Totalul cheltuielilor la nuntă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
Libelula
Posts: 206
Joined: 17 May 2012, 09:04
Location: Romania

Calculator buget nunta

Post by Libelula »

Miresele-cochetele, pt a estima cat mai aproape de realitate cheltuielile de nunta , va propun urmatoarea modalitate de calcul :
http://www.invitatii.ro/invitatii-nunta ... -nunta.htm
Eu am transpus aceasta varianta intr-un document excel ( lucrez zi de zi cu tabelele - obiectul muncii - si mi-a fost foarte usor :D ) si am adaptat dupa cazul meu. Am mai adaugat coloane "Estimat-achitat-rest de achitat", iar pe masura ce trece timpul si faci achizitii "Restul de achitat" se diminueaza, iar satisfactia este pe masura ;)
Mentionez ca este un site romanesc , cu cheltuieli romanesti , este primul care mi-a sarit in cale si de aceea l-am folosit; insa astfel de Calculatoare de Bugete sunt o multime pe google ; alegeti ce vi se potriveste cel mai bine si ... SPOR LA CALCULAT UN BUGET CAT MAI REDUS ;)


User avatar
Libelula
Posts: 206
Joined: 17 May 2012, 09:04
Location: Romania

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Libelula »

Mary08 wrote:Noi prognozam sa cheltuim la nunta in jur de 8000 euro, pentru 80 de persoane, dar pin' in 2014, la sigur ca preturile vor creste :? ...dar cred ca daca incheiem contracte cu prestatorii de servicii in anul curent, sper sa nu fie schimbari neplacute, gen ca "in fiecare an se scumpeste totul" :shock:
P.S. Sper ca vor fi de ajuns banii acestia .
Mary08, noi ne-am incadrat in 8000 euro (chiar un pic mai putin ;) ) pt 90 persoane , dar asta cu reduceri drastice de cheltuieli :oops:
Incearca sa estimezi bugetul pana la cel mai mic detaliu; fa un calcul in linkul pe care l-am postat mai sus si vezi unde ajungi. Recomand sa adaugi la urma rubrica "Cheltuieli neprevazute" / "Rezerva" in valoare de 500-800 euro ;)


viorela
Posts: 178
Joined: 22 Nov 2012, 20:31
Location: Chisinau

Re: Calculator buget nunta

Post by viorela »

Libelula wrote:Miresele-cochetele, pt a estima cat mai aproape de realitate cheltuielile de nunta , va propun urmatoarea modalitate de calcul :
http://www.invitatii.ro/invitatii-nunta ... -nunta.htm
Eu am transpus aceasta varianta intr-un document excel ( lucrez zi de zi cu tabelele - obiectul muncii - si mi-a fost foarte usor :D ) si am adaptat dupa cazul meu. Am mai adaugat coloane "Estimat-achitat-rest de achitat", iar pe masura ce trece timpul si faci achizitii "Restul de achitat" se diminueaza, iar satisfactia este pe masura ;)
Mentionez ca este un site romanesc , cu cheltuieli romanesti , este primul care mi-a sarit in cale si de aceea l-am folosit; insa astfel de Calculatoare de Bugete sunt o multime pe google ; alegeti ce vi se potriveste cel mai bine si ... SPOR LA CALCULAT UN BUGET CAT MAI REDUS ;)
Da,chiar este o modalitate foarte buna de a estima cheltuielile. Iata eu pe ce site mi-am calculat aproximativ care vor fi cheltuielile: http://www.wedsale.md/calculator/index
Mi-a iesit aproximativ 10.000 euro pt 140 persoane


dorhyna
Posts: 125
Joined: 25 Oct 2012, 14:34

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by dorhyna »

Eu la fel mi-am facut in excel un tabel unde am inclus cheltuielile. Pentru mine e mai comod asa. :)


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by tancha_ru86 »

libelula ideea e excelenta si eu am pus in practica aceasta idee si m-a ajutat enorm, plus ca la final am putut sa fac un calcul foarte exact despre cheltuieli, cat si unde. Initial am facut si eu un tabel in excel, dar pentru ca de multe ori nu aveam leptopul la indemana am preferat sa folosesc o agenda, clasica agenda, cu tabele facute de mana, unde scriam tot, iar aceasta agenda a fost vreo 2 luni in loc de poseta. In excel completam doar cand aveam timp, la final insa am scris tot in excel si am tras linie, iar cheltuielile finale au fost cu vreo mie si ceva de euro mai mari decat cele estimate.
Agenta si tabelul in excel trebuie sa fie cartea de capatai a miresei.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Libelula
Posts: 206
Joined: 17 May 2012, 09:04
Location: Romania

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Libelula »

Da da, si la mine calculele (initiale si finale) au fost foarte exacte si am evaluat foarte usor raportul final ;)
Eu am indraznit chiar sa estimez cat voi fi cheltuit si cat voi fi primit in plicuri (nu neaparat ca si castig, doar ca noi nu am avut ajutor financiar din exterior si trebuia sa intoarcem banii imprumutati) si nu m-am gresit foarte mult , iar eroarea s-a dovedit a fi in favoarea noastra :)
Eu nu mai stiu ca cat am depasit planul initial, dar esential era sa nu depasesc 10 000 euro, ceea ce am si reusit! Dar cu siguranta trebuie inclusa in calcul o rezerva de 1 000 euroi :(


dorhyna
Posts: 125
Joined: 25 Oct 2012, 14:34

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by dorhyna »

De acord Tancha caci "Agenta si tabelul in excel trebuie sa fie cartea de capatai a miresei".
Eu ma starui ca deodata sa includ cheltuielile prognozate si cele reale in tabelul din excel, caci serviciul imi permite aceasta, eu lucrand contabil si stand toata ziua la calculator.... ;) :roll:


User avatar
Honey_lady
Posts: 130
Joined: 11 Nov 2011, 00:00
Location: Londra

Re: Calculator buget nunta

Post by Honey_lady »

Da,chiar este o modalitate foarte buna de a estima cheltuielile. Iata eu pe ce site mi-am calculat aproximativ care vor fi cheltuielile: http://www.wedsale.md/calculator/index
Mi-a iesit aproximativ 10.000 euro pt 140 persoane
[/quote]

Foarte buna metoda :) chiar iti multumesc. Noi avem deja multe chestii cumparate, si am arvonat deja totul, asa ca in tabel am pus preturile ne rotungite, si in rezultat am primit 159538 lei ( oricum vreo 500 euro îi pun eu pentru orice eventualitate). Cam atit ne va costa pe noi nunta pentru 180-200 persoane. Nu sunt dispusa sa cheltui mai mult oricum.Si cu economii, poti sa-ti faci o nunta vesela si frumoasa.Bafta fetelor.


Lidia
Posts: 52
Joined: 26 Feb 2013, 19:22

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Lidia »

shi noi pentru o nunta de aproximativ 100 persoane am pregatit ka 15.000E sper sa ne ajunga.....de nu mai skoate el mirele ceva......


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by maryLand »

Fetelor, o sa transfer ultimile mesaje la tema Confesiuni de sotie. Pentru a nu forma un off top total :)


Image
Post Reply