect sau ai mai multe saptamiini dekit cred eu.

...cu siguranta e nu am desicifrat corect graficul...am citit si eu pe net ca la acest termen trebuie sa aiba in jr de 300 grame..


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by maryLand »

mirabella, eu prind toate stranuturile voastre..
In tema data inca nu am multe a scrie...iar la pregatiri de nunta, deja sunt "invechita"...

Catalina, anul acesta este anul fertilitatii...asa ca multa bafta noua! ;)


Image
Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Amelia »

maryLand wrote:mirabella, eu prind toate stranuturile voastre..
In tema data inca nu am multe a scrie...iar la pregatiri de nunta, deja sunt "invechita"...

Catalina, anul acesta este anul fertilitatii...asa ca multa bafta noua! ;)
maryLand bafta multa daca sunteti in procesul procrearii...sa dea Dzeu ca barza sa vina cit mai curind posibil si in familia voastra...


olicika
Posts: 309
Joined: 02 Jun 2011, 23:00
Location: Moldova

Re: In curînd voi fi mămică

Post by olicika »

Sa ne fie intr-un ceas bun pentru toate! ;)


Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by heliga »

Alintush wrote:la 27 sapt - 1200gr??? ce repede creste...
mie la 18-19 sapt mi-a spus ca are 281 gr...iar pe net am gasit ca trebuie sa aiba 200-240 gr..
Heliga cite saptamini ai???
Alintush e corect ei acum incep mai repede sa ia in greutate. la 16 saptamiini jumate bebelul meu avea +- 205 grame ;)
la 21 saptamiini avea 444grame -+
la25 saptamiini jumate 917 grame +-
la27 saptamiini si 3-4 zile 1276 gr
Acum la sigur e baiat mare deja caci intram in a 30-a saptamiina :roll: . La inceput de martie ne ducem iar sa vedem care-i treaba.
apropo m-am oprit de ingrashat adika ma aptin caci o luasem prea tare am zis cel mult vri-o 2 kg sa mai iau :roll:
Fetele care vor cu nerabdare mai repede sa le arate testul pozitiv sa va ajute Domnul.Si kit mai curind sa ne dati vestea cea buna ;)


Image
Image
Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Amelia »

Fretelor cum stati la capitolul cumparaturi pentru bebe? ati inceput deja sau inca mai ezitati?...
eu personal astazi nu am rezistat tentatiei si am cumparat primele lucruri pentr bebe o paturica alba atit de faina , 2 body-uri personalizate si o salopeta new-born..mama mia...cred ca pina la finele sarcinii bebele va avea garderoba completa


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Aleena »

Amelia...iti inteleg nerabdarea!
Eu eram la fel! Pana in 6 luni aveam patucul cumparat,caruciorul 3 in 1 (cu scaun auto),comoda +dulap pentru bebe...si ultimile 2 pline cu hainutze!!!!!
Si in fiecare saptamana le (re)aranjam frumos...si mi-era atat de drag sa le admir si sa visez cum le va purta micutzul... :P

N-am regretat nimic decat hainutzele prea multe...dintre care unele ii erau mici deja cand s-a nascut (luasem si cateva seturi pentru prematuri),iar altele pur si simplu nu au fost purtate deoarece voinicelul a crescut prea repede.
Aici va indemn sa procurati cu masura.

Daca va fug ochii dupa lucruri pentru micutzi,cumparati paturici,lengerie de pat,plicul pentru externare,biberoane,ciorapiori,foarfecutze pentru unghii,pieptene...si alte maruntisuri de care baby sigur se va folosi!

Iar acum despre body vreau sa va vorbesc (ca sa evitati greselile mele): pentru primele 3 luni nu procurati dintre cele care se imbraca peste cap,sunt foarte incomode (si piciul e inca atat de mic si fragil ca ti-e frica sa-l si atingi,nu tocmai sa-i indoi manutzele in toate felurile ca sa imbraci haina)...lauti modele ce se deschid la burtica,de asa gen:

Image

Image

Image
Last edited by Aleena on 21 Feb 2013, 22:21, edited 1 time in total.


Alina Braileanu:

Image
Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Amelia »

Ai perfecta dreptate Aleena in privinta body-rilor exact acelasi lucru am fact si eu deci am cumparat hainute cu capse usor si comod de imbracat bebele..atasez mai jos o poza c achizitiile de astazi, am preferat albul pur
Image


Post Reply