Hand made de nuntă II

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Hand made de nuntă II

Post by Dutsu »

niciodata nu am lucrat cu asa pistol cu clei...nu lasa urme?adica nu strabate pinza pe cealalta parte?deunde lai procurat?foarte buna idee dar eu deja ma gindeam cum sa fac cu ac si ata...


User avatar
alina2012
Posts: 202
Joined: 27 Oct 2012, 22:20

Re: Hand made de nuntă II

Post by alina2012 »

Iata cam asa arata.daca pinza e subtire tare, strabate, daca pui mai putin,nu... Eu ma stradui numai acolo unde nu se vede sa pun... Am masina de cusut, dar cu acest pistol e mult mai usor de lucrat (dak il procuri iti va fi de folos si in viata de zi cu zi :) ). L-am cumparat de la piata km7, de la petricani - 45 lei, iar siliconul mi se pare ca 1,50 sau 2lei. Dar am vazut si in gemeni si unic, unde sunt diferite chestii pt cusut, dar mi se pare ca e mai scump.
Image


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Hand made de nuntă II

Post by Dutsu »

Multumesc mult de ajutor...astept mi repede perioada de primavara -vara ca sa ma implic mai mult in pregatirile pentru nunta,caci nunta e in octombrie si stau acum la libera...


User avatar
alina2012
Posts: 202
Joined: 27 Oct 2012, 22:20

Re: Hand made de nuntă II

Post by alina2012 »

succese!cind ai nevoie de ajutor,cu bucurie raspundem! :)


viorela
Posts: 178
Joined: 22 Nov 2012, 20:31
Location: Chisinau

Re: Hand made de nuntă II

Post by viorela »

alina2012 wrote:Iata cam asa arata.daca pinza e subtire tare, strabate, daca pui mai putin,nu... Eu ma stradui numai acolo unde nu se vede sa pun... Am masina de cusut, dar cu acest pistol e mult mai usor de lucrat (dak il procuri iti va fi de folos si in viata de zi cu zi :) ). L-am cumparat de la piata km7, de la petricani - 45 lei, iar siliconul mi se pare ca 1,50 sau 2lei. Dar am vazut si in gemeni si unic, unde sunt diferite chestii pt cusut, dar mi se pare ca e mai scump.
Image
Eu l-am luat de la magazinul de pe sciusev,tot 45 am dat..dar mi se pare ca prea repede se usuca,nici nu reusesc sa pun ca deja se usuca si se intinde..poate nu is bune betisoarele alea de clei,sau silicon?


User avatar
alina2012
Posts: 202
Joined: 27 Oct 2012, 22:20

Re: Hand made de nuntă II

Post by alina2012 »

Posibil. Mie betisoarele cumparate de la km7 tot nu imi placeau, de atunci cumpar de la magazinele Maestro complete de cite 5 sau 6. Dar mai poate fi o cauza ca el este mic si nu are capacitate de a se incalzi asa tare ca si cel mare. Am lucrat cindva si cu de cela si parca altfel, numai ca atunci cind ai de lucrat mult, e foarte incomod.


User avatar
K_ID_25
Posts: 556
Joined: 04 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Hand made de nuntă II

Post by K_ID_25 »

alina2012 wrote:Posibil. Mie betisoarele cumparate de la km7 tot nu imi placeau, de atunci cumpar de la magazinele Maestro complete de cite 5 sau 6. Dar mai poate fi o cauza ca el este mic si nu are capacitate de a se incalzi asa tare ca si cel mare. Am lucrat cindva si cu de cela si parca altfel, numai ca atunci cind ai de lucrat mult, e foarte incomod.
Mai este si chestia ca atunci cind folosesti mult timp pistolul acesta incepe sa topeasca din capul lui cleiul :D adica picura aiurea si mai ales cind inclei cu el lasa un fel de fire de paiangen peste tot pe operele de arta astfel incit dupa ce faci ce ai de facut tre sa stai la lumina zilei si sa alegi firicelele microscopice :D

Pe mine acest tip de pistol ma face sa lucrez mai rapid, ca sunt incetisoara la lucru de felul meu, dar dat fiind ca se usuca repede cleiul sunt nevoita sa dau mai rapid din degete :D asa ca e mai degraba un avantaj in cazul meu

Si referitor la tehnica securitatii in lucrul cu el, nu cred ca sunt unica mesterita care a umblat cu bule de apa pe deget sau cu rosheli din cauza ca pistolul FRIGE !!! asa ca daca aveti copii sau animalute prin casa fiti dublu atente

Recomand pistolul mic cu virf de metal.


Image
User avatar
alina2012
Posts: 202
Joined: 27 Oct 2012, 22:20

Re: Hand made de nuntă II

Post by alina2012 »

se recomanda sa mai fie scos din priza din cind in cind daca lucrezi mult timp cu el


User avatar
kisitoka
Posts: 489
Joined: 04 Apr 2012, 08:22
Contact:

Re: Hand made de nuntă II

Post by kisitoka »

Fetelor inca idei :)
Eu am vrut sa fac butoniere cu pene cam asa ca in imagine dar sotul era impotriva penelor :D
Image
Image
aici sunt mai multe poze
http://rukodelie.forblabla.com/blog/455 ... 3810704417
si inka ceva asemanator
Image
cu pene :oops:
http://www.adventuresindressmaking.com/ ... QFOdfKDG_0
tutorial detaliat
PS mai ales daca aveti aparat de acela cu clei fierbinte!!! sunt realizabile.


Image
Image
Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Hand made de nuntă II

Post by Nadinn »

kisitoka foarte original,,,imi place ideea doar ca la mine rokita va fi cu aplicatii de pene sh cred ca atunci va fi prea incarcat


Post Reply