Tortul miresei

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
viorela
Posts: 178
Joined: 22 Nov 2012, 20:31
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by viorela »

Sweety wrote:
viorela wrote:Fetelor,cine a facut torta la Franzeluta? Am vazut pe site ca au torte destul de frumoase. Ajutati-ma! Cine a facut,cum a fost? cit kg?
La Franzeluța am comandat-o noi. A fost nu doar frumoasă, dar și foarte gustoasă! Ne-a ieșit cca 125 lei/kg. Și n-am făcut comandă de model din catalogul lor, ci ne-am dus direct la fabrica de la Botanica în secția de producere cu poza noastră de tortă pe care o doream - au făcut exact cum am vrut-o și a fost minunat!
P.S. La magazinele lor spun deodată că fac doar după catalog - repet: dacă vreți ceva deosebit duceți-vă la fabrică!!!
Merci mult! Dar unde anume se afla fabrica? Si de ex. daca nunta e peste o luna pot sa comand acuma torta? (ca sa-mi iau de o grija) :roll:


Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Tortul miresei

Post by Sweety »

viorela wrote:
Sweety wrote:
viorela wrote:Fetelor,cine a facut torta la Franzeluta? Am vazut pe site ca au torte destul de frumoase. Ajutati-ma! Cine a facut,cum a fost? cit kg?
La Franzeluța am comandat-o noi. A fost nu doar frumoasă, dar și foarte gustoasă! Ne-a ieșit cca 125 lei/kg. Și n-am făcut comandă de model din catalogul lor, ci ne-am dus direct la fabrica de la Botanica în secția de producere cu poza noastră de tortă pe care o doream - au făcut exact cum am vrut-o și a fost minunat!
P.S. La magazinele lor spun deodată că fac doar după catalog - repet: dacă vreți ceva deosebit duceți-vă la fabrică!!!
Merci mult! Dar unde anume se afla fabrica? Si de ex. daca nunta e peste o luna pot sa comand acuma torta? (ca sa-mi iau de o grija) :roll:
Cred că se poate, noi am fost pare-mi-se cu 2 săptămîni înainte de nuntă, dar cred că trebuie să primească comenzile și mai devreme. Fabrica se află pe str.Burebista 74. Am și tel.de contact din secția de producere - 85-36-36.


viorela
Posts: 178
Joined: 22 Nov 2012, 20:31
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by viorela »

Sweety wrote: Cred că se poate, noi am fost pare-mi-se cu 2 săptămîni înainte de nuntă, dar cred că trebuie să primească comenzile și mai devreme. Fabrica se află pe str.Burebista 74. Am și tel.de contact din secția de producere - 85-36-36.
Merci mult!


Diana 2013
Posts: 234
Joined: 17 Nov 2012, 19:18

Re: Tortul miresei

Post by Diana 2013 »

fostele mirese, spueneti-m va rog cam cum sa maninca torta miresei la nunta???? cam cite kg ati avut si pentru cite persoane, si daca a ramas ceva??? si inca ceva, la fourchette apelati la biscuiti doar, sau si la mini torte, torte-prajituri, cum e mai bine din experienta pe care ati avut-o??????


am nevoie urgent de sfaturi!, va multumesc mult!!!


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Tortul miresei

Post by Olecika »

Noua de la restaurant ne-au zis sa calculam cam 70-100 gr pt 1 persoana. Noi am avut 160 pers si am luat o torta de 15 kg. S-a mincat aproape toata, acasa am luat doar un pic, bucata care era cu miniatura mirilor. Eu zic sa luati un pic mai mult, chiar daca ramine o veti da la oaspeti sau o veti servi a doua zi la zeama.

La fourchette noi am avut : fructe asorti, ciocolate: asorti am luat de la Bucuria si biscuiti ( am luat din Metro). Depinde unde e fourchettul... La noi a fost afara si la inc lunii august nu am riscat sa aducem torte sau prajituri cremoase.

Am vazut la multe nunti, acolo unde fourchettul e in sala si respectiv e mai racoare aduc prajituri din astea cum se vind pe la nr 1 la bucata. Aduc de citev feluri si deja oamenii isi aleg ce vor. In asemenea caz, ar trebui sa reduceti nr de kg de la tortul miresei, cred... Pt ca oaspetii deja vor servi torta de la fourchette :)


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Tortul miresei

Post by Ninela »

Sweety, voua cei de la Franzeluta v-au facut livrare la sala? Ca cineva imi spuse ca ei nu livreaza nici macar prin Chisinau. Merci!


Image
viorela
Posts: 178
Joined: 22 Nov 2012, 20:31
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by viorela »

Ninela wrote:Sweety, voua cei de la Franzeluta v-au facut livrare la sala? Ca cineva imi spuse ca ei nu livreaza nici macar prin Chisinau. Merci!
Salut,eu am fost la fabrica lor si am vrut sa comand torta (dar nu am comandat,caci trebuie sa aleg alt model) si ei mi-au spus ca livrarea in afara Chisinaului e 120 lei.
Sweety,sper ca nu te superi ca am intervenit si eu in discutie


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Tortul miresei

Post by Ninela »

Merci, Viorela. Cineva imi spusese ca nu fac livrare si imi era interesant cum a facut Sweety. Viorela, trebuie sa alegi din modelel de torturi care le au ei?
viorela wrote:
Ninela wrote:Sweety, voua cei de la Franzeluta v-au facut livrare la sala? Ca cineva imi spuse ca ei nu livreaza nici macar prin Chisinau. Merci!
Salut,eu am fost la fabrica lor si am vrut sa comand torta (dar nu am comandat,caci trebuie sa aleg alt model) si ei mi-au spus ca livrarea in afara Chisinaului e 120 lei.
Sweety,sper ca nu te superi ca am intervenit si eu in discutie


Image
viorela
Posts: 178
Joined: 22 Nov 2012, 20:31
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by viorela »

Ninela wrote:Merci, Viorela. Cineva imi spusese ca nu fac livrare si imi era interesant cum a facut Sweety. Viorela, trebuie sa alegi din modelel de torturi care le au ei?
viorela wrote:
Ninela wrote:Sweety, voua cei de la Franzeluta v-au facut livrare la sala? Ca cineva imi spuse ca ei nu livreaza nici macar prin Chisinau. Merci!
Salut,eu am fost la fabrica lor si am vrut sa comand torta (dar nu am comandat,caci trebuie sa aleg alt model) si ei mi-au spus ca livrarea in afara Chisinaului e 120 lei.
Sweety,sper ca nu te superi ca am intervenit si eu in discutie
Nu neaparat din care au ei,problema e ca cel care vreau eu,sa-l faca de 12 kg e cam problematic,si de aia mai bine sa aleg o alta forma,sa din asta care sa fie pe stativ.Mi-au propus o alternativa,sa facem torta care vreau eu dar de 8 kg,si alta torta de 3-4,si cand la nunta o vor scoate-pe cea de 8,iar cind chelnerii vor taia pt invitati,sa taie si din cea de 4.Insa eu totusi vreau una mare,si ma gindesc ca probabil voi face sa fie 'patrata',ca presupun ca s-ar tine mai bine,sau deja pe stativ


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Tortul miresei

Post by Ninela »

Merci mult!


Image
Post Reply