Rochia de mireasa

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Locked
Anusca
Posts: 364
Joined: 07 Apr 2010, 23:00

Re: Rochia de mireasa

Post by Anusca »

Buna fetelor! ma alatur si eu Voua, ma numesc Diana, ce sa va spun am cutreierat saloanele posibile cu rochii..si am ramas socata de preturile la chirie, mai ales ca celea care imi plac sunt cam 800-1000E prima chrie..ajunsesem la un moment sa o cos , dar cusutul ma costa 730E si nu ramine la mine, asa ca m-am dezamagit total..am incercat sa gasesc prin rude in italia..dar si acolo e scump si e bine sa te duci sa cumperi doar cind nimeresti in sezonul reducerilor...apropo nunta va fi pe 09/09/2011..stiu ca timp am dar oricum deja imi fac mari griji...sincer nu stiu ce sa fac...sa uit pt o luna ca sa ma calmez si poate am sa vad cu alti ochi...???? ce ziceti....
Diana bine ai venit printre noi. Vad ca se mareste lista noastra cu miresuici. :) Deci referitor la rochii, eu cred ca treb sa te calmezi, si sa te impaci cu ideea ca rochii sunt multe si rochitsa ta este undeva si te asteapta. Iata eu n-am stiut faza ca dak cosi rochia ramine la croitor, la asa pret ar fi normal sa-ti ramina tie. CRed ca nu ai dat peste croitoreasa care treb. Alta varianata ar fi, dak tot vrei sa iai rochie in chirie sa cauti pe saituri cu anunturi caci sunt o sumedenie de rochii frumoase, odata purtate dar la pret foarte mic sau acceptabil. Eu de exemplu, am sa dau rochitsa mea in chirie dupa nunta (o voi da la juma de pret din cel cumparat). Personal nu cred ca se merita sa dai 700 - 1000 euro pt chirie, dar ma rog fiecare are gusturile si parerile sale. Mai citeste aici pe forum ca fetele au mai dat denumiri la magazine, preturi asa ca stai linistita ca o sa gasetsi rochia potrivita.


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Rochia de mireasa

Post by bride2011 »

Diana, bien ai venit aici, pentru prima oara am auzit sa cosi rochia sa sa ramina croitoresei, cu acelasi succes o iai in chirie si o masori de-odata si vezi cum e, dar in cazul in care croitoreasa coase si pina la urma nu se primeste ceea ce vroiai? croitoreasa plateste pagubele.... sunt multe slaoane in oras, asa ca cu siguranta vei gasi ceva.... dar croitoreasa ceea, spunei sa incxerce sa puna aceste paste altcuiva pe urechi.... nu e normal............ :shock: :shock: :shock: :shock:


Elena RuR
Posts: 132
Joined: 20 Feb 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Rochia de mireasa

Post by Elena RuR »

Ooo! Inca o miresuica pe 09.09.2011, imi pare ca sintem trei deja....bine ai venit!!! Cit despre rochie, eu cred ca intradevar trebuie putin sa lasi gindurile la o parte si sa te calmez, caci intradevar ai sa privesti pe urma cu alti ochi! Eu sincer asa si fac,caci singur sunt inca in cautare... 8)


dreamscape
Posts: 332
Joined: 19 Mar 2011, 00:00

Re: Rochia de mireasa

Post by dreamscape »

Salut Diana, bine ai venit, ce sa zic...sunt de acord cu Anushka, rochite sunt multe multe si o vei gasi pe cea potrivita numaidecit. Ai incercat sa cauti rochita ta la vinzatori reputabili de peste hotare care sa ti-o trimita (asta daca esti curajoasa!!!). Preturile difera in fiecare tara asa ca poti sa o gasesti undeva mai ieftin posisbil. Altceva am mai citit eu faze cu cusutul si luatul in chirie, e aceeasi poveste ca si cu chiria, dai aceaasi 600 euro ca sa o porti o data, unicul plus e ca e cusuta dupa placul tau si masurile tale...dar am inteles ca diferenta dintre chirie si cumparare este de aprox 200 euro la croitorese....oricum te-as sfatui sa mergi pe\rin mai multe saloane de cusut, caci is multe, si cred ca ai de unde alege:))). Mult noroc cu rochita!!!


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Rochia de mireasa

Post by natallliap »

Anusca wrote:
Buna fetelor! ma alatur si eu Voua, ma numesc Diana, ce sa va spun am cutreierat saloanele posibile cu rochii..si am ramas socata de preturile la chirie, mai ales ca celea care imi plac sunt cam 800-1000E prima chrie..ajunsesem la un moment sa o cos , dar cusutul ma costa 730E si nu ramine la mine, asa ca m-am dezamagit total..am incercat sa gasesc prin rude in italia..dar si acolo e scump si e bine sa te duci sa cumperi doar cind nimeresti in sezonul reducerilor...apropo nunta va fi pe 09/09/2011..stiu ca timp am dar oricum deja imi fac mari griji...sincer nu stiu ce sa fac...sa uit pt o luna ca sa ma calmez si poate am sa vad cu alti ochi...???? ce ziceti....
Diana bine ai venit printre noi. Vad ca se mareste lista noastra cu miresuici. :) Deci referitor la rochii, eu cred ca treb sa te calmezi, si sa te impaci cu ideea ca rochii sunt multe si rochitsa ta este undeva si te asteapta. Iata eu n-am stiut faza ca dak cosi rochia ramine la croitor, la asa pret ar fi normal sa-ti ramina tie. CRed ca nu ai dat peste croitoreasa care treb. Alta varianata ar fi, dak tot vrei sa iai rochie in chirie sa cauti pe saituri cu anunturi caci sunt o sumedenie de rochii frumoase, odata purtate dar la pret foarte mic sau acceptabil. Eu de exemplu, am sa dau rochitsa mea in chirie dupa nunta (o voi da la juma de pret din cel cumparat). Personal nu cred ca se merita sa dai 700 - 1000 euro pt chirie, dar ma rog fiecare are gusturile si parerile sale. Mai citeste aici pe forum ca fetele au mai dat denumiri la magazine, preturi asa ca stai linistita ca o sa gasetsi rochia potrivita.
Eu am mai auzit de chestia asta. Saptamina trecuta am fost cu nasa mea (care face nunta pe 18 iunie) sa-si aleaga ea rochita, si in Jumbo, la citeva dintre buticuri asa si ne-a zis: daca vrea o coase asa cum isi doreste mireasa, o poarta o sg data si pe urma o lasa la salon, pretul tot cam in jur de 700 de euro. Simbata insa, am vorbit cu cumnata mea care tot in iunie cununa pe o pereche. IS uitati ca am ramas placut surprinsa cind am aflaty ce rochie si-a gasit fina ei. Ea a gasit o rochie de 500 de euro, dupa stapina ia cedat-o pina la 460 si restul accesoriilor cum sunt manusile, bijuteriile si voalul i le da degeaba, cum ar veni ca intra in pret. Am vazut si eu rochia ca a filmat-o si pot sa zic ca este destul de draguta (ma rog nu este gen material din al super scump, dar e ok!!!!!). este model sirena si pe ea sta foarte bine!!!! Stapina a zis ca ea si coase rochii de toate felurile, adica de care model ii arati.


tasa84
Posts: 366
Joined: 27 Oct 2010, 23:00
Location: Chisinau

rochia de mireasa

Post by tasa84 »

svetik90 wrote:Fetelor ce parere aveti despre aceste 2 rochii.....? http://www.idealmariaj.md/?lang=rom&pag ... 10&item=86 asta ma gindesc pentru cununie,iar cea dea 2 pentru nunta...deoarece facem in zile diferite http://www.idealmariaj.md/?lang=rom&pag ... 10&item=91
sunt ambele foarte dragute, dar mie mai mult imi place a 2 rochita.....


tasa84
Posts: 366
Joined: 27 Oct 2010, 23:00
Location: Chisinau

rochia de mireasa

Post by tasa84 »

eu la fel imi cos rochita si pe mine ma costa cel mult 500 euro chiria(asta p/u prima chirie, dac sa ramina la mine ma costa 700-750), dar in pretul asta intra voalul manusile si toate accesorille(chiar si bijuterii iti da d-ei, dac iti place desigur)..........


nuntajimdo
Posts: 137
Joined: 23 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Rochia de mireasa

Post by nuntajimdo »

naddya_p wrote:fetelor va rog sa-mi recomandati vriun salon atelier, unde as putea sa-mi cos rochia de mireasa
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
pot sa-ti propun sa mergi la Samira ca stiu ca Dna Valentina face treaba buna, nu stiu exact adresa dar stiu ca e mai sus de ASEM


nuntajimdo
Posts: 137
Joined: 23 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Rochia de mireasa

Post by nuntajimdo »

Fetelor dar eu miam comandat rokita de pe net gen merimaid pufoasa si usoara si dupa care voi comanda si cea de a doua rokie gen sirena, dar totusi ma gindesc ca in ajun sa merg sa-mi satisfac moftul prin saloane si sa ma prostesc un pic, ca orice mireasa sa trec si pe la saloane Image


mireaska
Posts: 21
Joined: 05 Jan 2011, 00:00

Re: Rochia de mireasa

Post by mireaska »

ditanea wrote:Buna fetelor! ma alatur si eu Voua, ma numesc Diana, ce sa va spun am cutreierat saloanele posibile cu rochii..si am ramas socata de preturile la chirie, mai ales ca celea care imi plac sunt cam 800-1000E prima chrie..ajunsesem la un moment sa o cos , dar cusutul ma costa 730E si nu ramine la mine, asa ca m-am dezamagit total..am incercat sa gasesc prin rude in italia..dar si acolo e scump si e bine sa te duci sa cumperi doar cind nimeresti in sezonul reducerilor...apropo nunta va fi pe 09/09/2011..stiu ca timp am dar oricum deja imi fac mari griji...sincer nu stiu ce sa fac...sa uit pt o luna ca sa ma calmez si poate am sa vad cu alti ochi...???? ce ziceti....
Bine ai venit printre noi!
Stiu ce inseamna alegerea rochiei,e stresant atunci cind vezi ceva ce-ti place si e ft scump,dar zic sa mai astepti,caci pina in septembrie mai apar si alte modele si preturile la modelele mai vechi scad.
Eu spre ex n-as fi dat 800 euro pt chirie,eu cu asa bani mi-am luat 2 rochite in chirie.
Succese


Locked