Nume preferate

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
doina0706
Posts: 11
Joined: 07 Feb 2013, 23:11
Location: chisinau

Re: Nume preferate

Post by doina0706 »

Noua ne plac numele Daniel, Andrei, Denis, Mihai pentru baieti si Angelina, Andreea,Diana pentru fetite ;) Ne dorim si noi un copilas curind,dupa nunta. daca va fi baiat ii vom spune Danut, iar daca va fi fetita, va purta numele Angelina. :)


LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Nume preferate

Post by LILIT »

Doina,frumoase nume!


Image
Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Nume preferate

Post by natallliap »

Alintush wrote:parca am si uitat de rubrica asta, dar acum ma framinta cel mai tare...
ma doare capul deja si nu pot ajunge la nici un numitor comun :roll:
mie imi place numele Aida...si cel mai interesant ca numai mie imi place...sotului 50-50% , iar parintilor din ambele parti nu le place...zic ca-i nume jidanesc..toti ma roaga sa caut alt nume, iar mie imi sta in suflet.Nu sunt deacord nici cu numele care le propune sotul Gabriela, Doina...
si uite asa ma culc cu numele asta in gind si ma trezesc tot cu el :lol:
Alintush, te înțeleg tare bine. Noi ne gândeam ca dacă vom avea o fata va fi Ilinca. Dar părinții si nu numai ei au strambat din nas. Dar pana la urma este copilul vostru si îl numiti așa cum vreți voi.
Last edited by natallliap on 09 Apr 2013, 12:25, edited 1 time in total.


LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Nume preferate

Post by LILIT »

Sunt de acord cu nata,e copilul vostru si cum il veti numi asa va fi.
Eu din prima luna eram sigura ca va fi fata si va fi Valeria,sotul si parintii lui erau impotriva,ca cica pe tatal meu il cheama Valeriu.
Pin la urma tot Valeria a ramas.


Image
Image
User avatar
Honey_lady
Posts: 130
Joined: 11 Nov 2011, 00:00
Location: Londra

Re: Nume preferate

Post by Honey_lady »

Buna fetelor. La capitotul "nume" e si la noi mare incurcatura. Fiecare are cite o varianta. Pentru ca ma simt mamica de fetita, imi doresc nespus de mult s-o numesc Olivia, mama e categoric contra. A spus, daca ii pun numele Olivia o va dezmierda "olivie sau olivca". Sotul vrea Madalina si gata. Mie mi-se pare un nume des intilnit, si nu prea il am la suflet. Mama parca ne da de inteles sa-i punem numele Alexandra, in cistea ei, in cistea soacrei(din pacate e decedata) si in cinstea sotului. Eu iarasi sunt contra, prea multe Alexandre , strica. Si mai ales ca pe fosta sotului tot Alexandra o chema. Chiar daca ma voi lasa convinsa sa-i pun numele acesta, voi schimba un pic, adica Alessandra. Cit despre nume la baiat nici nu ne gindim, caci sunt sigura ca nu vom avea nevoie :D , dar mama insista sa avem citeva de rezerva, si imi plac multe:Matei, Luca, Darius, Stefan etc., dar cel mai mult Mihai. Doar ca aici sotul deja e contra, pentru ca pe fostul meu il chema Mihai. :roll: Si habar nu am ce nume as putea alege, si totusi sper ca intuitia mea de viitoare mamica nu ma va dezamagi, si nu voi avea nevoie sa aleg un nume de baiat.


LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Nume preferate

Post by LILIT »

mie imi place Olivia,si cum voi iti veti dezmierda asa va fi si asa o vor numi toti.
Prea multe Alexandre...
Dar eu as zice sa nu ascultati pe nimeni,copilu e al vostru si voi decideti.
Chind eu am ales numele Valeria,sotului era impotriva,zicea ca toti o vor dezmierda Lera-Holera.
Dar totusi eu am insistat si acum o numim Valericika sau Lerochka,dar nicidecum Lera-Holera.


Image
Image
Capsunica
Posts: 220
Joined: 19 Jul 2012, 19:31

Re: Nume preferate

Post by Capsunica »

fete - Carmen, Madalina
baieti: Titu, Matei, Luca, David sau nume de voievozi: Stefan, Mihai, Mircea.

Eu asa Viitor Sot cu trasaturi puternic masculine am, inalt, mare si asa-i de bun, harnic si omanos - ca vreau numai baieti, toti sa-i semene!!!
Mi se pare ca daca o sa am fete, o sa fie asa mashcate ca dinsul. :D


User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by RoDiNkA »

LILIT wrote: Chind eu am ales numele Valeria,sotului era impotriva,zicea ca toti o vor dezmierda Lera-Holera.
Dar totusi eu am insistat si acum o numim Valericika sau Lerochka,dar nicidecum Lera-Holera.
Lilit, m-a amuzat mesajul tau :lol:
Eu sunt Valeria si de mica imi placea numele (cred ca la fel e un factor de a alege: sa ne punem intrebarea - ii va placea numele copilului?)
Mai demult acest nume se intalnea foaaarte rar)))
Nu imi placea cand ma numeau Valerica (ii permiteam doar bunicai :) )
Dar ce tine de Lera-Holera, doar un singur baiat m-a numit astfel in copilarie, dar din cauza ca ii placeam (asa imi facea curte :lol: )
Mai tarziu chiar am primit mesaje de gen Lerka - Eklerka (asa ca oameni sunt diferiti)
Acum ne amuzam, soacra mea asa tare vroia fetita Valeria, incat acum are 2 Valerii: fiica si nora :mrgreen:

Fetelor, ce tine de nume, consider ca cel mai putin conteaza parerile altora, ascultati-va inimioara de mama, doar mami cu tati pot decide ce nume sa poarta odorasul lor! ;)


Image
natali ungureanu
Posts: 37
Joined: 13 Jun 2013, 13:58

Re: Nume preferate

Post by natali ungureanu »

Eu mereu miam dorit sa am o fetita blonda si ochisori albastri si so numesc Stefania,cind am ramas insarcinata mereu ma ziciam da doamne sa am o fetita sai pun numele acesta dar niciodata nu ma gindeam ca o sa fie cu ochi albastri si blonda ,si imi doream sa am un baitel sa samene cu taticu ,si dumnezeu mia dat tot ceam dorit baitelu e pus in picioare taticu am dorit sai pun numele stefano ca tare imi placea dar aici in strainatate faceau o confusie intre Stefania si Stefano si pina la urma lam numit Matei Stefano.Mamicilor e tare greu cu 2 odata trebuie sa ai multa forta dar e nespus de frumos cind ii vezi pe amindoi jucinduse unul cu altul imi da ochi in lacrim sii multumesc domnului .sa dea domnul tutoror vitoarelor mamici si mamici in devenire sa aiba ceia cesi doresc .va asteptam cu noutati poate apare inca mamici cu gemeni.


olicika
Posts: 309
Joined: 02 Jun 2011, 23:00
Location: Moldova

Re: Nume preferate

Post by olicika »

mda frumoase nume, noi iata tot ne gindim la nume de fetita, desi prin minte imi tot zboara nume de baietei, cu toate ca deja la usg mi-au spus ca e fetita. :D
Pina ce imi place mult numele Milena, e foarte sonor. Voi ce ziceti


Image
Post Reply