Costumul de mire

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
DDianKa
Posts: 138
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau, centru

Re: Costum de mire

Post by DDianKa »

fetelor puteti incerca si in Ketroy de pe St. cel Mare, preturile tot sint cit de cit accesibile 300-600 euro :roll:


User avatar
svetik90
Posts: 462
Joined: 10 Jan 2011, 00:00

Re: Costum de mire

Post by svetik90 »

in ketroy preturile sunt mai mari ...... cind au avut reducere costumul costa 7500 lei dar acum e 14000lei


charnelle
Posts: 306
Joined: 02 Sep 2010, 23:00
Location: Franta

Re: Costum de mire

Post by charnelle »

maryLand wrote:Multumesc mult , dragelor.
Si noi tare vrem sur..off surul asta deja ma scoate la pensie, nu trebuie sa fie nici deschis tare nici inkis ...dar sper sa gasim ceva .
Image Image
Maryland, nu stiu daca ai vazut anuntul care am pus al unui costum care il vand de firma, aici gasesti detalii in caz ca va intereseaza si va place:
http://www.changerob.com/ro/items/560/


naddya_p
Posts: 64
Joined: 25 Mar 2011, 00:00

Re: Costum de mire

Post by naddya_p »

Noi il coasem ....la AB Fashion ...toate stofele naturale si ne va costa 8000 lei


User avatar
svetik90
Posts: 462
Joined: 10 Jan 2011, 00:00

Re: Costum de mire

Post by svetik90 »

inca un plus in listuta noastra.....neau ramas doar accesorile pentru vs si am finisat cu el :) sunt foarte fericita ca am gasit ceia ce cautam :) lam luat de la vis-a-vis din mall ....


nadiko
Posts: 234
Joined: 02 May 2011, 23:00

Re: Costum de mire

Post by nadiko »

am fost numai ce la mall. azi e noapte reducerilor. la promenade e 20% la costume. si costumele is bunicele, noi de acolo am ales unul de 7 mii


o fosta mireasa
Posts: 39
Joined: 05 May 2011, 23:00

Re: Costum de mire

Post by o fosta mireasa »

dreamscape wrote:EEE, las'ca la noi show-ul va fi inainte de cununie. Povestea deci suna asa: sotul meu nu este crestin, deci am decis ca il botezam, dar luind in consideratie ca el poate sa vina pe foerte putin timp, am luat decizia sa o facem chiar inainte de cununie. A vorbit mama cu matushka, ea ia zis ca e bine facem si cununie si botez.
Dreamscape,imi cer scuze daca intrebarea e prea personala(respectiv poti sa ingnori sa raspunzi) dar as vrea sa stiu si eu cum s-a lasat sotul tau convins sa se cunune,respectiv, boteze?

Eu inainte de nunta am fost la preot si mi-a spus ca foarte bine va fi daca el va vrea sa devina crestin,pentru ca in
Europa nu sunt ortodocsi,iar el e strain la mine.Dar ca asta trebuie sa vina de la el,nu sa-l impun eu sau sa-l conditionez.As fi vrut sa ne cununam,dar mi-am inchipuit cum ar fi fost ca el sa-mi ceara sa trec in alta credinta si nu cred ca as face-o.Uite asa si stau si sper, poate poate.


dreamscape
Posts: 332
Joined: 19 Mar 2011, 00:00

Re: Costum de mire

Post by dreamscape »

E ok, iti raspund cu placere. Nu a fost nevoie sa imi conving sotul sa se boteze. De fapt el a insistat sa o faca de dragul parintilor mei. Eu nici nunta nu vroiam, cununie nici atit.. dar sotul imi iubeste parintii mult (deoarece i-a pierdut pe ai sai). Plus sotul meu nu este religios de fire. Japonezii is pragmatici ca fire, deci mari concesii nu trebuie sa faca. Desi nu este crestin si isi onoreaza parintii dupa legile budismului...pentru el religia este un mod de exprimare a dragostei fata de sine, de alti oameni, de parinti, de lume in general. In viziunea lui, crestinismul si budismul sunt similare. Deci, organizarea botezului lui este mai stresanta pentru mine decit pentru el ;)

P.S. Noi suntem foarte toleranti unul cu celalalt. Culturile noastre sunt foarte diferite, noi suntem foarte diferiti, din start ne-am oferit spatiu ...libertate, spatiu de eroare, de neintelegere, "the benefit of a doubt". Se aplica si la religie, eu liber fac tot ce tre de facut zilnic la altarasul parintilor lui (care se tine in casa), iar el tine postul cu mine, sarbatoreste pastele si alte sarbatori crestinesti:)


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Costum de mire

Post by bride2011 »

dreamscape wrote:E ok, iti raspund cu placere. Nu a fost nevoie sa imi conving sotul sa se boteze. De fapt el a insistat sa o faca de dragul parintilor mei. Eu nici nunta nu vroiam, cununie nici atit.. dar sotul imi iubeste parintii mult (deoarece i-a pierdut pe ai sai). Plus sotul meu nu este religios de fire. Japonezii is pragmatici ca fire, deci mari concesii nu trebuie sa faca. Desi nu este crestin si isi onoreaza parintii dupa legile budismului...pentru el religia este un mod de exprimare a dragostei fata de sine, de alti oameni, de parinti, de lume in general. In viziunea lui, crestinismul si budismul sunt similare. Deci, organizarea botezului lui este mai stresanta pentru mine decit pentru el ;)

P.S. Noi suntem foarte toleranti unul cu celalalt. Culturile noastre sunt foarte diferite, noi suntem foarte diferiti, din start ne-am oferit spatiu ...libertate, spatiu de eroare, de neintelegere, "the benefit of a doubt". Se aplica si la religie, eu liber fac tot ce tre de facut zilnic la altarasul parintilor lui (care se tine in casa), iar el tine postul cu mine, sarbatoreste pastele si alte sarbatori crestinesti:)
Dreamscape este o placere sa stim ca sunt perechi asa ca voi, inteligenti si cu tactica in viata, sunt sigura ca avind o asa metoda de intelegere si de mentinere a tot ce e mai important in cuplu, veti intilni si batrinetea impreuna....

Sunteti o pereche de la care se poate de invatat ceva frumos .... :D :D :D

Cu siguranta multe ar dori un asa sot intelegator si tolerant ....


dreamscape
Posts: 332
Joined: 19 Mar 2011, 00:00

Re: Costum de mire

Post by dreamscape »

Multumesc mult pentru cuvintele calde. Stiti, orice relatie este complicata, nu conteaza daca este in oameni de aceeasi etnie, religie etc...sau de e diferita. Toata lumea are probleme, dar este important sa stim a face concesii. Eu nu am descoperit pamintul cu aceasta fraza, dar uneori chiar si noi uitam. Nu poti impune cuiva ceva, nu poti sa schimbi un om dupa placul tau, pina la urma in dragoste acceptam omul pe care il iubim asa cum este.
Ceea ce vreau sa zic este ca daca vrei sa te cununi, poate ar fi bine sa ii dai timp sotului tau sa inteleaga ce inseamna cununia pentru tine, pentru familia ta, pentru crestina din tine. Si din partea noastra este necesar timp pentru a intelege religia partenerului, motivele care le are impotriva acestui pas. Asta nu este sfat, sunt doar niste idei referitor la cuplurile mixte. oricum atit timp cit suntem fericite, eu sunt sigura ca Dumnezeu stie ca iubim si suntem iubite si ca daruim aceasta iubire si lumii ce ne inconjoara.


Post Reply