Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
fluturash
Posts: 100
Joined: 09 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by fluturash »

Anusca wrote: Fluturash tu ai avut deja nunta? Din poza de profil vad ca esti mireasa, dak esti tu asta :)
Am fost mireasa pentru cununia religioasa si civila, nunta nu am reusit sa o facem atunci (toomna 2009). Acum ba fi evenimentul pe 8.05 Sincer ma bucur ca am facut cel mai important o sa ne bucuram intr-o atmosfera mai lejera ;), un pic mai putin stresanta ;)


Uliana
Posts: 447
Joined: 07 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by Uliana »

Noi ne-am scris la biserica Teodora de la Sihla si pretul e de 600 lei singuri dar de filmat si fotografiat ei nu mi-au spus nimic credca pe loc o sa ne spuna cind o sa ne cununam si deja nu o sa ai ce face si o sa achiti cei 300 lei inca asa e la noi la Moldova totul e cu surprize


Uliana
Posts: 447
Joined: 07 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by Uliana »

am concretizat cu cei 300 lei, mai pe scurt sa te cununi coasta 600 lei, ei mai au fotograful si cameromanul lor care costa 300 lei, adica daca vii cu al tau fotograf si cameroman nu achiti 300 lei numai 600 lei :D


fluturash
Posts: 100
Joined: 09 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by fluturash »

Noua nu ne-au cerut nimic in privinta filmarii si foto... Foarte straniu... Desi noi ne-am cununat joi...


anelik
Posts: 18
Joined: 21 Apr 2010, 23:00

Re: Cununia religioasa

Post by anelik »

fetelor stie cineva daca in timpul cununiei -trebuie recitat ceva de catre mire/mireasa?

in sensul...la catolici stiu ca ei pregatesc un text...sau il invata-nu mai tin minte-dar la noi-preotul doar citeste sau sunt cuvinte/fraze pe care va trebui sa le spunem si noi?

-de fapt e mai mult o intrebare pentru cele care deja au trecut prin taina cununiei:/

daca cineva e la curent -ziceti-mi daca mirele tre sa recite/repete sau in general daca tre sa zica el ceva in fata preotului???
ca al meu -romana nu vorbeste-si daca va trebui sa o faca -macar sa stiu din timp sa gasesc cuvintele si sa le invete pe de rost!!!

cine a trecut deja in fata preotului??-sau poate ati fost voi pe la cununii acum recent...nu ati remarcat? :?:


User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by Admin »

anelik wrote:fetelor stie cineva daca in timpul cununiei -trebuie recitat ceva de catre mire/mireasa?

in sensul...la catolici stiu ca ei pregatesc un text...sau il invata-nu mai tin minte-dar la noi-preotul doar citeste sau sunt cuvinte/fraze pe care va trebui sa le spunem si noi?

-de fapt e mai mult o intrebare pentru cele care deja au trecut prin taina cununiei:/

daca cineva e la curent -ziceti-mi daca mirele tre sa recite/repete sau in general daca tre sa zica el ceva in fata preotului???
ca al meu -romana nu vorbeste-si daca va trebui sa o faca -macar sa stiu din timp sa gasesc cuvintele si sa le invete pe de rost!!!

cine a trecut deja in fata preotului??-sau poate ati fost voi pe la cununii acum recent...nu ati remarcat? :?:
Anelik, nu trebuie nimic sa recitati sau sa ziceti. Stati calmi si fiti atenti la ce zice popa: sunt niste cuvinte extraordinar de frumoase si cu multa intelepciune. Nu retraiti ca nu va pune la incercari ;)


olesikag
Posts: 98
Joined: 06 Apr 2010, 23:00
Location: chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by olesikag »

in sfirshit shi noi neam inscris la cununie!pe data de 08.08.10 la ora 2 !!!!ku mai multe pereki,adika noi o sa fim a 3 pereke!!!!!!au spus ka o s aakitam in ziua nuntii 350 lei...dac vrem sa fim numai noi ne va costa 700 lei!!!!dar eu nus mofturoasa :D :D :D principalu ka sa fim kununati in fata domnului sh atit!!!!!!!!da am uitat kununia va fi al biserica de la ciocana daca nu ma greshesc se numeshte ''Adormirii Macii Domnului"


Uliana
Posts: 447
Joined: 07 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by Uliana »

Felicitariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


olesikag
Posts: 98
Joined: 06 Apr 2010, 23:00
Location: chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by olesikag »

Uliana wrote:Felicitariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mersi!!!!sincer cind pui toate kestiile la punkt tukma tii mai ushor!!!!!


naty83
Posts: 77
Joined: 06 Apr 2010, 23:00
Location: spania

Re: Cununia religioasa

Post by naty83 »

noi ne vom cununa pe 23 07 2010 la ora 12 la Biserica Schimbarea la Faţă a Mântuitorului care se afla str. Ştefan cel Mare, 164 A
va costa 800 lei


Locked