Actele de identitate

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Actele de identitate

Post by heliga »

asta e o veste buna si pt mine Image merci pt info ;)


Image
Image
mary111
Posts: 91
Joined: 04 May 2011, 23:00

Re: Actele de identitate

Post by mary111 »

si eu m am intilnit cu aceasta problema dupa nunta , caci plecam in luna de miere ...Si mi am perfectat actele timp de o zi , in suma m au costat amindoua(pasaport,buletin) 2000 lei - asta cu tot cu multumire sa nu stau in rindurile nebune care erau atunci acolo.... si pot sa va zic ca diferenta de pret la o sapt,o luna si o zi nu era foarte mare ! Asa ca va sugerez,miresuici, sa va perfectati totusi actele indata , sa puteti fi linistite!!! :) :) :)


mary111
Posts: 91
Joined: 04 May 2011, 23:00

Re: Actele de identitate

Post by mary111 »

me BRIDE wrote:Azi am sunat la OSC si m-am interesat.
Mi s-a spus ca dupa casatorie, chiar daca iau familia sotului si noi plecam in luna de miere, iar eu nu reusesc sa-mi schimb familia in acte dupa sot, timp de o luna pot circula liber cu pasaportul meu vechi cu familia de fata! Eu am citit mesajele anterioare si incepusem sa-mi fac griji, am citit ca buletinul ti-l gauresc chiar la OSC, ca poti intimpina probleme la frontiera Image Dar iat ca nu-i asa!
Ce usurare pentru mine, garofitelor! Image Image Image
Acum a ramas numai sa gasim resurse si destinatia pentru luna (saptamina) de miere! Image
Fetele , eu zic sa nu riscati !!! doamnele de la osc poate nu sunt bine informate. Doar aici pe forum a scris fata care lucreaza la frontiera si fata care lucreaza la agentie. Si mai ales daca veti zbura cu avionul , la aeroport datele ajung indata! mie la agentia de turism mi au sugerat sa mi schimb neaparat actele... sa nu sa se inceapa luna de miere cu lacrimi de crocodil!!! Asa ca vedeti cum faceti .pur si simplu mi ar parea rau ca una din voi sa nu poata pleca in vacanta de vis din cauza actelor!!


User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Actele de identitate

Post by RoDiNkA »

me BRIDE wrote:Azi am sunat la OSC si m-am interesat.
Mi s-a spus ca dupa casatorie, chiar daca iau familia sotului si noi plecam in luna de miere, iar eu nu reusesc sa-mi schimb familia in acte dupa sot, timp de o luna pot circula liber cu pasaportul meu vechi cu familia de fata! Eu am citit mesajele anterioare si incepusem sa-mi fac griji, am citit ca buletinul ti-l gauresc chiar la OSC, ca poti intimpina probleme la frontiera Image Dar iat ca nu-i asa!
Ce usurare pentru mine, garofitelor! Image Image Image
Acum a ramas numai sa gasim resurse si destinatia pentru luna (saptamina) de miere! Image
Nu am observat ca deja este aparte tema dedicata acestui capitol... Image
Eu ma aflu intr-o dilema si nu stiu ce sa fac...nunta mea e pe 31 august (atunci va fi si inregistrarea), vreau sa preiau numelel de familie al VS...
si vroiam indata dupa nunta sa plecam in luna de miere... tinind cont ca vor fi zile de odihna, nu voi reusi sa schimb actele....si tare, foarte mult vroiam sa plecam in luna/saptamina de miere indata dupa nunta... Image Image Image Image Image Image
Unele fete zic ca categoric nu se permite de iesit in tara cu documentele neperfectate,
acum gasesc acest mesaj...
me BRIDE, cit e de veridica aceasta informatie?
Trebuie sa fie indicata undeva o lege cu aceasta privire, doar suntem oameni, ar fi trebuit sa fie prevazut acest aspect...
Fetelor unde ne putem adresa cu aceasta intrebare? Poate putem noi schimba ceva?!!!!!!!!!!!! :?: :!:


Image
November
Posts: 100
Joined: 17 Oct 2011, 23:00

Re: Actele de identitate

Post by November »

RoDiNkA
Pana la nunta mai este mult timp. Incerca sa scrii o scrisoare oficiala la autoritatile de la vama in caz ca te duci cu un autovehicul si la autoritatile de la aeroprt daca zbori cu avionu. Poate pana la nunta o sa-ti dea un raspuns oficial.


User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Actele de identitate

Post by RoDiNkA »

Voi incerca...ai dreptate, mai e destul timp...cred ca am intrat in zadar in panica :oops: :oops: :oops:
Merci mult, November, voi incerca sa ma informez mai bine...exista iesire din orice situatie cred...


Image
me BRIDE
Posts: 241
Joined: 09 Dec 2011, 00:00

Re: Actele de identitate

Post by me BRIDE »

Sunind la Registru, la sectia pasapoarte, la OSC am primit raspunsul pe care l-am postat. A fost o mare usurare pentru mine, da iat ca dupa aceasta au inceput dubiile, am auzit multe alte pareri contradictorii si nu stiam pe cine sa cred.
In fine, am intrebat de un prieten de la aeroport(mi-a dat in cap!) si el mi-a spus ca acum datele se introduc imediat in baza de date si este Imposibil de circulat cu actele cu familia de fata! asta deja e Final!
Deci, miresici, vreau sa rectific postul de mai sus si va spun la sigur si fara nici o urma de indoiala: in interiorul tarii actele cu familia de fata mai sunt valabile 1 luna, dar daca intentionati sa plecati peste hotare, trebuie sa schimbati actele dupa familia sotului! Fiti sigure...
trist dar adevarat :(


doina30882000
Posts: 834
Joined: 15 Sep 2011, 23:00
Location: UK

Re: Actele de identitate

Post by doina30882000 »

November wrote:
Madalyn wrote:Doina, daca tot ai cetatenie romana de ce nu mergeti sa faceti inscrierea intr-un oras in Romania, cred ca ar fi mai interesant asa o sa aveti o diversitate de poze si in Moldova si in Romania, nu cred ca e asa greu s aiti cari rochia de mireasa pina acolo :)
Ea poate are cetatenie, dar nu are carte de identitate si resedinta in Ro :) asa ca nu poate sa se inscrie in Ro :)
Avem resedinta in romania amandoi, dar nu ne-am gandit la varianta asta ptr ca nasii nu au cetatenie, parintii tot...si vrem sa avem alaturi rudele


Image
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Actele de identitate

Post by RoDiNkA »

me BRIDE wrote:Sunind la Registru, la sectia pasapoarte, la OSC am primit raspunsul pe care l-am postat. A fost o mare usurare pentru mine, da iat ca dupa aceasta au inceput dubiile, am auzit multe alte pareri contradictorii si nu stiam pe cine sa cred.
In fine, am intrebat de un prieten de la aeroport(mi-a dat in cap!) si el mi-a spus ca acum datele se introduc imediat in baza de date si este Imposibil de circulat cu actele cu familia de fata! asta deja e Final!
Deci, miresici, vreau sa rectific postul de mai sus si va spun la sigur si fara nici o urma de indoiala: in interiorul tarii actele cu familia de fata mai sunt valabile 1 luna, dar daca intentionati sa plecati peste hotare, trebuie sa schimbati actele dupa familia sotului! Fiti sigure...
trist dar adevarat :(
ME BRIDE, e o informatie foarte si foarte trista... Image Image Image :evil: :evil: :evil: :x , ma invaluie atitea emotii...mai aveam o speranta.....
dar...acum, sunt complet demoralizata...visul meu nu poate fi realizat... :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(


Image
doina30882000
Posts: 834
Joined: 15 Sep 2011, 23:00
Location: UK

Re: Actele de identitate

Post by doina30882000 »

RoDiNkA wrote:
me BRIDE wrote:Sunind la Registru, la sectia pasapoarte, la OSC am primit raspunsul pe care l-am postat. A fost o mare usurare pentru mine, da iat ca dupa aceasta au inceput dubiile, am auzit multe alte pareri contradictorii si nu stiam pe cine sa cred.
In fine, am intrebat de un prieten de la aeroport(mi-a dat in cap!) si el mi-a spus ca acum datele se introduc imediat in baza de date si este Imposibil de circulat cu actele cu familia de fata! asta deja e Final!
Deci, miresici, vreau sa rectific postul de mai sus si va spun la sigur si fara nici o urma de indoiala: in interiorul tarii actele cu familia de fata mai sunt valabile 1 luna, dar daca intentionati sa plecati peste hotare, trebuie sa schimbati actele dupa familia sotului! Fiti sigure...
trist dar adevarat :(
ME BRIDE, e o informatie foarte si foarte trista... Image Image Image :evil: :evil: :evil: :x , ma invaluie atitea emotii...mai aveam o speranta.....
dar...acum, sunt complet demoralizata...visul meu nu poate fi realizat... :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Rodika, fa-ti actele timp de 1 zi ...este asa serviciu in Moldova ;)


Image
Post Reply