Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Re: Şezătoarea mamelor

Post by mmgg29 »

multumim. la patut de lemn oricum poti sa pui niste pernute speciale de jur imprejur ca sa nu se loveasca copilul, gen https://www.google.md/search?q=pernute+ ... 736%3B2591

chiar daca patutul e patrat, nu cred ca o sa pateasca ceva copilul. noi tot am crescut in patuturi patrate si fara perne speciale si n-am patit nimic. :)


User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Crema de galbenele

Post by mmgg29 »

Am fost azi in vizita la nasa mea si am vazut ca isi da copilasul cu crema de galbenele, acolo unde pielea e rosie sau face iritatii de la scutec. Spune ca e foarte buna, naturala si isi face bine efectul. Ea a luat-o de la plafar, insa creme din astea prin Chisinau n-am vazut si nu stiu daca sunt de la alti producatori.


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Şezătoarea mamelor

Post by tancha_ru86 »

Crema de galbenele face minuni, este foarte buna si sigur exista si prin farmaciile din Moldova, poate nu de la plafar, dar cu siguranta gasesti.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Ninela »

Mamici cu pici si cu burtici, cam din al II-lea semestru am inceput sa observ la mine ca "frinez", mai uit, unele lucruri ajung ca la girafa :D ca dupa vreo 2 -3 ore sa inteleg ca uite, intr-adevar era foarte simplu. Port carnetul mereu cu mine, imi notez tot, si cind sunt intrebata ceva mai cu responsabilitate, prefer sa ma gindesc un pic, sa analizez - sa ma asigur ca n-am sa trintesc vreo prostie... Sunt si momente de "luminare" cind logica mea e foartea breaza si da raspunsuri fulger chiar si la chestii mai complicate (barbatesti)... Uneori ma sperie, alteori, parca deja deprinsa, ma acomodez usor si zic ca hormonii sunt vinovatii, trec mai departe... La voi cum e sau cum a fost? Cam cit dureaza?


Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by perla »

Haha Ninela. .. am ris cu pofta. E ceva normal. Fii pe pace :))
Eu an început sa mă concentrez pe la 9-10 luni cind avea David . Eram puțin mai odihnita .
In sarcina tot eram neatenta. La servici nu mă puteam concentra... asta e asa frumossss... toti iti dau crezare!!!!


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Şezătoarea mamelor

Post by tancha_ru86 »

Ninela, eu zapacita am fost mereu, acum in sarcina, parca sunt mai zapacita ca oricand( un caz tare amuzant: dupa ce am trecut de controlul de vama la aeroport, am pierdut buletinul romanesc al sotului in sala de asteptare. Cum? nu-mi explic, insa am momente "moarte" in memorie. Mi-am dat seama de pierdere abia cand eram imbarcati in avion si gata de decolare. La Londra am trecut de punctul vamal cu pasaportul romanesc care mai avea putin si expira. Am trecut cu bine, cred ca am avut si noroc). Sunt atatea faze in care eu sunt pur si simplu in universul meu, uit, nu ma mai orientez in spatiu.

Sper sa treaca momentele astea, caci si eu dau vina pe hormoni.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Ninela »

Fetelor, iar eu pe-aici... Deja m-am saturat sa tot dau analize de urina de toate felurile + urocultura... Mereu imi apar bacterii si leucocite... Dupa ultima investigatie nr. leucocitelor e de 5-15, adica in scadere fata de penultima analiza, baecterii nu scrie cit, dar se mentioneaza ca sunt. Eu ma simt bine, fara careva schimbari la nivel de sistem urogenital, fara dureri de spate. Mamicile cu pici care ati trecut prin asa ceva, cu ce v-ati tratat? E ceva grav?


Image
KORYNA
Posts: 91
Joined: 08 Dec 2012, 00:40

Re: Şezătoarea mamelor

Post by KORYNA »

Ninela, exact asa am patito si eu cind aveam 8 saptamini de sarcina imi veneau analizele rale la urina si nu stiam cauza nici eu si nici medicul numi putea explica care este cauza pina 20 de saptamini pina sa depistat ca rinichiul drept se dilatase cu 6 cm fata de stingul atunci am primit tratament si totul e ok. Eu te sfatui sa treci un UZI si la rinichi sa vezi daca totul e normal. Multa sanatate iti doresc.


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Ninela »

Merci mult, Koryna!!!
Am sa merg numaidecit sa fac o investigatie USG. La mine in 2010 din cauza unei pierderi bruste de greutate s-a ptozat un rinichi, dar ca mai inainte nu am careva simptome.
Ma bucura ca indicii sunt in descrestere, dar ma pune pe ginduri de ce mai sunt asa cum sunt... :(


Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Şezătoarea mamelor

Post by tancha_ru86 »

fetelor/mamicilor, voi de unde ati luat calciu in timpul sarcinii? Eu nu beau lapte decat pana acum in fiecare dimineata cate 3 linguri de lapte cu ceriale din bolul sotului, ca mai mult nu pot sa mananc. Branza mananc tare putina, iar iaurt doar din ala cu fructe si nu stiu cat calciu contine. Mai rontai cate vreo 10 migdale pe zi si in rest n-am idee de unde as mai putea acumula calciu. Deocamdata n-am probleme cu dintii sau cu crampele musculare, dar tot greul abia incepe, acum in trimestrul 3. Din cate am inteles nu e recomandat decat foarte rar sa ei suplimente de calciu caci pot provoca contractii si nastere prematura sau pierdere de sarcina. A luat vreouna din voi suplimente alimentare cu calciu?
Astept sfaturi, caci mi-e frica de eventuale efecte negative a lipsei de calciu.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Post Reply