Totalul cheltuielilor la nuntă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Nikutsa
Posts: 178
Joined: 28 Mar 2013, 14:16

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Nikutsa »

*
Last edited by Nikutsa on 19 Mar 2014, 12:21, edited 1 time in total.


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by catiushka »

Nikutsa wrote:Din experienta cunoscutilor si rudelor care au facut nunti din primavara pina acum in toamna ,o mare parte au iesit in minus , iar o pereche inka tare :( Desigur nu faci nunta ca sa te imbogatesti peste noapte , dar oricum ... nici sa ramii cu datorii . Asa ca viitoarele mirese, organizarea care in mare parte voua si va revine , trebuie gindita si din punct de vedere financiar; caci dupa parerea mea sunt o multime de lucruri nu atit de necesare si fara de care nunta va fi frumoasa ;
mie mi se pare ca tare multi din cunoscuti zic asa, dar realitatea e alta, poate ascund ca le-a iesit ca sa nu fie lumea invidioasa etc.
desigur depinde si de luxul nuntii, ca de multe ori moldoveanu mindru face peste puterile lui
asa am patit si noi cu o ruda care zicea ca sunt in minus dar pe urma am aflat contrariul, ramine sa vedem cum va fi la nunta noastra :)
cit despre cheltuieli uhh ce se mai adauga la listuta :?
te intelegi cu una pina la urma e mai scump si tot asa, trebuie neaparat de pus in rezerva o suma pentru orice eventualitate
bafta miresuicilor


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Ninela »

In Moldova se pot organiza nunti frumoase si originale cu buget care sta cu picioarele pe pamint, daca de sigur este dorinta... Pentru aceasta e nevoie de rabdare ca sa cauti servicii calitative, dar la un pret accesibil. Si nu credeti ca daca au un pret mic , nu ofera si calitate, pur si simplu nu sunt faimosi. Se pot efectua multe chitibusuri de sinestatator.


Image
Niagarcik
Posts: 122
Joined: 16 Jul 2012, 21:52

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Niagarcik »

eu cred ca mai intii de toate trebuie de analizat pe ce elemente se merita de platit ca sa fie proportional calitativ (masa festiva, muzica si bautura) si de care servicii te poti refuza (cheltuieli care chiar nu se merita de facut)
Noi am cistigat la nunta, ne-am intors cheltuielile. si cadouri foarte bune ni s-au daruit, tot e un plus mare.
Viitoare mirese bafta, ginditi pozitiv si rational, nunta e doar o zi dar viata continua dupa asta ;)


Image
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by marcellla »

Eu cred ca oricit nu te-ai starui, oricite lucruri nu le-ai face tu singura, oricum cheltuielile sint enorme la o nunta, desigur daca vrei ceva frumos si calitativ, asta in afara de lucrurile in plus despre care se vorbeste. Eu la fel am facut decorul singura, si recunosc ca as fi vrut mult mai multe lucruri dar doar din cauza ca la noi preturile sint foarte piparate am renuntat la ele. Nu ma mira deloc faptul ca unii miri au iesit in minus, eu va spun sincer ca daca nu eram peste hotare eu nu-mi permiteam nunta pe care am avut-o, doar daca sa ies cu citeva miisoare bune de euro in minus. Asta pentru ca noi am hotarit ca facem tot din banii nostri, oricit de mult au dorit parintii sa contribuie. Am avut o nunta foarte frumoasa si memorabila, si am fost una din miresele care nu a avut lucruri in plus, pentru a minimiza cheltuielile, am stat un an de zile si am cautat si analizat cele mai bune oferte, si totusi....suma de bani cheltuita a fost enorma, asta eu spun in comparatie cu situatia si salariile de la noi din tara.


Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Ninela »

Ai dreptate, nuntile sunt ffffoarte costisitoare la noi in Moldova, mai ales in raport cu salariile. Eu am facut o mica comparatie cu alte nunti unde s-a cheltuit prea mult doar pentru ca sa fie de firma sau pentru ca acela e vedeta mare. Sau s-a umplut o sala cu cele mai scumpe flori pentru decor ca sa le faca geloase pe unele prietene.
Eu de asemenea m-am straduit sa fac multe lucruri singurica , am cautat oferte , si toate astea au dat rezultate. E posibil de organizat o nunta pina in 10 000 euro.


Image
Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Kitsurica »

eu preconizez o nunta de 8000 euro pentru 100 pers si chiar de suma e mica nici pe asta nu o avem toata, o sa incercam sa cautam un restaurant care pe cit posibil sa fie achitat dupa nunta, bautura o sa fie cumparata de la Tiraspol mult mai ieftin, o sa renunt la mult pafos prezent la nuntile moldovenesti. Sunt sume uriase care le cer muzicantii si decoristii, pe cit posibil o sa incerc sa economisim, dar sper la o nunta frumoasa si daca cinstit cred ca e posibil, cum trec de alegerea restaurantului am unda verde.


User avatar
henrietta
Posts: 176
Joined: 22 Sep 2013, 19:30

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by henrietta »

Kitsurica wrote:eu preconizez o nunta de 8000 euro pentru 100 pers si chiar de suma e mica nici pe asta nu o avem toata, o sa incercam sa cautam un restaurant care pe cit posibil sa fie achitat dupa nunta, bautura o sa fie cumparata de la Tiraspol mult mai ieftin, o sa renunt la mult pafos prezent la nuntile moldovenesti. Sunt sume uriase care le cer muzicantii si decoristii, pe cit posibil o sa incerc sa economisim, dar sper la o nunta frumoasa si daca cinstit cred ca e posibil, cum trec de alegerea restaurantului am unda verde.
Da banii sunt o problema cred ca pentru toti... cit despre restaurant v-ati hotarit deja?? primeste bautura fara acciz ? daca zici ca le veti lua din tiraspol, caci acesta tot e un aspect destul de important si in prezent cam putine restaurante accepta bautura fara acciz


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by catiushka »

henrietta wrote:
Kitsurica wrote:eu preconizez o nunta de 8000 euro pentru 100 pers si chiar de suma e mica nici pe asta nu o avem toata, o sa incercam sa cautam un restaurant care pe cit posibil sa fie achitat dupa nunta, bautura o sa fie cumparata de la Tiraspol mult mai ieftin, o sa renunt la mult pafos prezent la nuntile moldovenesti. Sunt sume uriase care le cer muzicantii si decoristii, pe cit posibil o sa incerc sa economisim, dar sper la o nunta frumoasa si daca cinstit cred ca e posibil, cum trec de alegerea restaurantului am unda verde.
Da banii sunt o problema cred ca pentru toti... cit despre restaurant v-ati hotarit deja?? primeste bautura fara acciz ? daca zici ca le veti lua din tiraspol, caci acesta tot e un aspect destul de important si in prezent cam putine restaurante accepta bautura fara acciz
asta e problema cu bautura, caci ei cer cu acciz si e de 2 ori mai scumpa decit cea de la tiraspol :(
dar am vazut ca depinde de sala, se mai fac si smecherii, la noi din pacate in contract e stipulat : bautura cu acciz :roll:
cit despre preturi la servicii de nunta eu mereu ma mir cum pot sa fie preturile la coafuri de mireasa 200euro cind nici macar in franta unde salariu minim e 1100 euro coafura maxim 100euro ? sau muzica si altele :roll:
preturi europene cu salarii moldovenesti


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Kitsurica »

noi fiind ambii in Moldova cu salariile noastre, fara parinti peste hotare si nici macar nu stiu daca o sa ne ajute chiar e destul de greu, nu am ales restaurantul inca, e la moment o problema mare fiindca nu ma pot decide, uite referitor la bautura chiar nu stiu, o luam prin cunoscuti si ne iese foarte ieftin, inaintea mea am avut 4 nunti a surorii si a verisorilor mei si nu au fost probleme, poate depinde de restaurant eu nici nu stiu daca e cu aciz sau fara, numai asta imi trebuie sa nu pot bautura lua mai ieftin. Rochia o sa mi-o i-au de la fetitele garofitele care au facut nunta, sunt asa de multe si atit de frumoase, toate isi cumpara din salon dar pina la urma toti o vind si asa imi iau si eu o rochie frumoasa cu pret mic ( sper eu pret mic), muzicantii sunt prietenii nostri, au cintat si la sora mea la nunta si la cite nunti am fost nu am vazut muzica mai buna, noua desigur ne fac reducere si posibilitatea de a achita dupa nunta, pe foto video nu fac economie ca sunt fan al fotografiilor si daca o dau in bara ma descurajez tare, buchetul miresei mi-l fac singura, o sa fac experiente sa vad daca mi se primeste, soacra mii florareasa are flori in gradina, as face si decoratiile salii doar ca nu o sa am timp, sper ca sala sa ofere decorul. Asa imi fac de multe griji cu sala cel mai mult, fiindca cele mai bune si ieftine se broneaza din timp, iar ceva mai scump nu o sa ne putem permite si am o frica ca daca nu ne hotarim mai repede o sa se amine nunta, asta ar insemna ca nu mai facem nunta, asta de la urma cred ca deja in alta tema.


Post Reply