Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by LILIT »

heliga,asta da. Si tu singura te vei smti mai bine. Ca dupa nastere e foarte greu sa-ti revii,mai ales primele 2 luni.
Nu stiu altii cum,dar eu abia acum imi revin-nasterea a fost grea.
kind se implineste termenul sa nasti?
Plimbati-va cu bebe kit mai mult,asta tot ajuta la slabit))))
N oi kiteodata parcurgem kite 3 km in fiecare zi)))))


Image
Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by heliga »

mai am 25 de zile ,dar posibil si mai devreme sa nasc :?


Image
Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by natallliap »

Lilit,Perla, multumesc pentru sfaturi! Ideea este ca eu si așa nu mănânc prajeala, iuteala sau mult dulce. De vreo 4 ani încoace mă stradui sa mănânc cit mai sănătos, pentru ca așa mă simteam mai bine si eram mereu in forma. Acum de cind am născut imi vine greu pentru ca nu am voie sa mănânc fructe. Pina la naștere mâncam in fiecare zi mere, kiwi etc. Imi făceam salate din fructe cu iaurt si mă simteam super! Acum mănânc lactate, dintre care mai multă brânză si in general am un regim cât de cât strict, așa cum ați scris voi mai sus. Cât despre picaturi, noi tot am dat Cuplaton, la început parca ajuta dar acum nu. Si ieri am luat espumisan sa vedem, poate asta va merge. Acum sunt in general disperata. Plânge de dimineața. Ieri cineva mi-a spus ca dacă laptele nu e gras, copilul nu se satura si mai tare se baloneaza. Este adevărat? Poate asta e cauza.. Diseara sper sa vina pediatru si sa vadă care e cauza. P.S: eu in timpul sarcinii tot m-am straduit sa nu fac abuz de mâncare, si așa am adăugat 12 kg. Cind am venit acasă de la maternitate si m-am cantarit aveam 56 cu 5 kg mai mult decât pana la sarcina. De astea sper repede sa scap!


LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by LILIT »

heliga wrote:mai am 25 de zile ,dar posibil si mai devreme sa nasc :?
Si pe cine astepti?)))))


Image
Image
LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by LILIT »

natallliap wrote:Lilit,Perla, multumesc pentru sfaturi! Ideea este ca eu si așa nu mănânc prajeala, iuteala sau mult dulce. De vreo 4 ani încoace mă stradui sa mănânc cit mai sănătos, pentru ca așa mă simteam mai bine si eram mereu in forma. Acum de cind am născut imi vine greu pentru ca nu am voie sa mănânc fructe. Pina la naștere mâncam in fiecare zi mere, kiwi etc. Imi făceam salate din fructe cu iaurt si mă simteam super! Acum mănânc lactate, dintre care mai multă brânză si in general am un regim cât de cât strict, așa cum ați scris voi mai sus. Cât despre picaturi, noi tot am dat Cuplaton, la început parca ajuta dar acum nu. Si ieri am luat espumisan sa vedem, poate asta va merge. Acum sunt in general disperata. Plânge de dimineața. Ieri cineva mi-a spus ca dacă laptele nu e gras, copilul nu se satura si mai tare se baloneaza. Este adevărat? Poate asta e cauza.. Diseara sper sa vina pediatru si sa vadă care e cauza. P.S: eu in timpul sarcinii tot m-am straduit sa nu fac abuz de mâncare, si așa am adăugat 12 kg. Cind am venit acasă de la maternitate si m-am cantarit aveam 56 cu 5 kg mai mult decât pana la sarcina. De astea sper repede sa scap!
Poate si asa.. lui bebe sa fie putin lapte si el e flamind. Tu de kite ori il hranesti?II dai numai sin? La a kita zi de la nastere ti-a aparut laptele?Vezi ce v-a spune peiatrul...
Dar eu as zice sa incerci sa-i dai Nan kislomolochnii,el e pentru cei mai mici. Da sai dai dupa ce il hraneste cu sin,faci numai 30 ml de Nan (la 30 ml de apa calduta nu fierbinte tare o lingurita de nan) si nui da cu butilochka (nu stiu cum in romana se numeste) da cu linngurita ca sa nu se lepede de sin.
Iar tu fa masaj la sin de sus in jos,poate nu toate canalele sau deschis..
Bea kit mai mult ciai fierbinte si dulce cu сгущенкэ.
Succes si sa ne spui si noua ce va spune pediatrul.
Apropo noi de vreo 2 luni cum ne-am revenit cu burta ka sa inceput din nou plinsul si mofturile-dintele vrea sa iasa...


Image
Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by natallliap »

Laptele la mine din prima a apărut. Cum s-a născut mi l-au pus direct la sân :) si acolo mi-au zis tot așa sa-i dau Nan 30 ml dupa ce îl hranesc, si ii dădeam din cind in cind dar numai înainte de somn. In rest nu era nevoie. Medicul mi-a zis ca am lapte destul așa ca nu stiu. Da si cu dintisorii trebuie sa fie vesel tare :( ei da bine ca toate-a trecătoare.


LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by LILIT »

Atunci sincer nu stiu... Incearca sai dai de 2-3 ori pe zi nan dupa cel hranesti cu sin,poate e flamind. Si vezi reactia cpilului.
La noi tot asa o fost,plingea intruna si nu stiam ca sai fac,pina nam incercat sai dau nan kite 30 ml 3 ori pe zi,si copilul meu sa linisit. Tot imi spuneau ca laptele nu e gras,ca burta o doare. Si espumizanul dai inainte de mincare de fiecare data de vreo 3 ori pe zi,el ajuta foarte bine.


Image
Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by perla »

Nata dar bebe cind plinge stringe piciorusele spre burta? Daca da atunci e burtica, si nu faptul ca e flamind.
Cind il pui la sin termina de plins? Sau oricum mai scoate un sunet din asta jelos si stringe piciorusele si se foieste?

Daca crezi ca e din cauza ca e flamind tine-l toata ziua la sin, eu si acum mai mult la sin stam, asa-i place lui. Desi adaugam cite 800 gr pe luna ( e bine)... unii copii mainica 5 minute si se satura si apoi tre sa-i adormi leganind, altii (cum e al meu) doar la sin adoarme. Seara inainte de somn sta cite 2 ore si suge si apoi pot sa-l culc in patut. Daca ii scot sinul din gura si el nu e satul se trezeste peste 5 min si iar cere papa.
cite cite minute maninca?> Primele 20 ml din fata e apa pentru ei, dupa asta abia vine laptele mai gras. daca papati repede la sigur ca el doar apa o papa si cel mai gras ramine in piept.


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by natallliap »

Da, strânge din picioare si se inroseste, clar ca e de la burta.. Nu a mai venit azi pediatru, ne-am înțeles pe mâine. In schimb am fost la Policlinica ptr controlul de la o luna si surpriza. Ne-am cantarit si eu si el. Sandelu a ieșit din maternitate cu 2,680 kg iar acum, dupa o luna are 4,700 kg :D a adaugat 2 kg! deci înseamnă ca totuși se satura, sper ..


LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by LILIT »

Ce bravo sunteti! Noi la o luna aveam 4500,cei drept s-a nascut Vaeria cu 3600.
Atunci dai Espumizan,fai masaj si punei pelicunta calda pe burta. Trebuie sai stee mai bine


Image
Image
Post Reply