Sunt ...nasa!!!

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
User avatar
dreamscape2012
Posts: 21
Joined: 12 Sep 2012, 14:08

Sunt ...nasa!!!

Post by dreamscape2012 »

Buna seara garofitelor, demult nu am mai intrat pe site, respectiv nu ma mai orientez. Nu stiu daca este admisibil sa deschid un astfel de topic sau daca el deja exista. Tema cu nasii - parinti spirituali, pare-mi-se este pentru mirese in cautare de nanasi. Eu insa voi fi nasa, mai mult ca atit, voi fi nasa la patrat, deoarece vom cununa 2 cupluri cu diferenta de o saptamina. Sincer am multe emotii in legatura cu aceste evenimente si am decis sa apelez la ajutorul vostru, cum am facut-o si in timpul pregatirilor pentru nunta. Deoarece eu nu cunosc traditiile, mentionez ca nici la nunta nu am implementat traditiile legate de nanasie, va rog pe voi sa ma ajutati. Ce se asteapta de la o nasa in sensul traditional al cuvintului. Ce cadouri se ofera si cam cit este sa zicem normal sa se cheltuie nasii?
PS Rog administratorii, in caz ca totusi nu este admisibila tema despre nanasie pe un forum pentru mirese, sa ma anunte si sa procedeze conform regulamentului cu tema data. Multum!


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by seyla »

Tu esti Dreamscape de mai inainte?


Image
User avatar
dreamscape2012
Posts: 21
Joined: 12 Sep 2012, 14:08

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by dreamscape2012 »

Yup, eu sunt;)))


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by seyla »

Da-da, eu te-am cunoscut si dupa foto, am vizionat si video de la voi de la nunta, tare mult mi-a placut!
Si acum la tema: nasii acum in dar pun de la 1000 de euro pana la .... Am vazut ca aici nasii puneau 1500, 2000 de euro, dar cred ca asta dupa posibilitati si cum va intelegeti cu parintii mirilor si cu mirii , ca acum e asa - nasii si parintii pun la masa mare sume egale de bani... Puteti sa va intelegeti sa puneti mai putin decat sa anuntati, totul depinde de posibilitatile voastre...


Image
CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by CristinaB »

Dreamscape ,bine ai revenit!!!! Te admir cu placere ori de cite ori ma uit la pozele d-nei Victoria si ma uit la filmuletul de la video-motion :P :P Apropo, noi pe ei iam luat!
Acum la tema: o prietena asa mi-a explicat ca nasa te pregateste sa devii gospodina,deci iti daruie toate cele trebuincioase in casa...In mod standard se daruie: broboada p/u cap ,sort, parfum,pieptene, plapuma,ceva vesela...Si nu mai stiu....In privinta sumei: cit va intelegeti! Dar iarasi in mod standard 1000 euro si deja ei trb sa va faca un cadou...
Parca asa stiu eu....Deja le lasam pe fostele miresuici-actuale nase experimentate sa vina cu parerea!
Maryland a fost nasa...


Image
User avatar
dreamscape2012
Posts: 21
Joined: 12 Sep 2012, 14:08

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by dreamscape2012 »

Seyla, chiar multumesc, nu am stiut de faza ca nasii si parintii pun aceleasi sume de bani...iata chiar va trebui sa vorbesc cu miresele. Noi stam toate peste hotare, deci nu am avut intilnire cu parintii... :roll:
Desi mai am un an pina la respectivele nunti, imi place sa fiu informata. Hmm, dar ce e cu cadourile, nu stii? Cu astea deloc nu stiu. La propria nunta nu am cerut nimic de la nasii nostri, iar banii s-au pus in plic deci suma nu a avut nici o importanta...dar astea vor fi nunti traditionale si habar nu am ce si cum.

Da, am fost si eu o miresuica in pregatiri pe acest forum. Nu mai stiu ce am postat, probabil video, poze probabil nu am reusit ca nu imi permitea noua sistema sa ma loghez si am renuntat...


User avatar
dreamscape2012
Posts: 21
Joined: 12 Sep 2012, 14:08

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by dreamscape2012 »

CristinaB, multumesc mult pentru cuvintele calde. Nu cumva sunt faimoasa, :o . Glumesc :D Sper ca ai avut parte de nunta viselor tale! Sa inteleg ca totusi nu am postat poze de nunta aici. Off top, sper sa nu ne baneze adminul pentru asta, dar pozele le-am asteptat muuuuult!!! Iar cartea de nunta, achitata!!!, nici pina in ziua de azi nu am primit-o. Dar nu e pe asta, ceea ce tine de nanasie, faza cu chestiile la dezbracare parca mai cunosc. Daca nu gresesc este sortulet si broboada (sau cum i se mai zice), parfumuri ei si lui, pieptene, oglinda, ceva pentru casa de gen legerie de pat b(vesela nu cred ca voi lua, ca miresele stau in Japonia si nu cred ca o vor aduce). Altceva mai e? Dar ma intereseaza care cadouri in afara de astea se mai cer. O mireasa mi-a spus ca la ei mai trebuie de adus cadou pe colaci si ceva haine ei si lui. Astea cind se aduc?
PS De Maryland stiu caci am vazut o postare a ei pe mama.md. Maryland astept indrumarea unei nase cu experienta ;)


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by seyla »

Ehhh, si eu as vrea sa fiu nasa ;) !!!
Mirii trebuie sa va cumpere: prosoape pentru nasi, buchetele pentru nasi, 2 colaci (pentru sala), cadouri pe colaci (vre-un set de albituri ori ceva de genul asta), cadou cum va intelegeti (am auzit ca se cumpara cadou la o suma de 50% din suma inchinata de nasi). In general, cel mai des cadoul pentru nasi aleg insasi nasii... Dar daca nasii zic ca nu au nevoie de nimic, atunci mirii singuri hotarasc ce sa faca.
Ce tine de cadouri din partea nasilor pentru miri: la despodobitul miresei, cum a mai spus si Cristina, este nevoie de basma si sort, 2 pieptene - pentru mire si pentru mireasa, 2 parfumuri - la fel, o oglinda, cate o haina pentru mire si pentru mireasa, ceva de invelit (pled, plapuma)- acestea sant obligatorii. Puteti sa mai daruiti cadou in plus la acestea, la dorinta... ;)


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by maryLand »

Dreamscape, bine ai revenit ...imi este un dor nebun de pregatirile noastre din 2011...dar iata am ajuns si la alte etape sa ne sfatuim ;)

Am experienta de nasha...cum se spune "badaproste" ...intr-adevar e un act ce vine din suflet, e un eveniment al familiei, e in primul rind un test de rezistenta morala si financiara.
Am acceptat sa fiu nasha pentru ca am vrut sa-mi fac o pomana cu cineva, exact cum si nasii nostri si-au facut-o cu noi...se spune ca trebuie sa nanasesti macar o data in viata pentru a reintoarce acea pomana...sufleteasca...
Pot spune un lucru, ca m-am dedicat 100% nuntii finilor si am vrut ca totul sa fie perfect

Dar sa o iau de la capat...sunt doar sfaturi, asa ca nu le luati personal :oops:

1. Vorbiti cu finii, despre orice detaliu..ce isi doresc...cum isi doresc, ce au nevoie, ce isi permit, ce nu...
2. :!: vorbiti cu parintii lor, deoarece aici pot aparea probleme...la noi finii spuneau intr-un fel, iar parintii in altul... :evil:
3. Nu uitati ca aveti experienta deja, puteti da sfaturi pretioase...dar si ca nunta voastra deja a fost...si ca finii iau deciziile finale ;)


Image
User avatar
dreamscape2012
Posts: 21
Joined: 12 Sep 2012, 14:08

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by dreamscape2012 »

Saluuuut Maryland, sa stii ca si eu am intrat intr-o stare de melancolie odata ce am deschis site-ul....Uff, vremuri bune au mai fost;) Am acceptat si noi din aceleasi motive si anume sa ajutam si alte cupluri cum am fost ajutati si noi de nanaseii nostri. Sincer am fost o mireasa ignoranta la capitolul traditii de nanasie, plus ca ne si intelesesem sa fie asa cu nanasii nostri...dar aici e cu totul altceva si eu habar nu am in ce m-am bagat caci vor fi nunti traditionale...una in genere la Ungheni, si acolo cica au rinduielile lor. Si iar ma pregatesc de peste hotare. Sincer nu vreau sa fiu o nanasica cu cerinte, consider ca asta e ziua miresei, si noi acolo undeva pe linga ea, mai in spatele ei...dar nu vreau sa dezamagesc. Sa inteleg deci ca tre de vorbit si cu parintii....mmm...Si cum se organizeaza si asta? Are vreo denumire aceasta ``intrunire``?


Post Reply