Felicitari...esti MAMA!

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by heliga »

Perla kit de frumos ai relatat,kiar daca scriai ca e dureros asa de frumos ai povestit de parca ar fi cea mai placuta durere,dar la sigur ca e caci dupa asa durere sa-ti vezi odorul cred ca e cea mai mare fericire. Mai emotionat foarte tare... mai ales ca acum sunt foarte firava ,dar credema ca la moment bocesc dupa ce am citit. :D Felicitari si fiti sanatoshei si desigur asteptam sa ne mai povestesti kite ceva despre primele etape in rolul de mama. Apropo ti-am zis ca sa stai linistita ca sotul va fi linga tine ;)


Image
Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by perla »

Multumim din suflet. David va da pupic la toate. Asa-mi place cind face trebusoara. Ma bucur cu el in rind. Are un zimbet din asta давольный:).
Mirabella am nascut la spit nr 1 la Ostrofat Constantin. Mi-a placut comportamentul lui in timpul nasterii ba chiar am glumit si mai mult avem se pare si cunostinte comune. Astea toate le discutam in timp ce impingeam bebelul :) si dupa nastere venea si intreba cum ma simt. Doar dupa ce am fost transferata cu bebe in alta sectie deja nu mai vebea nimeni la mine sa vada daca se prind bine suturile si daca matca revine la loc. Rugam un alt medic care venea la vecina de salon sa ma consulte. Plus si dermatoza in loc sa treaca ea progresa deja pe picioare. In timpul sarcinii a avut de suferit ficatul meu si.acum tre sa-l curat. La fiecare, sarcina influenteaza diferit. La voi o sa fie totul bine. In privinta epiduralei nu ne-am inteles din timp. Medicul a vazut ca apele sunt verzi si a zi ca doar epidurala o sa poata sa-mi puna. Nu a influentat cu nimic la pretul nasterii. I-am multumit anestezistei dupa nastete si atit. Din cite stiu nu la toate le pun anestezue. Depinde de deschidere si cit de dureroase sunt contractiile. Unele fete au d
eschidere de 5-6 cm si ele nu simt durere deloc. Eu is mai gingasa :)

Heliga despre primele emotii de dupa nastere iti spun doar ca tare mult m-am chinui sa apara laptele. David mai ca nu cerea mincare primele zile. Dormea mereu. Dar il hraneam cu Hipp. Un chin si pt el si pt mine. Acum bodaproste inca ma storc ca e prea mult. Prima data cund l-am imbracat am transpirat straanic. Imi era frica sa pun mina pe el. Sotul si acum inka se teme. Ii schimb doar eu pampersul :)


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by tancha_ru86 »

Vai perla ce emotii mi-ai creat. o relatare demna de o mama adevarata. felicitari, sa fiti sanatosei si sa va bucurati de fiecare moment al cresterii puiului vostru.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by RoDiNkA »

Perla, scumpa, ce frumooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooos!!!!!!!!!!! :P M-am emotionat enorm citind relatarile tale.....BRAVO!!!!!!! Felicitari din suflet si tot binele lumii va doresc, sa cresteti sanatosei si fericiti!!! Sunt sigura ca David va creste un baiat hiper fericit, inconjurat de cea mai mare dragoste si caldura de super parinti!!!!!! Iti multumesc pentru aceasta caldura ce o port acum in mine...foarte frumos, cat e de dulce.....


Image
olicika
Posts: 309
Joined: 02 Jun 2011, 23:00
Location: Moldova

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by olicika »

Perla felicitari! :P Sunt atit de bucuroasa pentru voi, am trait emotiile alaturi de tine citind mesajul tau. Domane ce vreau si eu sa simt senzatia asta de mamica, imi ramine doar sa spun sa vina barza la toti cei ce o asteapta! ;)


Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by perla »

Multumim garofitelor pentru cuvintele calde.
Sa dea Domnul sa vina barza repejor pe la casele voastre. Noi azi facem 2 saptamini. Au trecut f repede. Deja si mucusori avem :) e greu iarna cu bebe. Sa fi fost vara era mai bine. Ei in schimb noi vara deja o sa fim maricei numai buni de baitse de soare :) Noi ziua dormim iar noaptea mami si tati se uita cu David la tv si fac cercuri prin casa :) sper sa trecem la alt regim. Dar inca vad ca nu ne grabim. Ne place noaptea sa fim activi :D


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by Alintush »

Perla, tu imi citesti gindurile :lol:
chiar acum am intrat sa te intreb cum doarme Davidush noaptea si daca te lasa sa visezi cu ochii inchisi sau doar cu el in brate... :oops:
Felicitari...sunteti marisori deja...


User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by perla »

Alintush... Baiatul meu am impresia ca are nu 2saptamini ci 2ani. E asa de siret. Cum il pun in patuc cum incepe uaaaaa... Il iau linga mine si ii dau sinisorul se joaca cu el vreo 5minute si apoi adoarme. Asa mai dorm si eu, dar nu vreau sa-l deprind cu noi in pat ca apoi cind creste e mai greu sa se obisnuiasca in patuc.
Azi am dormit 20 minute la balcon in carucior. Tre sa-l invat sa doarma afara. Nu-i place imbracat gros, tine o guraaaaa. De 4 zile ma tot chinui, azi vad ca am facut progrese.


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by Alintush »

matinca toti baietii David sunt asa...
parca lai descris pe nepotmiu la nastere...numai in brate dormea....cum il pui pe pat...cum...parca are spini :D
de ce doarme afara???
mai comod si pentru tine va fi daca va dormi cu tine pe pat..maninca cit doreste dupa adoarme....si tu vei dormi mai bine...ca nu te vei trezi de tot..


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by maryLand »

Alintush, sunt de acord.
David al finilor la fel doarme iepureste, si chiar la 9 luni, este siret si smecher ca un baietel de 3...
Numele este foarte puternic, si ei cresc ca Fat-Frumos! ;)


Image
Post Reply