Sunt ...nasa!!!

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by maryLand »

Elena, nu va faceti inima rea...important e dragostea dintre voi si buna intelegere..poate veti da peste un timp de niste oameni demni de a le spune nashi *(este cazul matusii mele care peste 10 ani de la nunta au gasit perechea carora sa le spuna nashi) .

Ma alatur intrebarii lui Alintush, de ce nu va cununati cu preot ca nash? ;)

O nunta superba si tot binele din lume!!!


Image
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by seyla »

Fetelor, daca merge vorba de rochiile de seara, - eu m-am indragostit de rochiile de la Tony Bowls, sant superbe!!!
http://tonybowls.com/
Eu pentru inregistrarea casatoriei mi-am cusut o rochie dupa un model de acolo, eu nici nu stiu unde as mai putea sa imbrac asa o frumusete, dar pentru nasa ar fi super-fine! :D
In Moldova numai intr-un salon am vazut ca sant cateva modele din aceasta colectie in chirie, dar e prea putina alegere :? ...
Totusi mai bine ori de cumparat de peste hotare ori de cusut ;) !


Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by tancha_ru86 »

bine ai revenit dreamscape.
a fi nasa implica atata responsabilitate. tu vei fi o nasa buna deoarecee te implici in acest proces, te intereseaza ce trebuie sa faci, ce obligatii aveti. bravo!

ce tine de traditii, multe se vorbesc, insa totul trebuie discutat cu finii.

In primul rand nasii achita cununia si lumanarile de la biserica, in rest ce maruntisuri mai sunt la biserica au grija mirii (icoana este obligatia mamei miresei sa o faca cadou, insa daca doriti puteti sa le faceti voi cadou icoana, dar aici trebuie sa discutati cu mirii, ca sa nu fie doua icoane).

Cadourile la sala sunt legate de dezbracatul miresei si a doua seara cand se face "Calea", caci in rest nu se fac cadouri, doar daca vreti.

Banii la masa mare e un subiect care de asemenea trebuie dicutat cu mirii si nu cu parintii mirilor. eu tot prima data aud ca parintii si nasii pun egal. de fapt nu pun egal, pune fiecare cat poate. la unii parintii pun mai mult decat nasii, la altii nasii pun la fel ca ceilalti invitati, dar la microfon spun o suma mai mare pentru "tanti Raia" de la tara pe care o intereseaza cat pun nasii :D :shock: . fiecare cum isi permite, dar repet trebuie discutate cu finii ca sa nu existe suparari si nemultumiri.

tortul il achita nasii, dar am vazut ca in moldova nu peste tot este aceasta traditie, deci mai bine intrebati de parintii mirilor.

Apropo te intrebai daca exista o denumire pentru intalnirea cu parintii mirilor. da, exista, se numeste " a bea raspunsul", acolo se intalnesc parintii ambilor miri, cu nasii si poate cateva rude si pun la cale organizarea nuntii. acuma nu prea se mai practica aceasta traditie decat ca simpla masa la unii dintre parinti de obicei, intalnire care are ca scop ca parintii sa-i cunoasca pe nasi. inainte la aceasta intalnire se adunau ca sa discute despre zestre, despre legatori, etc. Acum nu mai e cazul din moment ce majoritatea mirilor isi organizeaza singuri nuntile, nu mai depind de parinti.

Ce tine de tzinuta de nasa: daca ai posibilitatea sa-ti cumperi rochia din strainatate fa-o, asta daca ai ceva pretentii, pentru ca in Moldova e destul de greu sa gasesti ceva dragut, finut, cu gust si deosebit. in general gasesti aceleasi modele or la piata or in magazine. in Moldova totul e ca de la conveier, nu e inovatie, nu modele mai deosebite, foarte rar daca ai noroc sa-ti palca ceva.
coafura..hmm, daca zici direct ca esti nasa, asa cum e tipic pentru Moldova atunci creste pretul, daca nu zici atunci se preteaza ca si coafura de seara care are pretul cred ca in jumate cat cel de mireasa. nu vreau sa generalizez dar cam asta-i adevarul.

Mai sunt si alte maruntisuri pe care le vei afla pe parcursul acestei teme, probabil.
vreau sa te felicit pentru ca ai acceptat sa fii nasa, e un lucru frumos. Sunt convinsa ca vei fi una dintre acele nase pe care le iubeste toata lumea, care intradevar intelege sesul profund al cuvantului nasa nu doar de fatada, se implica in ceea ce urmeaza. un mare bravo!


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by seyla »

Se vede ca cu pusul banilor se organizeaza foarte diferit...toti prietenii, care au facut nunti asa mi-au spus- ca parintii nu ar trebui sa puna mai putin ca nasii. E asa o chestie subtila, ca numai nasii cu finii, iar finii cu parintii ar trebui totusi sa discute, ca sa nu fie cu suparare pana la urma, cine stie. Principalul e sa va intelegeti bine si sa discutati liber la temele care va framanta!


Image
User avatar
elena.bulat
Posts: 9
Joined: 11 Mar 2012, 21:15

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by elena.bulat »

Dragele mele, a fost si gindul de a fi nas de cununie - preotul, dar ne-am pus intrebarea daka intre timp or sa apara cineva kare vor dori sa ne fie nasi, atunci kum facem? A doua oara nu ne vom putea cununa! De aceea am ramas la varianta sa nu ne cununam, ka poate dupa nunta vom gasi pe cineva. Orikum facem nunta, dupa - vedem...


User avatar
dreamscape2012
Posts: 21
Joined: 12 Sep 2012, 14:08

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by dreamscape2012 »

Waa~ multumesc tuturor p-ru raspunsuri, atita energie pozitiva pe forum ca te lasa emotiile si te umple nerabdarea sa vezi implementate toate ideile si schitele ce le am pin`ce in capusorul asta al meu.
Mdaa, vad ca moldoveanul totusi e moldovean si faza cu banii nu e atit de democrata cum pare. Tre foarte mult tact ca sa vorbesti despre bani si neavind experienta de rigoare nici nu stiu de unde sa incep aceasta conversatie cu finii. Noi din start am decis ca vom cheltui sume egale pentru ambele nunti, ca sa nu suparam pe nimeni, desi inca nu stiu ce bugete vor avea respectivele nunti, dar finutii sper sa ne inteleaga. Mai ales ca si vor fi la o 5 zile una de alta...uff de ne-am descurca. Intreb despre ce sume se pun din partea nanasilor fiindca cu 2 nunti, cadouri banesti si nu numai, costume/rochii. coafura/make up la dublu si mai adaugi la asta 2 bilete de avion si suma iese foooarte frumoasa. Nu vreau nici sa jignesc pe cineva...acum ca ati mentionat-o in special parintii!!!...cu suma ce o vom oferi tinerilor. Stiu ca celor de acasa li se pare ca de nasii stau peste hotare bani sunt multi si de ramas si nu cumva sa ne ``zgircim`` sau ceva de genul...uff, ma exaspereaza discutiile despre bani.
Cu rochitele simt eu ca iar voi face nervi, cea de mireasa am gasit-o cu 6 zile inainte de nunta. In Japonia nu au rochite de seara frumoase, cu gust desi preturile musca bine. Tre sa mai caut prin buticuri de designeri, dar din ce am vazut nu se cer aici rochiile dramatice ce ne plac noua, moldovencelor, respectiv nici nu le au in vinzare. Aici, garofitelor, nici tu curve, nici tu piept, josute, latute, pe tocuri nu se prea stie a umbla...Am vazut si eu rochitele Tony Bowls pe internet si ma gindisem ca vaiii! dar preturile musca bine :D Asta e...mai am ceva timp tre sa ma mai gindesc cite rochite imi doresc.
O ultima intrebare. Ce tine de cununie, din cite stiu eu, nasii doar achita cununia si aduc luminarile, restul face mama miresei - icoana, covoras, colaci etc ce se mai cere la biserica. Sau tre sa dau eu comanda de colaci si mai nu stiu ce (ulei sau faina sau ce se cere de obicei)?
In rest parca am mai inteles eu! Multumesc garofitelor! ;)


User avatar
dreamscape2012
Posts: 21
Joined: 12 Sep 2012, 14:08

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by dreamscape2012 »

Elena, desi nu ati gasit nasii de cununie acum, nu o consider o tragedie. Din alt punct de vedere poate e si mai bine asa, deoarece cind veti face acest pas o veti face deoarece doriti sa va uniti in fata Domnului si nu de dragul nuntilor, cum o fac multi acasa. Nu zic in nici inr-un caz ca nu sunteti gata pentru acest pas acum, doar ca uneori timpul in casnicie ne ajuta sa intelegem cu adevarat importanta acestui ritual. Cum zice rusul - Esli ne mojesh izmenit` situatziu, izmeni svoio otnowenie k nei.


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by maryLand »

Dreamscape, intr-adevar nasii sunt responsabili pentru cununie, atit moral cit si financiar...Se cumpara luminarile si se achita cununia, in cazul in care biserica cere si cruciulite la git, nasii cumpara si cruciulitele (de lemn, simple-nu aur). Covoras, iconita, colaci, vin, basma de legat, este datoria parintilor mirilor...de fapt asta e zestrea fetei...

Despre bani, urasc din rasputeri aceasta tema...si cred ca e o mare timpenie sa se indice fiecare cit TREBUIE sa puna...este o pomana, este un dar...iar daca parintii vor sa puna tinerilor 10 000 de euro...nu inseamna ca nasii trebuie sa se taie in 2 sa faca asa...aici este vorba de discretie, de intelegere si oricit nu ai pune pe masa trebuie sa ramina acel profund respect si recunostinta.

Noi nu am spus la nimeni cit vom pune pe masa, nici nimeni nu a intrebat...cred ca este corect insa ca socrii intre ei sa vorbeasca, ca sa nu iasa cineva suparat.

Si la noi este traditia "de a bea raspunsul"-eveniment la care se intilnesc cuscrii, nasii, mirii si discuta detalii ale nuntii, se leaga nasii cu ceva, se dau bomboane si sampanie etc. Nasii nostri nu au vrut acest eveniment, iar toate detaliile le-am discutat la o cina acasa...fara mare fast.

Cred ca este important sa le cunoasteti parintii, mai ales daca vor traditii si daca ei achita o parte din banii pt organizare. Este un gest frumos, este un semn de armonie si intelegere. Plus la toate, le veti cunoaste si doleantele. Mama finului a insistat sa fie gaina, obicei urit de catre mine, bine ca am discutat din timp ca de nu...explodam :oops: ...insa am juact-o pentru a nu ii supara :evil:


Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by tancha_ru86 »

maryland ai perfecta dreptate in ce priveste cunoasterea parintilor. la mine a fost la fel. mamica mea ia invitat pe nasi si pe parintii mirelui la un pranz si am vorbit de toate, mai putin despre nunta. nunta am organizat-o eu cu exact traditiile pe care le-am vrut eu. nasii mei doar aflau cate o traditie si ma intrebau aici cum facem si eu spuneam ce vreau si ce nu vreau. s-au conformat, insa n-am trecut cu vederea si doliantele lor ( de exemplu au dorit ca noi sa le impodobim masina).

subiectul cu banii e un subiect tabuu pentru mine cel putin. cand te intreaba daca vrei sa fii nasa nu te intreaba si ce suma vei pune. nici nu mi s-ar parea corect, fiind un moment spiritual si nu financiar (pentru unii din pacate e mai mult financiar).


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by DanielaG »

Si noi vom fi nasi in noiembrie 2013....indata ce terminam pregatirele pt nunta noastra trecem la cele ale finilor ;)


Image
Post Reply