Rochia de mireasa II

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Locked
doina30882000
Posts: 834
Joined: 15 Sep 2011, 23:00
Location: UK

Re: Rochia de mireasa II

Post by doina30882000 »

arentina sa stii ca imi place rochita postata de tine...e ceva mai neobisnuit si are fusta bogata dar in acelasi timp finuta!

la mine tot e mare nebuneala cu rochia de mireasa, tot mi-am propus sa nu dau mai mult de 500 euro, pentru ca chiar nu ne permitem...am zis sa o cos la Imperatrice...am vb cu doamna Olga si mi-a zis pana maxim pe 20 iulie sa ma fac comanda...ca cica nu primesc comanda cu mai putin de 3 luni...nu mai este mult pana pe 20 da eu habar nu am ce rochie vreau....am cateva care imi plac ....imi place allure 2302 insa ma gandesc ca nu o sa-mi stea bine la sani si nu vreau sa risc, mai ales ca nu are bretele si nici nu imi imaginez cam ce fel de bretele ar merge la ea...m-am gandit la Maggi Sottero-Florencia- ei au cusut una dupa acest model, e simpatica rochia insa ma gandesc ca e prea"aglomerata" in partea de sus...eu sunt slabuta,am 52 kg, am sanii destul de mari, chiar mari si am 1.62.stiu ca vreau ceva cu dantela...rochita sa fie sirena, cu dantela neaparat...dar partea de sus nu stiu cum sa o fac...ori toata dantela, decolteu V nu foarte adanc si bretelute finute tot din dantela....sau sa o fac sus dupa modelul maggie sottero sau modelul allure 2302 cu bretele...habar nu am ...daca ma credeti nu pot dormi noptile si visez ca sunt in ziua nuntii si nu am rochie sau ca nu imi incape...sau ca e printesa, da eu imi doresc sa fie sirena....sunt nebuna de cap...stiu sigur cum vreau sa vina partea de jos, cu partea de sus sunt nebuna de cap,,,


Image
User avatar
aretina
Posts: 371
Joined: 09 Dec 2011, 00:00
Location: Italia

Re: Rochia de mireasa II

Post by aretina »

Sarmana, si eu exact asa, nu mai mult de 500€, eu nustiu de unde lumea isi poate permite mai mult, poate sunt banii pàrintilor, Dupa ce fac afacerea va spun ce a iesit si cum, pina atunci nici eu nustiu daca va fi aceasta rochie!! Va fi cusuta rochia de la distanta, mà intunec la fata, ca nu am vrut asa ceva!!!!!!!!! Am zis ca ce va iesi o sa vad daca nu imi iau alta!!!


User avatar
Olga2012
Posts: 196
Joined: 27 Jun 2012, 16:43
Location: USA

Re: Rochia de mireasa II

Post by Olga2012 »

Fetelor iata si rochita mea de mireasa!! Am vrut ceva foarte simplu(fara broderii, multe pietre si alte chestii) Enzoani/Nova. Probabil nu e pe gustul multor fete :D daca ma uit la pozele postate in mesajele anterioare....but I love it...si asta e cel ami important. Fetele care nu au gasit rochia inca...capu' sus si mult succes in cautari. Image
Image
Last edited by Olga2012 on 09 Jul 2012, 20:07, edited 2 times in total.


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Rochia de mireasa II

Post by marcellla »

Aretina rochia e foarte frumoasa si putin neobisnuita in ce priveste fusta, dar tu ai vazut-o in realitate? eu am masurat o rochita cu exact asa o fusta si vreau sa-ti spun ca e foarte grea, si mie spre exemplu in realitate nici nu mi-a parut atit de frumoasa ca in poza, in poza e mult mai frumoasa, dar totul depinde de tine, asta e doar parerea mea....


Image
User avatar
SuperBride
Posts: 144
Joined: 26 Feb 2012, 12:25

Re: Rochia de mireasa II

Post by SuperBride »

Doina.... se vede intradevar ca esti un pic disperata..si intradevar nu mai ai mult...dar oricum nici chiar pe 20 nu face comanda, ca daca vine in ultima saptamina inainte de nunta o sa fii tare stresata
Din ce spui tu si cum te descrii, eu una vad rochia de care ai nevoie exact asa ceva: http://imperatrice.ro/RochieMireasa.aspx?d=15
Bustul in forma de inima, are si bretele, si sunt transparente si e ca si cum n-ar fi, nu e incarcata sus, si e sirena...si e foarte frumoasa!! la allure 2302 chiar nu imi imaginez cum ar sta cu bretele. Iar ca Florencia, daca nu ai probat e riscant sa comanzi asa mai ales ca rochiile care vin cu bretele de-a intregu sunt cam pretentioase la aranjare pe tine

Rochii de acest gen sunt o sumedenie, si chiar ai de unde alege
uite citeva exemple care eu cred ca ti s-ar potrivi:
Maggie - Presca: http://imperatrice.ro/DetaliiRochie.aspx?d=448
Allure - 8770 : http://imperatrice.ro/DetaliiRochie.aspx?d=307
Sena: http://imperatrice.ro/DetaliiRochie.aspx?d=311
Si la aceste rochii merg si bretele din dantela triunghiulare( asa ca la asta: http://imperatrice.ro/RochieGata.aspx?d=22)

Un sfat: nu te gindi prea mult la model, ca de ce te gindesti mai mult cu atit esti mai nehotarita...alege-o pe cea care pas cu pas indeplineste conditiile de care ai nevoie. Si ai grija in primul rind sa fie buna pentru tine, ca daca iei la moda fara bretele sau cu nu stiu ce, s-ar putea dupa o ora de dans sa ti se boteasca desubt la sini din cauza greutatii, si atunci chiar nu va mai fi frumos. Iata niste bretele asa cum este modelul Quinlynn care ei l-au cusut eu cred ca ar fi exact de ce ai nevoie tu. Si vad ca e in vinzare, deci poti sa mergi sa o probezi, poate ai noroc si e marimea ta.


ImageImage
User avatar
SuperBride
Posts: 144
Joined: 26 Feb 2012, 12:25

Re: Rochia de mireasa II

Post by SuperBride »

Cine stie unde pot proba rochii asemanatoare cu aceasta? cine a vazut prin saloane?
Image


ImageImage
doina30882000
Posts: 834
Joined: 15 Sep 2011, 23:00
Location: UK

Re: Rochia de mireasa II

Post by doina30882000 »

superbride, merci mult de sfaturi ...sa stii ca modelul acesta http://imperatrice.ro/DetaliiRochie.aspx?d=307 imi place cel mai mult, chiar inainte il vazusem...si eu ma gandeam la allure 8770 ....e foarte frumoasa....nu vreau sa risc cu maggie sottero-florencia pentru ca nu am probat niciodata si tare mi-e frica sa merg la cusut asa cu ochii inchisi...intradevar ai inteles exact ce imi doresc ...Quilynn e foarte draguta da eu nu imi doresc cu brau pe mijloc atat de gros si nici cu bretele de acest gen ....bretelele de la allure 8770 imi plac mult mai mult
...eu sunt foarte nehotarata ...in orice...da cu rochia de mireasa sunt nebuna de cap....vs a meu zice ca deacu nici el nu mai stie cate rochii a vazut si o zis sa nu il mai intreb sa imi iau care consider eu si sa fie surpriza ptr el ...:)
am probat mai demult o rochie din colectia white one...dar imi era mare...am probat-o mai mult sa vad cum imi sta la sani, dupa cum se vede sanii mei sunt destul de marisori ...in jos venea mai mult un gen clopot....eu daca sa imi iau sa fie gen sirena...va arat si voua ...nu imi imaginez la sanii mei rochie fara beretele...
Image


apropo, superbride....mie mi-a placut foarte mult acest gen de rochie ... am vazut o mireasa pe odnoklassniki care a avut o astfel de rochita si am intrebat-o si mi-a zis ca a luat-o in chirie de la salonul MIREASA MODERNA, a costat-o chiria 500 euro...o cheama Rodica Cirlan (Dogari)...caut-o pe odnokl ca sa vezi :)


Image
doina30882000
Posts: 834
Joined: 15 Sep 2011, 23:00
Location: UK

Re: Rochia de mireasa II

Post by doina30882000 »

aretina wrote:Sarmana, si eu exact asa, nu mai mult de 500€, eu nustiu de unde lumea isi poate permite mai mult, poate sunt banii pàrintilor, Dupa ce fac afacerea va spun ce a iesit si cum, pina atunci nici eu nustiu daca va fi aceasta rochie!! Va fi cusuta rochia de la distanta, mà intunec la fata, ca nu am vrut asa ceva!!!!!!!!! Am zis ca ce va iesi o sa vad daca nu imi iau alta!!!

lasa, aretina...o sa fie totul bine, daca iti place aceasta rochie ia si da comanda pentru ca e neordinara si foarte frumoasa....cu toate ca dai comanda de la distanta, vei pastra mereu legatura cu croitorul si vei vedea in ce stadiu e rochita ta ;) iti urez mult succes, rabdare si incredere...cred ca ai nevoie mai mult ca niciodata...


Image
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Rochia de mireasa II

Post by RoDiNkA »

Doina, te inteleg perfect...cite luni am fost in cautarea rochiei mele, cite dureri de cap, cite emotii....nimic nu imi placea...eram deja disperata....
Apoi, cind incetisor ma determinam tot mai mult si mai mult sa o cos si lasasem mainile in jos...am aruncat toate modelele din cap si am inceput a ma gindi la ceea ce imi place, ce m-ar avantaja, sa cintaresc ce imi placea si ce nu imi placea la fiecare rochie masurata si...astfel...mi-am creat un model imaginar cu care am mers la croitoreasa (la care determinarea a fost la fel de dificila) Si acum astept doar procesul de creare, care a inceput, dar inca nu am fost la masura... :P Si oarecum am emotii...
Iti sugerez la fel sa faci - chiar de e dificil, incearca sa eliberezi totalmente capul si sa aranjezi totul dupa prioritati, gindeste la ce iti place, ce ai vrea sa pui in evidenta, cintareste bine care model iti respecta majoritatea criteriilor si asteptarilor! Iar...rochia... daca va fi cusuta pe tine, se va aranja perfect! ;) Bafta maaaaaaaaaaare tie, curaj, incredere si o decizie cit mai reusita pentru tine!!!


Image
User avatar
SuperBride
Posts: 144
Joined: 26 Feb 2012, 12:25

Re: Rochia de mireasa II

Post by SuperBride »

Doina, mersi mult de informatie!
Rochita care ai postat-o tot sta bine pe tine, in special partea de sus, jos e forma de clopot ca ti-au pus cercuri prea mari cred ca. Daca r fi lasata fusta mai liber ar sta mai bine.
Iar daca ti-a placut si tie Allure 8770, e perfecta! poti sa ceri bretelele sa fie mai subtiri , sau in alta forma, daca asta te deranjeaza, si ai rezolvat problema!
Image


ImageImage
Locked