Nume preferate

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by RoDiNkA »

Mmmmmm, eu imi doream sa am fetita Eva si...chiar sincer ma gindeam ca as vrea sa am fetita Eva si baiat Adam... :oops:
Dar a fost in trecut...
Acum, cind am atins odata tema cu nasa, de la ea am aflat ca inainte de a se naste baiatul lor, ei isi doreau fetita Eva asa ca...numele deja este bronat :lol:


Image
mirabellla
Posts: 280
Joined: 20 Feb 2012, 11:12

Re: Nume preferate

Post by mirabellla »

:)) da fetele vesel......tre sa fim mai indulgente cu numele viitorilor nostri copii totushi o sal poarte o viata intraga....Deshi foarte multi din noi ajungem la o anumita virsta cind nu ne place numele nostru,cu timpul intelegm ca ni se potriveste foarte bine si incepe sa ne placa.. ba chiar cind ajungem la nepotei visam sau chiar insistam sai numeasca in cinstea noastra :D

eu nu demult am auzit un nume de baetel , cind lam intrbat cum il chema mia spus Ludovic :D imi venea sal intrb al citelea? :oops:

trebue sa gindim bine numele viitorilor nostri odorashi
poate ati mai vazut acest video e tare :lol:
http://m.protv.md/stiri/social/madonna- ... e-mai.html#


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by maryLand »

Eu trebuia sa fiu Rodica, insa m-am nascut de sf. Maria si mama s-a gindit ca ar fi bine sa fiu in cinstea sfintei...pina la urma m-au numit Marianna...si anume MariaNNa, cu 2 de "n" ;)

Si eu cunosc un baietel Adolfo...si nu-mi place deloc cum suna in contextul Adolfo Ciobanu :oops:

Sa nu fie cu suparare ;)


Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by perla »

noi numele pentru copii nostrI le-am ales cu sotul inainte de a planifica copii, sau de a afla ca-s insarcinata (adica le-am ales eu, sotul doar a acceptat ca si lui ii sunt dragi), baietelul va fi DAVID, iar fetita DARIANA.
deci fetelor aceste nume sunt patentate deja :)


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Nume preferate

Post by heliga »

fetelor eu vad ca in Md e cu moda :D Toate numele enumerate de voi sunt in voga si le pun toti .Tot timpul am zis ca daca voi avea o fata o voi numi Maria Eliza si pe baiat Marius .Au trecut anii si deja Marius are jumate de Moldova asa ca acum sunt in cautare de nume de baiat.Mie imi mai place Lucas, Traian, Iancu , Aris. sotului nu-i plac astea in afara de Aris lui ii place Ianis sau sa-i punem in cinstea tatalui socru Dumitru-Dimitris(greaca) .Eu desigur nu vreau .Maria Eliza e in numele mamelor si de mica mi-a placut acest nume chiar ma rugam mama soacra sa aiba numele de Maria si asa a si fost. .Nici nu stiu. Chestia la noi e serioasa caci sunt sigura ca o sa avem baiat si nu stiu ce nume sa-i punem. Voua din care le-am enumerat care mai tare vau placut ?Apropo cu familia Moraru ;)


Image
Image
User avatar
ollya25
Posts: 64
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Brasov

Re: Nume preferate

Post by ollya25 »

Si noi intr-o dimineata ne=am trezit si din discutii in discutii am ajuns la numele copiilor, chiar daca planificam un copil abia la anu in vara-toamna :lol: daca e sa avem baietel mi-ar placea sa il cheme Robert, Raul, Luca sau Deian. Si pentru fetita Raluca, Laura, Carmen si inca ne mai gandim, pana atunci avem tot timpul sa ne si razgandim asupra numelui :D, dar astea ne plac deocamdata


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Nume preferate

Post by tancha_ru86 »

Heliga Maria Eliza imi place si mie, e un nume foarte sonor.

Mie imi placea pentru fete numele Stefania si ziceam ca pe fetita mea o va chema Stefania Elisa, in numele bunicilor mele. Imi mai plac Sara, Patricia, Sofia (acentul pe i), Camelia, Alexandra, Amelia dar nu sunt sigura daca ce as alege pentru fetita mea.

Sunt de parere ca chiar daca noua ne place un nume la nebunie (exemplu Alondra :D, am intalnit persoana pe care o cheama anume asa :o ) trebuie sa ne gandim in primul rand la copil, daca i se potriveste, daca e un nume sonor si usor, nu schimonosit (gen Rafa pentru baiat, Onorina sau Onorin). Numele trebuie sa le alegem cu multa seriozitate, pentru ca numele ales de noi e pe viata pentru copilul nostru.

Pentru baiat imi plac numele puternic masculine, nu gen Adelin, Madalin, Alin, Laur etc. Astea mi se par prea feminine, nu sunt urate, dar cand vezi ditamai barbatu si cineva il strica "Alin draga" parca totusi e prea mult. Mie imi plac Razvan, Darius, Bogdan, Mihai, Dumitru, Andrei (nu andrii), Alexandru. Ultimile sunt nume populare si se pronunta foarte usor in multe limbi. Cum ar fi sa te cheme Alfonso si sa locuiesti in Rusia? Sau Dolores, Britney sau Lindsay si sa locuiesti in Moldova?

PS. Alintush si mie im i place Nichita ;)


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
INNA 2012
Posts: 635
Joined: 05 Nov 2011, 00:00

Re: Nume preferate

Post by INNA 2012 »

mama da ce am mai ris :D fetelor chiar mi-ati ridicat dispozitia :D
Maryland,aici coincidem,si eu ma simt mamica de fetita,chiar si de doua,dar tot fetite

si mie imi placeau numele Nikyta,Bogdan si David...acuma am 3 finuti de cam aceeasi virsta... cu aceste nume...deci lista e completa :)

acuma cind am citit numele Eva...mi-a placut...dar pe bunica mea asa o cheama,si la nepoti ne parea un nume foarte straniu...sunt multe nume frumoase in tara unde locuim,dar trebuie sa se potriveasca si cu familia...dar si cu tara unde va creste copilul

apropo,imi placea si Bianca odata,dar e jumate de moldova cu asa nume...eu cred ca si numele au moda :D


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by maryLand »

In Moldova vad ca este la moda de a pune nume vechi, acelasi Matei, David, Luca, Andrei, Mihai, Ioan, Marcu...sunt foarte multe la copii noi nascuti.

Mie imi plac numele potrivite si ce vin din suflet...deja ca e la moda sau nu...asta mai putin ar conta pentru mine...

Avem finuti Laurentiu, David, Edgar, Bogdan, Nikita( anume cu K), Daniel, Gabriel
Finute Ariana, Loredana, Madalina si Otilia Adelina

Imi place mult Amanda, insa nu-mi imaginez locuind in Moldova cu asa nume :D ...imi place cind totul este in armonie


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by maryLand »

Heliga, cu inima si intuitia de mama nu te pui...daca simti ca e baiat...atunci trebuie sa faci rezerve de nume...

Mie imi place Ianis, e foarte indraznet acest nume...dar cel mai important e ca stiu un Ianis, atit de cochet si dragut...si interesant...ca am impresia ca toti cu acest nume sunt asa ;)


Image
Post Reply